ترخیص کالا از دبی

ترخیص کالا از دبی

دبی یکی از مهم ترین دروازه های تجاری خاورمیانه محسوب میشود.همچنین از سال های دور مورد توجه خاص بازرگانان و تجار ایرانی بوده و بسیاری از تجار ایرانی به واردات…

دبی یکی از مهم ترین دروازه های تجاری خاورمیانه محسوب میشود.همچنین از سال های دور مورد توجه خاص بازرگانان و تجار ایرانی بوده و بسیاری از تجار ایرانی به واردات و صادرات کالا دراین منطقه اقدام میکنند. ترخیص کالا از دبی در شرایط فعلی کشور یکی از گزینه های جدی تجار برای واردات کالاست. در این مقاله که رو به روی شماست ما قصد داریم تا به صورت ویژه بر روی موضوع واردات و ترخیص، با تکیه بر کشور امارات متحده عربی بحث کنیم. در مقالات پیشین بار ها به این موضوع اشاره کردیم که چرا تجار و بازرگانان نگاه ویژه ای به امارات و دبی دارند. بار دیگر به اختصار این موضوع را خاطر نشان میکنیم. اصلی ترین دلیل آن تحریم است. به علاوه اینکه نسبت به سایر گزینه های ترخیص دبی شرایط بهتری دارد. چرا؟ با ما همراه باشید.

 

منظور از ترخیص کالا چیست؟

شاید نیاز باشد بار دیگر به این سوال پاسخ دهیم تا ابهامی در کار نباشد. تمام تشریفاتی که برای ورود یک کالا به کشور نیاز است را ترخیص کالا میگویند.(برا آشنایی بیشتر حتما مقاله ی ترخیص کالا را مطالعه کنید). ترخیص کالا فرایندی است که به واسطه آن ورود یک کالا به کشور جنبه قانونی می یابد. امکان ورود کالا به صورت مستقیم به کشور وجود دارد اما در شرایطی که کشوری به علت تحریم نخواهد به صورت مستقیم با ایران تجارت کند، تجار به سراغ ترخیص کالا از دبی میروند. ترخیص از دبی میتواند هم توسط صاحب کالا و هم توسط شرکت های واسطه انجام شود. در واقع کشور هایی که از ورود کالا به کشورشان تحریم شده اند منابع خود را از دبی تامین میکنند

 

چرا امارات متحده عربی را انتخاب کنیم؟

بی شک شرایط جغرافیایی ایران را نباید فراموش کنید. امارات متحده عربی تقریبا با تمام کشورهای جهان رابطه خوبی دارد بدیهی ست که در روند واردات کالا به مشکل خاصی بر نخواهد خورد. از طرفی بندر جبل علی واقع در دبی، نزدیک ترین گزینه به بندر های جنوبی ایران است و در واقع کوتاه ترین راه برای انتقال کالا. ترخیص کالا از دبی یک مزیت دیگر نیز دارد و آن هم این است که اماراتی ها از تجهیزات و امکانات روز دنیا بهره مند هستند. به همین سبب ترخیص از دبی گزینه مناسبی برای تجار به حساب می آید.

 

مزایای ترخیص کالا از دبی

 • مرز جغرافیایی نزدیک با کشور امارات
 • برخورداری از بزرگترین مرز دریایی با دبی
 • استفاده از گمرکات دبی برای ترخیص کالاهای اروپایی که اجازه داد و ستد با کشور ما را ندارند.
 • تعرفه گمرکی مشخص
 • نقل و انتقالات سریع وسیله مرزهای تجاری (دریایی، زمینی و هوایی)
 • واردات انواع کالاها به کشور از طریق تجارت با تجار عربی در دبی
 • تامین مواد اولیه مورد نیاز تولیدی های داخلی کشور از دبی
 • فعالیت اکثر برند های مطرح دنیا در دبی
 • ارتباط با کشور های اروپایی و آمریکایی جهت تهیه اجناس
 • نظارت بر اصل بودن کالاها

مراحل و روش های ترخیص از دبی

ترخیص کالا از دبی به چند شیوه امکان پذیر است. روش ترانشیپ کالا از دبی، کراس استافینگ، ری اکسپورت یا صادرات مجدد و واردات قطعی. در ادامه به توضیح هر یک از این چند روش به صورت مجزا خواهیم پرداخت. مراحل ترخیص از دبی تفاوت چندانی با ترخیص کالا در ایران ندارد اما به هر جهت برای انجام امور بین المللی لازم است که با قوانین تجاری کشور مقصد آشنا باشید. پس فراموش نکنید که قبل از اقدام برای واردات حتما قوانین تجاری امارات را مطالعه کنید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که برای ترخیص و واردات کالا از یک کشور به کشوری دیگر ابتدا باید قوانین و مقررات کشور مبدا و کشور مقصد را بررسی کنید. خب حالا به سراغ تشریح چهار روش ذکر شده می رویم.

 

ترانشیپ کالا از دبی و کراس استافینگ

ترانشیپ چیست؟

این لغت به معنای حمل و نقل محموله به مقصد میانی و سپس به مقصد اصلی است. این نوع حمل و نقل زمانی صورت می‌گیرد که هیچ مسیر مستقیمی به مقصد وجود نداشته باشد. یکی از دلایل انجام این کار، تغییر وسیله حمل و نقل در طول سفر است به عنوان مثال بارها از کشتی تخلیه وبه کشتی دیگر منتقل میشود. دلیل دیگر ادغام محموله‌های کوچکتر به یک محموله بزرگ و با به عکس تقسیم یک محموله بزرگ به محموله‌های کوچکتر است.

در ترانسشیب همان کانتینر ورودی به ایران ارسال میشود در این حالت کلیه عملیات توسط لاین کشتیرانی انجام میشود و عملیات گمرکی لازم نیست. طبق حالت کراس استاف کانیتینر ورودی به منطقه ازاد جبل علی یا cfs انتقال و محتویات در کانتینر جدیدی با همان چیدمان کانتینر ورودی بارگیری میگردد. تفاوت کراس استافینگ و ترانشیپ در جابجایی کانتینر و خود بار است. در ترانشیپ خود کانتینر جابجا می­شود و در کراس استافینگ محتوای آن. کراس استافینگ برای کالاهایی که اجازه ندارند مستقیم به کشور وارد و از دبی ترخیص شوند، مناسب است. ترخیص کالا از دبی به هر دو روش امکان پذیر میباشد.

 

ری اکسپورت یا صادرات مجدد re-export

در این حالت کالا ترخیص شده از دبی و عوارض گمرکی که معمولا ۵ درصد ارزش میباشد، پرداخت میگردد. در ری اکسپورت کالا میتواند تا ۶ ماه در انبارهای دبی نگهداری شود و در زمان صادرات با لنج یا کانتینر جابجا گردد. طبق این شرایط عوارض پرداخت شده عودت داده میشود. یعنی زمانی که شما کالا را خارج کرده و برگه خروج از انبار را در اختیار عوامل گمرکی در دبی قرار میدهید میتوانید وجه ضمانتی خود را که پرداخت کرده بودید پس بگیرید. در این حالت مالیات ارزش افزوده هم لازم نیست. ترخیص از دبی به روش صادرات مجدد برای کسانی که به زمان بیشتری برای واردات کالای خود نیاز دارند، گزینه مناسب و کارآمدی است. زیرا که اگر شما فرصتش را داشته باشید میتوانید با صرف هزینه کمتری کالای خود را ترخیص کنید.

 

ترخیص کالا از دبی به روش: واردات قطعی

در این حالت کالا با پرداخت ۵ درصد عوارض و ۵ درصد مالیات ارزش افزوده ترخیص قطعی میگردد و سپس میتوان کالا را در داخل دبی معامله کرد و یا دوباره صادر نمود. در صورت صادرات ۵ درصد حقوق گمرکی عودت داده نمیشود ولی می­توان مالیات را پس­ گرفت. این روش در ترخیص کالا از دبی مناسب افرادی است که قصد در دارند داخل خاک امارات ترخیص را نهایی و کالا را برای خود کنند. دلیل آن نیز به هر شکلی قابل قبول است. اگر قصد دارید کالای خود را قبل از رسیدن به ایران معامله کنید این روش بهترین گزینه برای شماست.

اخذ مجوزات لازم برای کالاهای وارداتی

هنگامی که کالاهای تجاری و به عبارتی وارداتی ، وارد گمرک می شوند، لازم است که تمامی استانداردها ومجوزات لازم را دریافت کرده باشند. ارائه مدارک ضروری و لازم مبنی بر سلامت کالا به اداره گمرک بسیار مهم بوده و ورود محموله ها از دبی به هیچ عنوان مستثنی از بازرسی های لازم نمی باشد. به این مفهوم که ادارات گمرکی بدون توجه و استثنا قائل شدن به کشوری که طرف قرارداد بازرگانان ایرانی است ، همه مقررات و قوانین تجارت داخلی کشور ایران را اعمال می نمایند. به عنوان مثال از ورود کالاها و محموله های غیرمجاز از جمله مواد مخدر و مشروبات الکلی به شدت جلوگیری می کنند و بر سلامت و بهداشت کالاهای وارداتی نظارت کافی را دارند. در اداره های گمرکی عموما تمامی اسناد مربوط به کالاها با دقت بالایی مورد بررسی قرار می گیرد و پس از اخذ تائیدیه از طرف فروشندگان و شرکت های دبی، مراحل دیگر ترخیص کالا از دبی صورت می گیرد.

مراحل ترخیص کالا از دبی

 1. آگاه بودن از مشخصات کالا

تجار باید اطلاعات کافی از مشخصات فنی و قیمت کالا داشته باشند تا بتوانند در اظهارنامه آن را درج کنند.

 1. برآورد هزینه کالای وارداتی به کشور

فرایند قیمت گذاری بر روی کالاها و محصولاتی که از دبی وارد کشورمان ایران می شوند به عواملی نظیر درصد نیاز افراد جامعه، قیمت پایانی کالا ، اوضاع بازارهای داخلی برای بررسی بستر فروش کالا و فصل مناسب فروش آن کالا در بازار بستگی دارد.

افراد و شرکتها بایستی پیش از انجام هرگونه معامله و واردات کالا، از تعرفه های گمرکی این کالاها باخبر شوند . لازم به ذکر است که فروشنده نیز وظیفه دارد پیش فاکتور محصول را به گمرک صادر کند.

 

 1. تعیین قیمت تمام شده ی کالا:

قیمت تمام شده ی کالا هنگامی تعیین می گردد که بر روی کالای مورد نظر محاسبات گمرکی انجام شده باشد و نیز برگه ی ترخیص کالا برای آن جنس صادر شده باشد و البته هزینه های جابجایی و انبارداری کالا و … نیز لحاظ شده باشد.

بیشترین کالاهای وارداتی از دبی به ایران شامل موارد ذیل است:

 • لوازم خانگی
 • سنگ های گرانبها
 • گوشی تلفن همراه
 • مواد و کالاهای پلاستیکی
 • ماشین آلات
 • خودرو سواری
 • پوشاک
 • قطعات یدکی خودرو
 • ذرت دامی
 • روغن آفتابگردان
 • قطعات الکترونیک
 • لپتاپ
 • پرینتر و اسکنر
 • نمایشگرهای دارای ماژول

هزینه های ترخیص کالا از گمرکات دبی

همانطور که می دانید دبی جز شهرهای برتر در صادارت کالا به ایران می باشد و به همین دلیل صادارت کالا از دبی به ایران رشد سه برابری داشته است. هزینه های ترخیص کالا از گمرکات دبی  برای صادارت کالا به دیگر کشور های خیلی کمتر از سایر کشور می باشد و آن هم به دلیل عدم دریافت حقوق گمرکی کالا در هنگان ورود به دبی است. هزینه های گمرکی که کشور امارات برای صادرات کالاها در نظر دارد ۵% از ارزش کل کالا می باشد. جالب است بدانید این مبلغ در ابتدای ترخیص واردات کالا به دبی از صاحب کالا و یا نمایدنده قانونی وی دریافت می شود و اگر کالا و جنس مورد نظر از دبی به هر کشور دیگری صادر شود کل این مبلغ به صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی عودت داده می شود.

 

 

[wp-faq-schema title=”سوالات متداول” accordion=1]

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Instagram
Telegram
LinkedIn
null

مطالب پربازدید

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشته های مرتبط :

تماس با ما ارتباط در واتس آپ