Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ایران درصد قابل توجهی از زعفران جهان را تامین می‌کند

واردات زعفران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

“۹۰ درصد زعفران دنیا را ایران تامین می‌کند.”

علی حسینی؛ عضو شورای ملی زعفران گفت: زعفران ایران، ۸۰ تا ۹۰ درصد نیاز بازارهای خارجی را تامین می‌کند.

سالانه ۳۳۶ تن زعفران در کشور تولید می‌شود که از این حجم، ۲۳۶ تن زعفران صادر می‌شود. این آمار نشان دهنده این است که ۹۰ درصد زعفران جهان را ایران تامین می‌کند.

آیا صادرات زعفران با مشکل مواجه است؟

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه زعفران ایران ۸۰ تا ۹۰ درصد نیاز بازارهای خارجی را تامین می کند، گفت: برای صادرات الزامات دشواری وجود دارد و گفته می‌شود صادرکنندگان باید نیمی از ارز حاصل از صادرات را بازگردانند و تعهد بدهند که ارز را برگردانند. کارتن، کیسه، زعفران، جعبه بسته بندی و… را با ارز آزاد می‌خرند. از سوی دیگر، قاچاقچیان هیچ مشکل و مانعی ندارند. به عبارت دیگر، با توجه به مشکلات فراوان صادراتی ناشی از بازگشت ارز به سامانه نیما، میزان صادرات کاهش یافته و در مقابل، قاچاق افزایش یافته است، در حالی که با رفع مشکلات بازگشت ارز، قاچاق زعفران از بین خواهد رفت.

علی حسینی در پایان گفت: تولید ما دچار مشکل است، و هنگامی که این مشکل وجود دارد نمی‌توانیم به صادرات فکر کنیم. در گام اول باید تولید را درست کنیم زیرا تا زمانی که تولید نباشد صادرات معنا ندارد و با آموزش و برنامه ریزی این موضوع اصلاح می‌شود.

تحلیل محمود زارعی؛ موسس شرکت راهکار تجارت پایا

اسپانیا از بزرگترین فروشندگان زعفران در دنیا است. اما در این کشور تولید زعفران صورت نمی‌پذیرد. درصد بالایی از زعفران هایی که در بازارهای جهانی به عنوان زعفران اسپانیایی عرضه می‌شود به صورت عمده از ایران به اسپانیا صادر میشود. به دلایلی چون سهولت تجارت این کشور با سایر نقاط دنیا، تاجران اسپانیایی زعفران را در بسته بندی های بزرگ و عمده دریافت کرده و سپس در بسته بندی های کوچک و البته گرانتر به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

تعرفه ترجیهی نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود. هند از بزرگترین کشورهای مصرف کننده زعفران در دنیا است. از طرفی به دلیل تعرفه های ترجیحی که بین رقیب اصلی ایران در تولید زعفران یعنی افغانستان با کشور هند وجود دارد، ایران یکی از اصلی ترین بازارهای خود برای صادرات زعفران را از دست می‌دهد.

 

اشتراک گذاری از طریق

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها