Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

کارت های بازرگانی اجاره ای بسته خواهند شد

کارت بازرگانی اجاره ای
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

رییس سازمان توسعه تجارت خبر از بسته شدن کارت های بازرگانی اجاره ای داد.

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: در حال حاضر با وجود تلاش‌های بسیاری که انجام داده‌ایم، بانک مرکزی صادرات ریالی را به رسمیت نمی‌شناسد و طبق توافق صورت گرفته، کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تا دو هفته آینده بسته خواهند شد.

از آنجایی که دارندگان کارت بازرگانی واقعی موظف به پرداخت حقوق گمرکی و مالیات بوده برخی از صادرات کنندگان و واردکنندگان در سال‌های گذشته اقدام به اجاره کارت بازرگانی اشخاص دیگر کرده است تا از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی و مالیات‌ها سرباز زنند.

جرم اجاره کارت بازرگانی:
طبق ماده ۳۳ قانون مبارزه با قاچاق ارز، هرگونه معامله‌ کارت بازرگانی؛ مثل خرید، اجاره، فروش یا واگذاری و نیز هرگونه بهره برداری از منافع کارت بازرگانی تحت هر عنوان ممنوع بوده و مرتکبین آن مجرم شناخته می‌شوند.

برای انتقال گیرنده یا بهره بردار کارت؛ جزای نقدی به میزان نصف ارزش کالا، ابطال کارت و پرداخت تضامنی خسارات وارده به دولت.

برای انتقال دهنده؛ جزای نقدی از دویست میلیون ریال تا پانصد میلیون ریال، ابطال کارت بازرگانی و اعمال دو یا چند مورد از محرومیت‌های موضوع ماده ۶۹ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اگر اجاره کارت منجر به صدور کالا نشود.

طبق بند ۷ ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم اجاره کارت بازرگانی به منظور فرار مالیاتی جرم بوده و مجازات تعزیری درجه شش را برای مرتکب به دنبال خواهد داشت.

طبق قانون ۱۹ مجازات اسلامی مجازات تعزیری درجه شش شامل موارد زیر است:
۶ ماه تا دو سال حبس، جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال، شلاق از سی و یک تا نود و نه ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از ۶ ماه تا پنج سال و انتشار حکم قطعی در رسانه ها.

اشتراک گذاری از طریق

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها