Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.

کارت های بازرگانی اجاره ای بسته خواهند شد

کارت بازرگانی اجاره ای
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

رییس سازمان توسعه تجارت خبر از بسته شدن کارت های بازرگانی اجاره ای داد.

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر با وجود تلاش‌های بسیاری که انجام داده‌ایم، بانک مرکزی صادرات ریالی را به رسمیت نمی‌شناسد و طبق توافق صورت گرفته، کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تا دو هفته آینده بسته خواهند شد.

از آنجایی که دارندگان کارت بازرگانی واقعی موظف به پرداخت حقوق گمرکی و مالیات بوده برخی از صادرات کنندگان و واردکنندگان در سال‌های گذشته اقدام به اجاره کارت بازرگانی اشخاص دیگر کرده است تا از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و مالیات‌ها سرباز زنند.

جرم اجاره کارت بازرگانی:
طبق ماده ۳۳ قانون مبارزه با قاچاق ارز، هرگونه معامله‌ کارت بازرگانی؛ مثل خرید، اجاره، فروش یا واگذاری و نیز هرگونه بهره برداری از منافع کارت بازرگانی تحت هر عنوان ممنوع بوده و مرتکبین آن مجرم شناخته می‌شوند.

برای انتقال گیرنده یا بهره بردار کارت؛ جزای نقدی به میزان نصف ارزش کالا، ابطال کارت و پرداخت تضامنی خسارات وارده به دولت.

برای انتقال دهنده؛ جزای نقدی از دویست میلیون ریال تا پانصد میلیون ریال، ابطال کارت بازرگانی و اعمال دو یا چند مورد از محرومیت‌های موضوع ماده ۶۹ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اگر اجاره کارت منجر به صدور کالا نشود.

طبق بند ۷ ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم اجاره کارت بازرگانی به منظور فرار مالیاتی جرم بوده و مجازات تعزیری درجه شش را برای مرتکب به دنبال خواهد داشت.

طبق قانون ۱۹ مجازات اسلامی مجازات تعزیری درجه شش شامل موارد زیر است:
۶ ماه تا دو سال حبس، جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال، شلاق از سی و یک تا نود و نه ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از ۶ ماه تا پنج سال و انتشار حکم قطعی در رسانه ها.

اشتراک گذاری از طریق

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها