تخليص البضائع من دبي

ترخیص کالا از دبی
عناوین

ترخیص کالا از دبی در شرایط فعلی کشور یکی از گزینه های جدی تجار برای واردات کالاست. در این مقاله که رو به روی شماست ما قصد داریم تا به صورت ویژه بر روی موضوع واردات و ترخیص، با تکیه بر کشور امارات متحده عربی بحث کنیم. در مقالات پیشین بار ها به این موضوع اشاره کردیم که چرا تجار و بازرگانان نگاه ویژه ای به امارات و دبی دارند. بار دیگر به اختصار این موضوع را خاطر نشان میکنیم. اصلی ترین دلیل آن تحریم است. به علاوه اینکه نسبت به سایر گزینه های ترخیص دبی شرایط بهتری دارد. چرا؟ با ما همراه باشید.

 

منظور از ترخیص کالا چیست؟

شاید نیاز باشد بار دیگر به این سوال پاسخ دهیم تا ابهامی در کار نباشد. تمام تشریفاتی که برای ورود یک کالا به کشور نیاز است را ترخیص کالا میگویند.(برا آشنایی بیشتر حتما مقاله ی ترخیص کالا را مطالعه کنید). ترخیص کالا فرایندی است که به واسطه آن ورود یک کالا به کشور جنبه قانونی می یابد. امکان ورود کالا به صورت مستقیم به کشور وجود دارد اما در شرایطی که کشوری به علت تحریم نخواهد به صورت مستقیم با ایران تجارت کند، تجار به سراغ ترخیص کالا از دبی میروند. ترخیص از دبی میتواند هم توسط صاحب کالا و هم توسط شرکت های واسطه انجام شود.

 

چرا امارات متحده عربی را انتخاب کنیم؟

بی شک شرایط جغرافیایی ایران را نباید فراموش کنید. امارات متحده عربی تقریبا با تمام کشورهای جهان رابطه خوبی دارد بدیهی ست که در روند واردات کالا به مشکل خاصی بر نخواهد خورد. از طرفی بندر جبل علی واقع در دبی، نزدیک ترین گزینه به بندر های جنوبی ایران است و در واقع کوتاه ترین راه برای انتقال کالا. ترخیص کالا از دبی یک مزیت دیگر نیز دارد و آن هم این است که اماراتی ها از تجهیزات و امکانات روز دنیا بهره مند هستند. به همین سبب ترخیص از دبی گزینه مناسبی برای تجار به حساب می آید.

 

مزایای ترخیص کالا از دبی

  • مرز جغرافیایی نزدیک با کشور امارات
  • برخورداری از بزرگترین مرز دریایی با دبی
  • استفاده از گمرکات دبی برای ترخیص کالاهای اروپایی که اجازه داد و ستد با کشور ما را ندارند.
  • تعرفه گمرکی پایین دبی
  • نقل و انتقالات سریع وسیله مرزهای تجاری (دریایی، زمینی و هوایی)
  • واردات انواع کالاها به کشور از طریق تجارت با تجار عربی در دبی

 

مراحل و روش های ترخیص از دبی

ترخیص کالا از دبی به چهار شیوه امکان پذیر است. روش ترانشیپ کالا از دبی، کراس استافینگ، ری اکسپورت یا صادرات مجدد و واردات قطعی. در ادامه به توضیح هر یک از این چهار روش به صورت مجزا خواهیم پرداخت. مراحل ترخیص از دبی تفاوت چندانی با ترخیص کالا در ایران ندارد اما به هر جهت برای انجام امور بین المللی لازم است که با قوانین تجاری کشور مقصد آشنا باشید. پس فراموش نکنید که قبل از اقدام برای واردات حتما قوانین تجاری امارات را مطالعه کنید. خب حالا به سراغ تشریح چهار روش ذکر شده می رویم.

 

ترانشیپ کالا از دبی و کراس استافینگ

در ترانشيب همان كانتينر ورودي به ايران ارسال ميشود در اين حالت كليه عمليات توسط لاين كشتيراني انجام ميشود و عمليات گمركي لازم نيست. در حالت کراس استاف كانيتينر ورودي به منطقه ازاد جبل علي يا cfs انتقال و محتويات در كانتينر جديدي با همان چيدمان كانتينر ورودي بارگيري ميگردد. در واقع تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ در جابجایی کانتینر و خود بار است. در ترانشیپ خود کانتینر جابجا می­شود و در کراس استافینگ محتوای آن. کراس استافینگ برای کالاهایی که اجازه ندارند مستقیم به کشور وارد و از دبی ترخیص شوند، مناسب است. ترخیص کالا از دبی به هر دو روش امکان پذیر میباشد.

 

ری اکسپورت یا صادرات مجدد re-export

در اين حالت كالا ترخيص شده از دبی و عوارض گمركي كه معمولا 5 درصد ارزش ميباشد، پرداخت ميگردد. در این حالت کالا ميتواند تا ٦ ماه در انبارهاي دبي نگهداري شود و در زمان صادرات با لنج يا كانتينر جابجا گردد. در این هنگام عوارض پرداخت شده عودت داده ميشود. در اين حالت ماليات ارزش افزوده هم لازم نيست. ترخیص از دبی به روش صادرات مجدد برای کسانی که به زمان بیشتری برای واردات کالای خود نیاز دارند، گزینه مناسب و کارآمدی است.

 

ترخیص کالا از دبی به روش: واردات قطعی

در اين حالت كالا با پرداخت ٥ درصد عوارض و ٥ درصد ماليات ارزش افزوده ترخيص قطعي ميگردد و سپس ميتوان كالا را در داخل دبي معامله كرد و یا دوباره صادر نمود. در صورت صادرات ٥ درصد حقوق گمركي عودت داده نميشود ولي مي­توان ماليات را پس­ گرفت. این روش در ترخیص کالا از دبی مناسب افرادی است که قصد در دارند داخل خاک امارات ترخیص را نهایی و کالا را برای خود کنند. دلیل آن نیز به هر شکلی قابل قبول است. اگر قصد دارید کالای خود را قبل از رسیدن به ایران معامله کنید این روش بهترین گزینه برای شماست.

محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شماره تماس

021-28111121

عناوین