Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا
Search
Close this search box.

واردات پارچه به ایران

امروزه واردات پارچه به منظور پاسخگویی به نیاز داخلی برای استفاده در صنعت نساجی و حتی صادارت کالاهای پارچه‌ای از ایران بسیار اهمیت دارد. داد و ستد انواع پارچه یکی از قدیمی‌ترین فعالیت‌های انسان‌ها در عرصه تجارت بین‌المللی محسوب می‌شود. وارد کردن پارچه در طول تاریخ توسط کشورهای مختلف اتفاق افتاد تا به شکل امروزی خود دربیاید؛ هند، چین، اروپا و امریکای شمالی از پیشگامان این تجارت محسوب می‌شوند. هلند در قرن 17 با تبدیل هند به پایگاه تولیدی توانست جایگاه بزرگی در تجارت جهانی پارچه به دست آورد. واردات پارچه به ایران از زمان قاجار آغاز شد و تا به امروز انواع پارچه‌های وارداتی از کشورهای مختلف به ایران صادر می‌شوند. طبق آخرین آمارها واردات پارچه که به صورت روزانه به کشور انجام می‌شود معادل 45 میلیون دلار در سال برای بیش از 7 هزار تن پارچه بوده است. بر تجار و بازرگانان واجب است که با قوانین و مقررات گمرکی کشور در زمینه واردات پارچه آشنایی کافی داشته باشند تا مبادله و داد و ستد این کالا بدون مشکل انجام شود. کشور ایران بازار بزرگی برای واردات انواع پارچه محسوب می‌شود و تجارت پارچه از جمله مبادله‌های پر سود به شمار می‌رود.

واردات پارچه

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

اهمیت نقش واردات پارچه در بازار ایران

واردات پارچه به ایران از کشورهای مختلفی مانند چین، هند، ترکیه، کره، ایتالیا و برخی از کشورهای عربی انجام می‌شود. پارچه‌های مختلف (نخی، نایلون، پلی‌استر، مبلی) یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه برای ساخت لوازم مختلف مانند مبلمان، پوشاک، پتو و… بوده است که تامین این نیاز باعث رونق گرفتن تولید محصولات مرتبط با پارچه و اشتغال‌زایی می‌شود. برخی از مهم‌ترین دلایلی که بازرگانان دست به واردات منسوجات می‌زنند در ادامه ذکر شده است.

 1. تامین نیاز داخلی
 2. تامین مواد اولیه برای صنایع مرتبط
 3. توسعه صادرات محصولات پارچه‌ای از کشور

وارد کردن پارچه و محصولات باکیفیت خارجی باعث شکل‌گیری رقابتی سالم بین تولیدکنندگان داخلی می‌شود زیرا آن‌ها تلاش می‌کنند کالایی باکیفیت و کم هزینه‌تر از نمونه‌های خارجی تولید کنند. در ایران صنایع مختلفی در زمینه تولید محصولات پارچه‌ای مشغول به فعالیت هستند که واردات پارچه نقشی اساسی در ادامه حیات آن‌ها دارد.

واردات پارچه به ایران

تولیدی‌های پوشاک، سازندگان مبلمان، تولید کنندگان ملحفه و روتختی و سازندگان انواع کیف و کفش‌ پارچه‌ای به طور مستقیم با واردات انواع پارچه به ایران مربوط هستند.

مزیت واردات پارچه به ایران چیست؟

مزیت‌های زیاد واردات پارچه باعث شده تا تجار و بازرگانان ایرانی اقدام به وارد کردن انواع منسوجات به داخل کشور کنند. پارچه‌های وارداتی برای مشاغل مرتبط در زمینه پوشاک و تزئینات داخلی مزیت‌هایی دارد که در ادامه به تعدای از آن‌ها اشاره می‌شود.

 1. کیفیت بالای پارچه‌های وارداتی
 2. دسترسی به پارچه‌های متنوع
 3. رقابتی شدن بازار داخلی
 4. رشد صنایع داخلی

همچنین وارد کردن پارچه خارجی ممکن است باعث صرفه‌جویی در منابع و کاهش هزینه‌های تولید در بازار داخلی شود که در نهایت کاهش هزینه‌های کلی را برای کشور به همراه دارد.

معایب واردات پارچه به ایران چیست؟

علاوه‌بر مزیت‌های ذکر شده واردات پارچه به دلیل برخی از محدودیت‌های اعمال شده معایبی نیز به همراه دارد. تجار و بازرگانانی که اقدام به وارد کردن انواع پارچه به داخل کشور می‌کنند همواره با خطر نوسانات ارزی، محدودیت‌های گمرکی، رقابت بازار داخلی و وابستگی به بازار خارجی مواجه می‌شوند. واردات انواع پارچه به ایران مانند تمام کالاهای وارد شده مزایا و معایبی دارد و به همین دلیل بررسی تمام جوانب و مشورت گرفتن از کارشناس‌های باتجربه در این زمینه می‌تواند مفید باشد.

مدارک و مجوزهای لازم برای واردات انواع پارچه

واردات انواع پارچه به ایران در چارچوب قوانین و مقررات مشخص و دریافت مجوزهای لازم از مقامات مربوطه انجام می‌شود. براساس قوانین گمرکی و برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بهتر است بارهای پارچه وارد شده به گمرک ایران حاوی برچسب‌هایی باشند که محتوای محصول را به طور کامل شرح دهند. اطلاعاتی مانند کشور مبدا، محتوای بار، هویت تولید کننده محصول و دستورالعمل‌های مراقبتی به روند ترخیص راحت‌تر از گمرک کمک می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای واردات پارچه توضیحات
مجوز واردات برای واردات هر کالا به کشور لازم است.
پیش فاکتور (پروفرما) شامل جزئیات کامل محصول و هزینه‌های آن
بیمه حمل‌ونقل دریافت شده از شرکت بیمه
صورتحساب ارزی مورد تایید بانک مرکزی
مدارک گمرکی بارنامه، قبض انبار، پروانه واردات، مجوز ترخیص
گواهی اصالت کالا یا گواهی مبدا

علاوه‌بر مدارک ذکر شده در جدول بالا ممکن است مدارک متفاوتی در شرایط مختلف برای واردات پارچه از بازرگانان درخواست شود. برخی از مجوزها مانند مجوز بهداشتی، گواهی تست آتش‌سوزی و یا مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نیز احتیاج است. توصیه می‌شود که قبل از اقدام جدی در خصوص هر گونه مبادله منسوجات با مشاوران باتجربه راهکار تجارت پایا به مشورت پرداخته شود.

انواع روش‌های واردات پارچه به ایران

روش‌های مختلفی برای وارد کردن پارچه به ایران وجود که تعدادی از آن‌ها رایج‌تر از سایر روش‌ها است. سه مورد از معمول‌ترین روش‌ها برای واردات پارچه به شرح زیر است.

 1. واردات مستقیم پارچه
 2. واردات پارچه با همکاری شرکت‌های وابسته
 3. واردات آنلاین انواع پارچه (خرید پارچه از سایت فروشگاهی)

همچنین واردات از طریق کارگزار گمرکی و واردات پارچه از طریق اتحادیه‌های تجاری از جمله روش‌هایی است که تجار و بازرگانان برای وارد کردن پارچه به داخل کشور می‌توانند از آن استفاده کنند.

در روش‌های ذکر شده در بالا منظور از واردات مستقیم پارچه خریداری مستقیم کالا از تامین کننده خارجی و وارد کردن محموله به کشور است.

در روش غیر مستقیم یا واردات پارچه با همکاری شرکت‌های واسطه بازرگان پس از مذاکره با شرکت‌ها واسطه بازرگانی یا حمل‌ونقل به صورت اشتراکی با آن‌ها اقدام به واردات منسوجات می‌کند.

روش آنلاین یکی دیگر از روش‌های پرطرفدار واردات انواع پارچه است که در این روش تجار با خرید مستقیم از سایت‌های فروشگاهی تامین کنندگان کالای مورد نیاز فرآیند واردات را آغاز می‌کنند.

آشنایی با مراحل واردات پارچه و ترخیص از گمرک

قوانین و مقررات گمرکی مختلفی بر واردات پارچه به ایران حاکم است که توسط تجار و بازرگانان رعایت می‌شود. روند کلی واردات کالا به گونه‌ای است که ابتدا یک شرکت وارداتی تاسیس شده و پس از دریافت مجوزهای لازم صادارت و واردات پارچه به ایران از طریق شرکت‌های معتبر حمل‌ونقل آغاز می‌شود. مراحل زیر برای وارد کردن انواع پارچه به کشور ضروری است.

 1. ثبت سفارش
 2. پرداخت هزینه‌های لازم
 3. ارسال بار پارچه به کشور مقصد
 4. ورود محموله به گمرک و شروع روند ترخیص کالا
 5. پرداخت هزینه‌های گمرکی، تحویل مدارک و دریافت بار پارچه از گمرک

بعد از وارد شدن بار پارچه به داخل ایران با مراجعه به سازمان‌های مربوطه از جمله سازمان تجارت، گمرک و بانک مرکزی مراحل ترخیص کالا وارد فاز تازه‌ای می‌شود. با دریافت مدارک لازم برای ترخیص بار و اقدام به پرداخت عوارض و مالیات کالا از گمرک ترخیص شده و به دست مصرف‌کننده نهایی آن می‌رسد.

واردات پارچه به ایران

در واردات پارچه استاندارهایی وجود دارد که توجه به آن باعث افزایش کیفیت و ایمنی واردات می‌شود. استاندارد OEKO-TEX یا اکوتکس برای اطمینان از به کار نرفتن مواد ضدعفونی کننده در محصولات حساس مانند لوازم کودک هستند. استاندارد ISO که نشان‌دهنده سطح کیفیت و ایمنی بالا محصول است و استاندارد نساجی ASTM برای ارزیابی خواص فیزیکی یا شیمیایی پارچه استفاده می‌شود. استاندارد AATCC و استاندارد ANSI برای سنجش کیفیت پارچه‌ها وارداتی به کار می‌روند. مشاوران بازرگانی راهکار تجارت پایا با سال‌ها تجبره و توجه به نوع کالای مورد نیاز به تجار و بازرگانان در خصوص انتخاب مناسب‌ترین پارچه و روش‌های وارد کردن آن به ایران مشاوره می‌دهند.

واردات پارچه در شرایط تحریم

شرایط تحریم در واردات پارچه به ایران تاثیرگذار است و در این فرآیند برخی از محدودیت‌ها نظیر تعامل با شرکت‌هایی خاص، انجام امور بانکی و واردات مستقیم کالا ممکن است به وجود بیاید. با این وجود در این سال‌ها روند وارد کردن انواع پارچه به داخل کشور بدون مشکلات همچنان انجام شده است. منسوجات خارجی حتی از کشورهایی که به خاطر برخی محدودیت‌های اعمال شده با ایران مبادله مستقیم ندارند از طریق کشورهای واسطه به داخل کشور وارد شده است. تجارت پارچه در شرایط اعمال تحریم‌های اقتصادی تا حد زیادی با مشارکت شرکت‌های بازرگانی معتبر برطرف می‌شود.

بهترین روش برای واردات انواع پارچه

هیچ روشی تحت عنوان بهترین یا بدترین روش برای واردات پارچه به ایران وجود ندارد و همه چیز با توجه به شرایط و نیازهای بازرگان و شرکت او ممکن است متفاوت باشد. هر یک از روش‌های موجود ذکر شده معایب و مزایایی دارند و انتخاب روش مورد نظر پس از مشورت با کارشناس بازرگانی و در نظر گرفتن مسائل مختلف مانند نوع و میزان بار یا محدودیت‌های مربوط به زمان تحویل کالا انجام می‌شود.

جمع‌بندی واردات پارچه

واردات پارچه به دنبال پاسخگویی به نیاز بازار داخلی و تامین کیفیت محصولات ساخته شده از انواع پارچه به وجود آمد و به سرعت به یکی از تجارت‌های پرسود بین‌المللی تبدیل شد. واردات انواع پارچه به کسب‌وکارهای فعال در حوزه منسوجات کمک می‌کند تا از پارچه با کیفیت‌ به عنوان یک مزیت رقابتی محکم استفاده کنند تا محصولات بهتر و متنوع‌تری به بازار عرضه کنند. توجه به نوع پارچه (نخ پنبه، ویسکوز یا پلی‌استر)، کیفیت پارچه، قیمت تمام شده محصول، شرایط فروشنده، روش حمل‌ونقل مناسب و انتخاب مدل مناسب منسوجات در واردات پارچه به ایران نقش دارد. تجارت پارچه در ایران پس از طی کردن مراحل لازم و دریافت مجوزهای مربوطه با دقت و هوشمندی بالا انجام می‌شود که رشد اقتصادی را به همراه دارد. قوانین و مقررات متغیر حاکم بر گمرک بر لزوم آشنایی با این دانسته‌ها تاکید می‌کند و بهتر است بازرگانان در کنار مشاوران دلسوز و با تجربه راهکار تجارت پایا به تخمین هزینه نهایی گمرک برای وارد کردن پارچه و ترخیص این محصول در ایران آماده شوند.

جهت مطالعه بیشتر درباره شرایط و چگونگی ترخیص کالا از سایر گمرکات میتوانید از لینک های زیر اقدام کنید : 
ترخیص کالا از گمرک شهریار 

ترخیص کالا از گمرک غرب تهران

 

پرتکرارترین پرسش‌ها در مورد واردات پارچه

 • واردات پارچه به داخل کشور چگونه انجام می‌شود؟

واردات پارچه به ایران از راه‌های مستقیم (مذاکره با تولید کننده) یا روش‌های غیر مستقیم (کارگزارن گمرکی یا وزارت صنعت) انجام می‌شود.

 • محاسبه هزینه گمرکی برای واردات پارچه به ایران چگونه است؟

تعرفه و هزینه‌های گمرکی برای واردات انواع پارچه به ایران شامل مالیات و عوارض و هزینه‌های ترخیص کالا می‌شود که با توجه به قوانین و مقررات متغیر کشور بهتر است در مورد آن به مشاوره با کارشناس‌های بازرگانی راهکار تجارت پایا پرداخته شود.

 • منظور از فرم ۱۱۱ و فرم ۱۲۱ در واردات پارچه چیست؟

فرم ۱۱۱ و فرم ۱۲۱ دو فرم مربوط به واردات پارچه است که توسط گمرک کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرم ۱۱۱ فرم ۱۲۱ هر دو اظهارنامه وارداتی هستند که یکی برای گزارش دادن ورود کالاهای غیر مجاز که ممکن است با قوانین وارداتی کشور در تضاد باشد و دیگری اطلاعاتی از محموله پارچه (میزان، نوع، قیمت واحد) برای اهداف گمرکی و مالی ارائه می‌دهد.

 • آیا برای واردات پارچه به ایران محدودیتی وجود دارد؟

واردات پارچه به ایران با محدودیت‌های مختلفی از جمله محدودیت‌ تعرفه‌ای (افزایش میزان مالیات و حقوق ورودی برای کالا) یا محدودیت‌های غیر تعرفه‌ای (محدودیت‌های بهداشتی یا دامپزشکی) مواجه است.

 • منظور از کد تعرفه یا حقوق ورودی در واردات پارچه چیست؟

کد تعرفه یا حقوق ورودی واردات پارچه کدی است که از سوی دولت یا گمرک برای تعیین مالیات و هزینه‌های ترخیص بار تعیین می‌شود. کد تعرفه از یک سری ارقام و حروف تشکیل شده که هر حرف نشانگر مشخصه‌ای از کالا مانند نوع، جنس و موارد استفاده آن است.

 • برای واردات پارچه به ایران چه مدارکی احتیاج است؟

برای واردات انواع پارچه به کشور ایران به مدارکی مانند فاکتور فروش، بارنامه، بیمه‌نامه معتبر، گواهی مبدا و گواهی کیفیت احتیاج است؛ با توجه به نوع بار ممکن است اندکی تفاوت در مدارک مورد نیاز وجود داشته باشد.

 • در واردات پارچه به ایران چه مشکلاتی ممکن است به وجود بیاید؟

در واردات انواع پارچه به ایران مشکلات مختلفی مانند تحریم‌های بین‌المللی، نوسانات ارزی، محدودیت‌های وارداتی، مشکلات ترخیص از گمرک و مشکلات مربوط به حمل‌ونقل بار ممکن است به وجود بیاید.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

شماره تماس

021-28111121