Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا
Search
Close this search box.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس + هزینه ترخیص

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس (گمرک شهید رجایی و شهید باهنر)، به دلیل نقش آن در حمل و نقل دریایی، موقعیت جغرافیایی و امکانات ویژه آن، مورد توجه بسیاری از بازرگانان قرار گرفته است. طبق آخرین آمار به دست آمده در سال ۱۴۰۳، بیش از ۸۵ درصد تجارت های بین المللی از طریق بنادر این استان صورت گرفته است. همچنین اغلب کشتی های خارجی نیز محموله های خود را در بندرعباس بارگیری می‌کنند. به دلیل اهمیت ترخیص از گمرک بندرعباس، تیم متخصص راهکار تجارت پایا به صورت ۲۴ ساعته در این گمرک مستقر بوده تا در سریعترین زمان ممکن امور گمرکی بازرگانان گرامی را انجام دهند.

عناوین

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

ترخیص کالا از گمرکات بندرعباس

بندرعباس دارای دو گمرک مهم به نام شهید رجایی و باهنر است که تمامی فعالیت‌های تجاری در این دو گمرک انجام می‌شوند. در ادامه به تشریح این دو گمرک مهم می‌پردازیم:

ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس

گمرک شهید رجایی با بیش از ۲۴۰۰ هکتار وسعت، بزرگترین گمرک کشور است که ۲۵ سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. این گمرک با ۳۵ خط کانتینر، ۴۰ پست اسکله، ۱۸ دستگاه جرثقیل دروازه‌ای و پیشرفته‌ترین ترمینال کانتینری به عنوان منطقه ویژه اقتصادی کشور شناخته شده است. این گمرک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که بازرگانان را ترغیب به انجام امور گمرکی در این گمرک می‌نماید. امکانات و تجهیزات پیشرفته این گمرک، موقعت ویژه جغرافیایی و همچنین مجاورت با مناطق آزاد (کیش و قشم) از مزایای این گمرک است.

گمرکات شهید رجایی و باهنر

ترخیص کالا از گمرک شهید باهنر بندرعباس

گمرک شهید باهنر بندرعباس در بخش شمالی خلیج فارس و در مجاورت مناطق آزاد کیش و قشم واقع شده و نزدیک به ۴۰ سال از زمان تاسیس آن می‌گذرد. این گمرک بعد از گمرک شهید رجایی، مهم‌ترین گمرک جنوب کشور می‌باشد. گمرک شهید باهنر ۱۲ اسکله دارد و حجم قابل توجهی از تجارت بندرعباس وابسته به این بندر است.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، به عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های تجارت بین‌الملل در جنوب کشور طی مراحل مختلفی انجام می‌شود. کلیه فعالیت‌های گمرکی شامل صادرات و واردات کالا، ترانزیت، ارزیابی کالا، بازرسی و ترخیص در این بندر تجاری پس از تحویل مدارک لازم مطابق قانون به انجام می‌رسد.

ترخیص کالا از بندرعباس طبق مراحل زیر انجام می‌شود.

 1. ورود کالا به گمرک رجایی
 2. وارد کردن اطلاعات از طریق سیستم EPL
 3. انجام پرینت اظهارنامه
 4. دریافت کوتاژ (شماره بار) و تعیین مسیر
 5. بررسی مدارک و مجوزهای لازم توسط کارشناس
 6. مراجعه به صندوق (پرداخت هزینه‌های گمرکی)
 7. مراجعه به انبارداری و ترخیص کالا از بندرعباس
 8. صدور گواهی ترخیص کالا و خروج از انبار

با توجه به نوع کالا و مقصد آن، ممکن است مراحل بیشتری به روند ترخیص کالا از گمرک اضافه شود. مراحل ذکر شده متداول‌ترین مراحلی است که بازرگانان برای ترخیص کالای خود در این بندر باید انجام دهند. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی و شهید باهنر طبق قانون و مقررات گمرکی انجام می‌شود. به این منظور با در دست داشتن فاکتور صادرات به سامانه EPL مراجعه می‌شود تا عملیات گمرکی آغاز شود.بندر شهید رجایی بندرعباس

بندر شهید رجایی از امکاناتی مانند MRCC (جستجو و نجات دریایی) برخوردار است که در صورت بروز مشکل برای کشتی‌های تجاری به کمک آن‌ها می‌آید.

حق العمل کار یا کارگزار گمرک بندر عباس

طبق قانون ۱۲۸ قانون امور گمرکی، حق العمل کار با داشتن مجوز کارگزاری از گمرک جمهوری اسلامی ایران؛ می‌تواند تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آنان انجام دهد. پروانه کارگزاری که از گمرک ایران دریافت می شود برای ترخیص کالا از تمامی گمرک‌های کشور معتبر است. کارگزار رسمی گمرک که از آزمون گمرک جمهوری اسلامی ایران سربلند بیرون آمده است، از اطلاعات فنی و علمی بیشتری برخوردار بوده و از نظر قانونی نیز مورد تایید گمرک جمهوری اسلامی ایران بوده و همچنین در مراجع قانونی دارای رسمیت بیشتری می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

کلیه مدارک لازم توسط صاحب کالا تهیه و به گمرک تسلیم می‌شوند. مجوزهای لازم برای ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی بندرعباس و شهید باهنر، تفاوت چندانی با سایر بنادر ندارد و برای انجام آن به مدارک زیر احتیاج است:

مدارک لازم برای ترخیص از بندرعباس

·         بارنامه‌ها

·         بیمه نامه

·         قبض انبار

·         گواهی مبدا

·         سند ترخیصیه

·         گواهی بازرسی

·         اظهارنامه گمرکی

·         مجوزهای بهداشتی

·         گواهی وضعیت مالی

·         فاکتور یا سیاهه خرید

·         پروفرما (پیش فاکتور)

·         مجوز ثبت سفارش (مجوز واردات)

·         پکینگ لیست یا فهرست عدل بندی

مجوزها و مدارک لازم برای ترخیص کالا از بندر عباس، با توجه به نوع کالای وارداتی ممکن است اندکی تغییر کند. در برخی مواقع علاوه‌بر مدارک نام برده به برخی مجوزهای وارداتی مانند گواهی تأیید مطابقت با استانداردهای فنی نیز نیاز است.

در کنار تمام مدارک و مجوزهای ذکر شده، لازم است که صاحبان بار، مدارک شخصی خود را نیز ضمیمه مدارک ارسالی کنند.

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصلی و کپی کارت بازرگانی

توجه کنید که در غیاب صاحب بار، ترخیص کالا می‌تواند با مدارک ترخیص کار یا نماینده قانونی صاحب کالا انجام شود. نماینده قانونی برای ترخیص کالا از بندرعباس به اصل و کپی کارت ملی ترخیص کار، اصل و کپی وکالت نامه محضری، اصل و کپی معرفی نامه گمرک، اصل و کپی کارت بازرگانی و کپی دفترچه بیمه احتیاج دارد.

مزایا و معایب ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

موقعیت استراتژیک بندرعباس باعث شده تا این اسکله به یکی از مهم‌ترین بنادر ترانزیت کشور تبدیل شود. بر این اساس ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی و شهید باهنر، معایب و مزایی دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

 1. هزینه‌های گمرکی معقول
 2. دسترسی آسان به بازارها و شبکه‌های حمل و نقل جهانی
 3. کادر مجرب گمرکات بندرعباس
 4. موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد
 5. انعطاف‌پذیری بالا در ترخیص کالا و خدمات

با وجود تسهیلات و امکانات خوبی که گمرک بندرعباس برای بازرگانان در نظر گرفته است، همچنان برخی از معایب در ترخیص کالا از سوی این بندر وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 1. پیچیدگی مراحل
 2. محدودیت در تردد کامیون‌ها
 3. تاخیر در ترخیص و تحویل کالا
 4. اعمال برخی محدویت‌های صادراتی

بدون توجه به معایب و مزایای گفته شده در مورد گمرک بندرعباس، این بندر تجاری به دلیل برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و ارائه تسهیلات گمرکی متنوع، همواره انتخاب اول بسیاری از بازرگانان بوده است.

ترخیص کالا از بندر شهید رجایی بندر عباس

با این وجود مشاوران اقتصادی توصیه می‌کنند که قبل از انتخاب بندر مورد نظر برای واردات و صادرات کالا حتما با مشاوران گمرکی مشورت شود.

هزینه ترخیص کالا در بندر عباس

هزینه ترخیص در گمرک بندرعباس در مقایسه با سایر بنادر تجاری ایران، اندکی بالاتر است و این امر ممکن است برای برخی از بازرگانان که کسب‌وکارهای کوچک و یا حتی متوسطی را اداره می‌کنند، دشوار باشد. هزینه ترخیص بالاتر به دلیل تسهیلات ویژه‌ای است که این بندر گمرکی برای بازرگانان در نظر گرفته است. ارزش گذاری کالا و تعیین حدود قیمت ترخیص کالا از بندر گمرک با توجه به فرمول زیر محاسبه می‌شود:

ارزش سیف (CIF) = بیمه + کرایه حمل + ارزش کالا در مبدا

ارزش سیف (CIF) به معنای مجموع هزینه‌های مرتبط با کالا از مبدا تا گمرک ورودی است. بیمه و کرایه حمل در این فرمول براساس نوع کالا متفاوت خواهد بود. همچنین عوامل دیگری مانند هزینه‌های بارگیری، انبارداری و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در تعیین هزینه‌های ترخیص کالا از بندرعباس نقش دارند.

کالاهای ترخیص شده از گمرک بندرعباس

موقعیت ممتاز بندرعباس باعث شده است که این بندر به یکی از مهم‌ترین گمرک‌های خاورمیانه تبدیل شود. ترخیص کالا از بندرعباس با توجه به قوانین و قواعد گمرکی انجام می‌شود و مطابق گزارش‌های اداره گمرک، کالاهای زیر تا کنون از بندرعباس مرخص شده‌اند.

 • پوشاک و محصولات چرم مصنوعی
 • مواد غذایی (چای، قهوه، روغن، برنج)
 • لوازم الکترونیکی (تلفن همراه، لپ‌تاپ، دوربین)
 • لوازم خودرو (لاستیک، باتری، روغن موتور، فیلتر هوا)
 • مواد خام یا صنعتی (فلزات، پلیمرها، الیاف مصنوعی)
 • برخی از لوازم خانگی (تلویزیون، مایکروویو، ماشین ظرفشویی)
 • ماشین‌آلات صنعتی (ماشین پرس، دستگاه برش، ماشین بازیافت)
 • لوازم ورزشی (تجهیزات بدنسازی، لوازم شنا، تجهیزات تنیس و گلف)

علاوه‌بر موارد ذکر شده برخی از لوازم پزشکی و محصولات دارویی مانند ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی نیز از گمرک بندرعباس ترخیص می‌شوند. موارد ذکر شده تنها بخشی از کالاهایی است که تا کنون از گمرک بندرعباس ترخیص شده‌اند و محدودیتی برای ترخیص از این بندر وجود ندارد و کالاهای مختلف می‌توانند در این منطقه آزاد، مبادله شوند.

ترخیص کار گمرک بندرعباس

شما می‌توانید با کمک ترخیصکار گمرک بندرعباس، کالای خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و کمترین هزینه ترخیص کنید. ترخیصکار حرفه‌ای گمرک بندرعباس بواسطه آگاهی نسبت به قوانین این گمرک، موقعیت و مزایا و از همه مهم‌تر تجربه کاری می‌تواند از هدر رفت هزینه و زمان جلوگیری کرده و راندمان تجارت و بازرگانی را دوچندان کند. مجموعه راهکار تجارت پایا با بیش از دو دهه سابقه فعالیت در امر ترخیصکاری، مفتخر است که تمام امور ترخیص کالا از گمرک را با بالاترین کیفیت و کم‌ترین هدر رفت هزینه برعهده گرفته و به سرانجام برساند.

شرکت ترخیص کالا گمرک بندرعباس

بسیاری از بازرگانان، تمایل به همکاری با شرکت های ترخیصکاری دارند. شرکت هایی که در زمینه ترخیص کالا از گمرکات فعالیت دارند، نسبت به ترخیصکاران، در دسترس تر هستند، پاسخگویی و پشتیبانی بهتری دارند، گاها از افراد با تجربه تری بهره میگیرند و مزایا دیگری که بازرگانان را تشویق به همکاری با آن‌ها می‌کند. تعداد و تنوع شرکت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس بسیار است بنابراین پیشنهاد میکنیم که قبل از انتخاب شرکت ترخیص کالا و انعقاد قرارداد، تحقیقات کافی را به عمل آورید.

جمع بندی

با وجود تسهیلات بسیار، ترخیص کالا از گمرک بندرعباس به عنوان بزرگ‌ترین بندر تجاری ایران، ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. بندرعباس با در اختیار داشتن کادری مجرب و تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته، خدمات ترخیص کالا را به صورت سریع و باکیفیت به بازرگانان ارائه می‌کند. سیستم الکترونیکی (آنلاین) راه‌اندازی شده برای ترخیص کالا از بندرعباس روند مبادلات تجاری را آسان‌تر کرده و به آن سرعت بخشیده است. ترخیص کالا از گمرک شهید رجایی و باهنر برای تجار و شرکت‌های بازرگانی بسیار اهمیت دارد.

فرآیند ترخیص کالا نیازمند دانش و تجربه است، به همین دلیل به نظر می‌رسد که بهترین گزینه مشورت با مشاوران حرفه‌ای و مجرب شرکت‌های بازرگانی مانند راهکار تجارت پایا باشد. خدمات ترخیص کالا از بندرعباس شامل بندر شهید رجایی یا شهید باهنر به کمک کادر راهکار تجارت پایا در کمترین زمان ممکن و با هزینه‌ای معقول انجام می‌شود. در صورت نیاز به دریافت مجوزهای خاص برای ترخیص کالای خود از گمرک، بهتر است با سازمان‌های ذی‌ربط یا مشاوران گمرکی مشورت شود.

سوالات متداول

۱- کالاهای ممنوعه برای ورود به گمرک بندرعباس کدام است؟

 کالاهایی چون سلاح‌های سرد و گرم، نوشیدنی‌های غیر مجاز، مواد مخدر، وسایل قمار و تمامی کالاهایی که ضد ارزش اسلامی باشند، اجازه ورود به گمرک بندرعباس را ندارند.

۲- هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس چقدر است؟

مانند سایر گمرکات کشور، هزینه ترخیص از بندرعباس بسته به هزینه‌های بازرسی در آزمایشگاه، حمل و نقل، بازرسی کالا، انبارداری، بارگیری و تخلیه می‌باشد. نوع و وزن کالا نیز در هزینه تمام شده تاثیر گذار است. برای اطلاع دقیق از هزینه ترخیص کالا از بندرعباس با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس بگیرید.

۳- ترخیص کالا از گمرک بندرعباس چند روز طول می‌کشد؟

ترخیص کالا پروسه زمان‌بری است اما اگر از ترخیص کار حرفه‌ای و معتبری که سابقه ترخیص از گمرک شهید باهنر یا شهید رجایی بندرعباس را داشته باشد، کمک بگیرید روند ترخیص کالای شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

۴- آیا برای ترخیص برخی از کالاها از بندر عباس به مجوز خاصی احتیاج است؟

بله برخی از کالاها برای ترخیص از گمرک بندرعباس به دریافت مجوزهای خاص احتیاج دارند. کالاهایی که مستقیم با سلامت افراد در ارتباط هستند یا برای حفظ محیط زیست یا منافع ملی خطرآفرین بوده مانند مواد خوراکی، برخی داروها، محصولات شیمایی (شامل مواد اولیه صنعتی) و مواد مخدر به کسب مجوزهای خاصی احتیاج دارند.

۵- لیست شرکت‌های ترخیص کالا در بندرعباس کدام است؟

شرکت‌های ترخیص کالای متعددی در گمرکات بندرعباس فعالیت می‌کنند. یکی از این شرکت‌های ترخیصکاری، شرکت ترخیص کالای راهکار تجارت پایا است. شما می‌توایند با شماره گیری ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ از مشاوره رایگان متخصصین این شرکت بهره‌مند شوید.

۶- آدرس سایت گمرک بندرعباس چیست؟

برای ورود به سایت گمرک بندرعباس، روی این لینک کلیک کنید.

 
Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات ۲۰ ساله من در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید

شماره تماس

۰۲۱-۲۸۱۱۱۱۲۱

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
22 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمدامین دلشاد
11 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام.وقت بخیر.
بسیار عالی.
موفق باشید.

حسین پور
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام بنده برای واردات لپ تاپ استوک به ترخیص کار بندر عباس نیاز دارم. راه ارتباطی لطف میکتید؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  حسین پور

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

میلادوند
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

شرایط استخدام کردن ترخیص کار بندر عباس رو ممنون میشم برای بنده ایمیل کنید

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  میلادوند

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

رضایی
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

اگر بخئایم به عنوان ترخیص کار بندر عباس در شرکتی استخدام شیم شرایط کار به چه صورت هست و چه پیش نیاز هایی لازم دارد؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  رضایی

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

تقوی
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام و ارادت بنده برای ترخیص بارم به مشکل برخورد کردم وبه ترخیص کار بندر عباس احتیاج دارم

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  تقوی

سلام وقت شما بخیر🌹
برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

سهیلا
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای واردات لوازم آرایشی از گمرک شهید رجایی نیاز به استخدام ترخیص کار بندر عباس داریم؟ یا خودمون میتونیم کار های ترخیص رو انجام بدیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  سهیلا

سلام وقت شما بخیر 🌹 واردات لوازم ارایش ممنوع هست

فاطمه
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام برای ترخیص بار کفش از گمرک شهید رجایی به مشکل خوردم و اجازه ترخیص نمیدن. میتونید کمکم کنید؟

مهدی
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

وقت بخیر اگر از دبی بخوایم جنس وارد کنیم حتما باید از گمرک بندرعباس ترخیص رو انجام بدیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  مهدی

سلام وقت بخیر
خیر از طیق گمرک بوشهر هم انجام میشه

سبحان
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام مجوز های بهداشتی برای ترخیص لوازم آرایشی از گمرک شهید رجایی رو از کجا باید بگیریم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
9 ماه قبل
پاسخ به  سبحان

سلام وقت شما بخیر 🌹
واردات لوازم آرایشی ممنوع هست و به صورت غیر رسمی وارد میشه

آیسان
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

میخواستم بدونم هزینه ترخیص حدودی یک کانتینر دوچرخه از گمرک بندرعباس چقدر میشه ؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
10 ماه قبل
پاسخ به  آیسان

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

مینا
10 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای اینکه ترخیص کالا راحت تر صورت بگیره چه اقداماتی رو باید طی کنیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
10 ماه قبل
پاسخ به  مینا

سلام وقت شما بخیر🌹
یکی از اقدامات بسیار مهم برای ترخیص راحت تر کالا از گمرک بندرعباس آماده کردن همه اسناد و مدارک قبل از رسیدن کالا می باشد.