Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس (Customs clearance of Shahid Rajaei) به دلیل نقش آن در حمل و نقل دریایی و همچنین موقعیت جغرافیایی و امکانات ویژه آن، مورد توجه بسیاری از تاجران و واردکنندگان قرار گرفته است. امروزه ۸۵ درصد از تجارت‌های بین المللی از طریق بنادر این گمرک صورت می‌گیرند، از طرفی اغلب کشتی‌های خارجی نیز محموله‌های خود را در بنادر این گمرک بارگیری می‌کنند. به دلیل اهمیت ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس، تیم متخصص ترخیص کالا شرکت راهکار تجارت پایا به صورت ۲۴ ساعته در این گمرک مستقر بوده تا امور گمرکی تجار گرامی را در سریعترین زمان ممکن به انجام برسانند.

عناوین

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی چگونه است؟

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی، به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های تجارت بین‌الملل در جنوب کشور طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. کلیه فعالیت‌های گمرکی شامل صادرات و واردات کالا، ترانزیت، ارزیابی کالا، بازرسی و ترخیص در این بندر تجاری پس از تحویل مدارک لازم مطابق قانون به انجام می‌رسد. ترخیص کالا از بندر شهید رجایی طبق مراحل زیر انجام می‌شود.

 1. ورود کالا به گمرک رجایی
 2. وارد کردن اطلاعات از طریق سیستم EPL
 3. انجام پرینت اظهارنامه
 4. دریافت کوتاژ (شماره بار) و تعیین مسیر
 5. بررسی مدارک و مجوزهای لازم توسط کارشناس
 6. مراجعه به صندوق (پرداخت هزینه‌های گمرکی)
 7. مراجعه به انبارداری و ترخیص کالا از بندر شهید رجایی
 8. صدور گواهی ترخیص کالا و خروج از انبار

با توجه به نوع کالا و مقصد آن ممکن است مراحل بیشتری به روند ترخیص کالا از گمرک رجایی اضافه شود. مراحل ذکر شده متداول‌ترین مراحلی است که بازرگانان برای ترخیص کالای خود در این بندر باید انجام دهند. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی طبق قانون و مقررات گمرکی انجام می‌شود. به این منظور با در دست داشتن فاکتور صادرات به سامانه EPL مراجعه می‌شود تا عملیات گمرکی آغاز شود. ترخیص کالا از بندر شهید رجایی به دلیل قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی (INSTC) و مرتبط کردن قفقاز و اروپا اهمیت دارد.

بندر شهید رجایی بندرعباس

بندر شهید رجایی از امکاناتی مانند MRCC (جستجو و نجات دریایی) برخوردار است که در صورت بروز مشکل برای کشتی‌های تجاری به کمک آن‌ها می‌آید .

۱. ورود کالا به گمرک شهید رجایی

ورود کالا به گمرک شهید رجایی بندر عباس پس از رسیدن بار از طریق راه هوایی یا دریایی به بندر مراحل زیر را طی می‌کند.

 • ثبت اطلاعات در سیستم
 • تحویل کالا به گمرک
 • بررسی مدارک و اطلاعات
 • بررسی کالا
 • پرداخت هزینه‌های گمرکی
 • صدور گواهی ترخیص و ترخیص کالا

اطلاعاتی شامل نام کالا، مشخصات فرستنده، مبدا و مقصد، وزن بار و ارزش آن در گمرک ثبت می‌شود و پس از بررسی مجوزهای لازم مانند فاکتور فروش، بارنامه و بیمه‌نامه کالا در گمرک پذیرش می‌شود. با اطمینان حاصل کردن از همخوانی کالا با قوانین گمرکی و بررسی مدارک موجود، هزینه‌های لازم برای ترخیص کالا مشخص می‌شود.

۲. بررسی مدارک لازم برای ترخیص از بندر شهید رجایی

دریافت مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا ثابت می‌کند که مالکیت و فعالیت تجاری بازرگان کاملا قانونی است. کلیه مدارک لازم توسط صاحب کالا تهیه و به گمرک تسلیم می‌شوند. مجوزهای لازم برای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس تفاوت چندانی با سایر بنادر ندارد و برای انجام آن به مدارک زیر احتیاج است.

مدارک لازم برای ترخیص از بندر شهید رجایی بندرعباس

·         بارنامه‌ها

·         بیمه نامه

·         قبض انبار

·         گواهی مبدا

·         سند ترخیصیه

·         گواهی بازرسی

·         اظهارنامه گمرکی

·         مجوزهای بهداشتی

·         گواهی وضعیت مالی

·         فاکتور یا سیاهه خرید

·         پروفرما (پسش فاکتور)

·         مجوز ثبت سفارش (مجوز واردات)

·         پکینگ لیست یا فهرست عدل بندی

مجوزها و مدارک لازم برای ترخیص کالا از بندر شهید رجایی، با توجه به نوع کالای وارداتی ممکن است اندکی تغییر کند. در برخی مواقع علاوه‌بر مدارک نام برده به برخی مجوزهای وارداتی مانند گواهی تأیید مطابقت با استانداردهای فنی نیاز است.

مدارک شخصی مورد نیاز برای ترخیص کالا از بندر شهید رجایی

در کنار تمام مدارک و مجوزهای ذکر شده لازم است که صاحبان بار، مدارک شخصی خود را نیز ضمیمه مدارک ارسالی کنند.

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصلی و کپی کارت بازرگانی

توجه کنید که در غیاب صاحب بار، ترخیص کالا با مدارک ترخیص کار یا نماینده قانونی صاحب کالا می‌تواند انجام شود. نماینده قانونی برای ترخیص کالا از بندر شهید رجایی به اصل و کپی کارت ملی ترخیص کار، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه گمرک، اصل و کپی کارت بازرگانی و کپی دفترچه بیمه احتیاج دارد.

مزایا و معایب ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

موقعیت استراتژیک بندر شهید رجایی باعث شده تا این اسکله به یکی از مهم‌ترین بنادر ترانزیت کشور تبدیل شود. بر این اساس ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی معایب و مزایی دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

 1. هزینه‌های گمرکی معقول
 2. دسترسی به بازارهای جهانی
 3. کادر مجرب گمرک شهید رجایی
 4. موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد
 5. انعطاف‌پذیری بالا در ترخیص کالا و خدمات

با وجود تسهیلات و امکانات خوبی که گمرک شهید رجایی برای بازرگانان در نظر گرفته است همچنان برخی از معایب در ترخیص کالا از سوی این بندر وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 1. پیچیدگی مراحل
 2. محدودیت در تردد کامیون‌ها
 3. تاخیر در ترخیص و تحویل کالا
 4. اعمال برخی محدویت‌های صادراتی

بدون توجه به معایب و مزایای گفته شده در مورد گمرک شهید رجایی این بندر تجاری به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و ارائه تسهیلات گمرکی متنوع، همواره انتخاب اول بسیاری از بازرگانان بوده است.

ترخیص کالا از بندر شهید رجایی بندر عباس

با این وجود مشاوران اقتصادی توصیه می‌کنند که قبل از انتخاب بندر مورد نظر برای واردات و صادرات کالا حتما با مشاوران گمرکی مشورت شود.

۱. دسترسی بندر شهید رجایی به بازارهای جهانی

موقعیت جغرافیایی بندر شهید رجایی به گونه‌ای است که دسترسی آن به شبکه حمل‌ونقل جهانی آسان است. موقعیت تجاری بنادر بندرعباس و همسایگان آن‌ها امکان دسترسی به بازارهای جهانی را برای شرکت‌ها و تولیدکنندگان کالاهای صادراتی فراهم می‌کنند. گفته می‌شود در حدود ۲۵ درصد از حجم کل کالاهای وارد شده به کشور به گمرک شهید رجایی اختصاص داشته است.

۲. هزینه ترخیص کالا در بندر شهید رجایی بندر عباس

هزینه ترخیص در گمرک شهید رجایی در مقایسه با سایر بنادر تجاری ایران مانند بندر امام خمینی یا بندر انزلی اندکی بالاتر است و این امر ممکن است برای برخی از بازرگانان که کسب‌وکارهای کوچک و یا حتی متوسطی را اداره می‌کنند، دشوار باشد. هزینه ترخیص بالاتر به دلیل تسهیلات ویژه‌ای است که این بندر گمرکی برای بازرگانان در نظر گرفته است. ارزش گذاری کالا و تعیین حدود قیمت ترخیص کالا از بندر گمرک با توجه به فرمول زیر محاسبه می‌شود.

ارزش سیف (CIF) = بیمه + کرایه حمل + ارزش کالا در مبدا

ارزش سیف (CIF) به معنای مجموع هزینه‌های مرتبط با کالا از مبدا تا گمرک ورودی است. بیمه و کرایه حمل در این فرمول براساس نوع کالا متفاوت خواهد بود. همچنین عوامل دیگری مانند هزینه‌های بارگیری، انبارداری و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در تعیین هزینه‌های ترخیص کالا از بندرعباس نقش دارند.

آشنایی با کالاهای ترخیص شده از گمرک شهید رجایی

موقعیت ممتاز بندر شهید رجایی باعث شده است که این بندر به یکی از مهم‌ترین گمرک‌های خاورمیانه تبدیل شود. ترخیص کالا از بندر رجایی با توجه به قوانین و قواعد گمرکی انجام می‌شود و مطابق گزارش‌های اداره گمرک، کالاهای زیر تا کنون به سلامت از بندر شهید رجایی مرخص شده‌اند.

 • پوشاک و محصولات چرم مصنوعی
 • مواد غذایی (چای، قهوه، روغن، برنج)
 • لوازم الکترونیکی (تلفن همراه، لپ‌تاپ، دوربین)
 • لوازم خودرو (لاستیک، باتری، روغن موتور، فیلتر هوا)
 • مواد خام یا صنعتی (فلزات، پلیمرها، الیاف مصنوعی)
 • برخی از لوازم خانگی (تلویزیون، مایکروویو، ماشین ظرفشویی)
 • ماشین‌آلات صنعتی (ماشین پرس، دستگاه برش، ماشین بازیافت)
 • لوازم ورزشی (تجهیزات بدنسازی، لوازم شنا، تجهیزات تنیس و گلف)

علاوه‌بر موارد ذکر شده برخی از لوازم پزشکی و محصولات دارویی مانند ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی نیز از گمرک شهید رجایی ترخیص می‌شوند. موارد ذکر شده تنها بخشی از کالاهایی است که تا کنون از گمرک شهید رجایی ترخیص شده‌اند و محدودیتی برای ترخیص از این بندر وجود ندارد و کالاهای مختلف می‌توانند در این منطقه آزاد مبادله شوند.

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی با ترخیصکار گمرک :

شما می‌توانید با بکار‌گیری ترخیصکار گمرک ، کالای خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و کمترین هزینه از گمرکات ایران ترخیص کنید . ترخیصکار گمرک بواسطه آگاهی نسبت به قوانین گمرکی، موقعیت و مزیت های گمرکات و  تجربه کاری می‌تواند از هدر رفت هزینه و زمان جلوگیری کرده و راندمان تجارت و بازرگانی را دوچندان کند . مجموعه راهکار تجارت پایا با بیش از یک دهه سابقه فعالیت در امر ترخیصکاری، مفتخر است که تمام امور ترخیص کالا از گمرک را با بالاترین کیفیت و کم ترین هدر رفت هزینه برعهده گرفته و به سرانجام برساند.

کلام آخر در مورد ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس به عنوان بزرگ‌ترین بندرهای تجاری ایران با وجود تسهیلات بسیار ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. این بندر گمرکی با در اختیار داشتن کادری مجرب و تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته خدمات ترخیص کالا را به صورت سریع و باکیفیت به بازرگانان ارائه می‌کند. سیستم الکترونیکی (آنلاین) راه‌اندازی شده برای ترخیص کالا از بندر شهید رجایی روند مبادلات تجاری را آسان‌تر کرده و به آن سرعت بخشیده است. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی برای تجار و شرکت‌های بازرگانی بسیار اهمیت دارد و می‌دانیم که فرآیند ترخیص کالا نیازمند دانش و تجربه همزمان است، به همین دلیل به نظر می‌رسد که بهترین گزینه مشورت با مشاوران حرفه‌ای و مجرب شرکت‌های بازرگانی مانند راهکار تجارت پایا باشد. خدمات ترخیص کالا از بندرعباس شامل بندر شهید رجایی یا بندر بوشهر به کمک کادر راهکار تجارت پایا در کمترین زمان ممکن و با هزینه‌ای معقول انجام می‌شود. در صورت نیاز به دریافت مجوزهای خاص برای ترخیص کالای خود از گمرک، بهتر است با سازمان‌های ذی‌ربط یا مشاوران گمرکی مشورت شود.

جهت مطالعه بیشتر شرایط و چگونگی ترخیص کالا از سایر گمرکات میتوانید از لینک های زیر اقدام کنید : 
ترخیص کالا از گمرک شهریار 

ترخیص کالا از گمرک غرب تهران

پرتکرارترین پرسش‌ها در مورد ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

 • کالاهای ممنوعه برای ورود به گمرک شهید رجایی کدام است؟

 کالاهایی چون سلاح‌های سرد و گرم، نوشیدنی‌های غیر مجاز، مواد مخدر، وسایل قمار و تمامی کالاهایی که ضد ارزش اسلامی باشند، اجازه ورود به گمرک شهید رجایی را ندارند.

 • هزینه ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس چقدر است؟

مانند سایر گمرکات کشور، هزینه ترخیص کالا بسته به هزینه‌های بازرسی در آزمایشگاه، حمل و نقل، بازرسی کالا، انبارداری، بارگیری و تخلیه می‌باشد. نوع و وزن کالا نیز در هزینه تمام شده تاثیر گذار است.

 • ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی چند روز طول می‌کشد؟

ترخیص کالا پروسه زمان‌بری است اما اگر از ترخیص کار حرفه‌ای و معتبری که سابقه ترخیص از گمرک شهید رجایی را داشته باشد، کمک بگیرید روند ترخیص کالای شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

 • آیا برای ترخیص برخی از کالاها از بندر شهید رجایی به مجوز خاصی احتیاج است؟

بله برخی از کالاها برای ترخیص از گمرک شهید رضایی به دریافت مجوزهای مخصوص احتیاج دارند. کالاهایی که مستقیم با سلامت افراد در ارتباط هستند یا برای حفظ محیط زیست یا منافع ملی خطرآفرین بوده مانند مواد خوراکی، برخی داروها، محصولات شیمایی (شامل مواد اولیه صنعتی)، مواد مخدر و برخی خودرها به کسب مجوزهای خاصی احتیاج دارند.

 • شماره تماس با مشاوران راهکار تجارت پایا چیست؟

شما می‌توانید با شماره‌های ۰۹۰۲۱۱۰۸۷۰۰ و ۰۲۱۲۶۶۵۷۳۷۱ با مشاوران راهکار تجارت پایا تماس گرفته و از یک جلسه مشاوره رایگان خود در زمینه بازرگانی استفاده کنید.

 
محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات ۲۰ ساله من در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید

شماره تماس

۰۲۱-۲۸۱۱۱۱۲۱

عناوین

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
22 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدامین دلشاد
6 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام.وقت بخیر.
بسیار عالی.
موفق باشید.

حسین پور
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام بنده برای واردات لپ تاپ استوک به ترخیص کار بندر عباس نیاز دارم. راه ارتباطی لطف میکتید؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  حسین پور

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

میلادوند
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

شرایط استخدام کردن ترخیص کار بندر عباس رو ممنون میشم برای بنده ایمیل کنید

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  میلادوند

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

رضایی
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

اگر بخئایم به عنوان ترخیص کار بندر عباس در شرکتی استخدام شیم شرایط کار به چه صورت هست و چه پیش نیاز هایی لازم دارد؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  رضایی

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

تقوی
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام و ارادت بنده برای ترخیص بارم به مشکل برخورد کردم وبه ترخیص کار بندر عباس احتیاج دارم

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  تقوی

سلام وقت شما بخیر🌹
برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

سهیلا
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای واردات لوازم آرایشی از گمرک شهید رجایی نیاز به استخدام ترخیص کار بندر عباس داریم؟ یا خودمون میتونیم کار های ترخیص رو انجام بدیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  سهیلا

سلام وقت شما بخیر 🌹 واردات لوازم ارایش ممنوع هست

فاطمه
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام برای ترخیص بار کفش از گمرک شهید رجایی به مشکل خوردم و اجازه ترخیص نمیدن. میتونید کمکم کنید؟

مهدی
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

وقت بخیر اگر از دبی بخوایم جنس وارد کنیم حتما باید از گمرک بندرعباس ترخیص رو انجام بدیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  مهدی

سلام وقت بخیر
خیر از طیق گمرک بوشهر هم انجام میشه

سبحان
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام مجوز های بهداشتی برای ترخیص لوازم آرایشی از گمرک شهید رجایی رو از کجا باید بگیریم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
4 ماه قبل
پاسخ به  سبحان

سلام وقت شما بخیر 🌹
واردات لوازم آرایشی ممنوع هست و به صورت غیر رسمی وارد میشه

آیسان
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

میخواستم بدونم هزینه ترخیص حدودی یک کانتینر دوچرخه از گمرک بندرعباس چقدر میشه ؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
5 ماه قبل
پاسخ به  آیسان

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

مینا
5 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای اینکه ترخیص کالا راحت تر صورت بگیره چه اقداماتی رو باید طی کنیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
5 ماه قبل
پاسخ به  مینا

سلام وقت شما بخیر🌹
یکی از اقدامات بسیار مهم برای ترخیص راحت تر کالا از گمرک بندرعباس آماده کردن همه اسناد و مدارک قبل از رسیدن کالا می باشد.