Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
سامانه TSC
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سامانه TSC چیست؟

سامانه TSC سامانه ای است برای جستجو و ثبت ارزش صادراتی و وارداتی. این بانک اطلاعاتی به منظور جلوگیری از بروز اشتباه در اظهار بیش بود و کم اظهاری ایجاد شده. این سامانه به شما کمک خواهد کرد تا در اظهار موارد بالا مشمول جریمه نشوید. برای مثال زمانی که ما قصد خرید کالایی را داریم، باید بدانیم که این کالا در گمرک ایران چقدر ارزش گذاری شده است. این کلمه مخفف Tariff specification code به معنی شناسه ارزش کالا است. آدرس این سامانه tsc.irica.co میباشد.

 

چگونگی ثبت شناسه در سامانه TSC

شما هم میتوانید قبل از اظهار کالا به گمرک درخواست ثبت را ارائه دهید و هم بعد از آن. شما همچنین میتوانید کالایی را به نام برند خود در گمرک ثبت نمایید. برای اینکار لازم است تا مدارک مورد نیاز و فاکتور خرید را در سامانه قرار دهید تا درخواست شما بررسی شود. گمرک معمولا فاکتور خرید را مهر سفارت را قبول خواهد کرد. در واقع اینکار را به نوعی میتوان خصوصی سازی دانست. چراکه کالا ها با برند های مختلف ارزش های مختلفی در سامانه میگیرند.

 

تاثیر ثبت شناسه در سامانه

همانطور که در اول مقاله اشاره کردیم این کار در بروز اشتباه در اظهار بیش بود و کم اظهاری جلوگیری میکند و باعث خواهد شد که خیالتان از بابت جریمه های مربوط به این قضیه آسوده باشد. برای مثال شما اگر هر عدد کالایی را به مبلغ ۲ دلار خریده باشید و گمرک ارزش کالای شما را ۱ دلار براورد کند، و شما همان قیمت خرید خودتان را اظهار کنید ۱ دلار بیش بود ارزش شامل شماست و باید این مقدار ارز را برگردانید. برعکس همین قضیه نیز صادق است و در صورت بروز چنین اتفاقی شما باید علاوه بر تفاوت قیمتی، جریمه را نیز پرداخت کنید

 

نکته ای قابل توجه

تعرفه ای که در سامانه TSC برای کالای شما ثبت شده ملاک عمل نیست. این جمله به این معنی است که شما با تکیه به ارزشی که در سامانه ثبت شده، نمیتوانید ارزش اصلی را فراموش کنید. پس در نظر داشته باشید که ارزش ثبتی در سامانه ملاک قطعی ارزش کالای شما نیست.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها