Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

رسوب ۲۵ هزار کانتینر در گمرک و ضرب العجل ۱۵ روزه برای ترخیص آن‌ها

کانتینر های رسوب شده در گمرک
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهلت ۱۵ روزه جهت ترخیص هر چه سریع‌تر کالاهای رسوب شده

در پی گزارشاتی مبنی بر ایستایی و رسوب بیش از ۲۵ هزار کانتینر در گمرکات شهید باهنر و شهید رجایی، محمد مخبر به همراه وزیر جهاد کشاورزی، استاندار هرمزگان، رئیس کل گمرکات ایران، معاون وزیر صمت با حضور در اسکله بندر شهید رجایی، گزارشات واصله را مورد بررسی قرار دادند.

محمد مخبر از وضعیت موجود و رسوب حجم بالایی از کالا در گمرکات ابراز نارضایی کرده و خواستار تسریع در تعیین تکلیف اقلام موجود کرد.

معاون اول رئیس جمهور خواستار ترخیص و حتی ترخیص موقت هر چه سریع‌تر ماشین آلات و دستگاه‌های صنعتی رسوب شده در گمرک شد؛ چرا که کشور نیاز مبرمی به این دستگاه‌ها جهت رشد و رفع مشکلات دارد.

محمد مخبر از مدیریت گمرکات هرمزگان خواست تا با اعلام اخطاری ۱۵ روزه به تمامی صاحبان کالا که از زمان تخلیه و ثبت اموال آن‌ها بیش از ۲ ماه گذشته است؛ نسبت به تعیین تکلیف کالاهای رسوبی، تصمیم گیری کنند.

تماس با وزیر بهداشت و دستور برای صدور مجوزهای قانونی

معاون اول رئیس جمهور در تماس با وزیر بهداشت و همچنین رئیس سازمان استاندارد، نسبت به تاخیر در صدور مجوزهای قانونی برای ترخیص کالاهای ورودی به بنادر هشدار داد و آنها را موظف به رسیدگی فوری به این مشکل کرد.

در این جلسه مقرر شد که پیشنهاد بازنگری مرحله‌ای تعرفه‌ها برای جلوگیری از رسوب کالا‌ها در انبار‌های گمرک، به دلیل تعرفه پایین انبار داری، در اسرع وقت تهیه و به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.

وزارت راه و شهرسازی موظف شد تا با همکاری دستگاه‌های ذیربط، نسبت به یکپارچه سازی سامانه‌های الکترونیکی بین دستگاه‌های مختلف، برای بهبود هماهنگی و تسریع در ترخیص کالا اقدامات لازم را انجام دهد.

تحلیل تیم اخبار راهکار تجارت پایا

به دلایلی مثل تامین نشدن ارز واردات و همچنین عدم همکاری نهاد‌های ذی ربط مانند اداره استاندارد و بهداشت، فرایند ترخیص ۲۵ هزار کانتینر در گمرک متوقف شده است. همین موضوع موجب کمبود کالای مربوطه در کشور شده و در نتیجه شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

اشتراک گذاری از طریق

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها