لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

لیست گمرکات ایران

لیست گمرکات ایران
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تیم تحریریه راهکار تجارت

به طور کلی در ایران ۳ نوع گمرک برای واردات و صادرات کالا وجود دارد؛ گمرکات زمینی، هوایی، دریایی یا بندری. با توجه به نیاز کشور بیشترین حجم ترخیص کالا از طریق گمرکات بندری انجام می‌شوند. آگاهی از لیست گمرکات کشور برای هر تاجر و بازرگانی لازم است؛ به همین دلیل نیاز دانستیم که در این مطلب از شرکت راهکار تجارت پایا به معرفی گمرکات کشور بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع گمرکات ایران

ایران دارای ۳ گمرک اصلی برای واردات و صادرات کالا است. گمرکات بندری، هوایی و زمینی که در ادامه به تشریح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

گمرکات زمینی ایران

ایران با ۵۴۴۰ کیلومتر مرز زمینی، در رتبه هفتم جهان، از نظر طول مرز زمینی قرار دارد. همین موضوع رشد و توسعه تجارت از طریق گمرکات زمینی را برای کشور فراهم آورده است. ایران بیش از ۲۰ پایانه مرزی دارد و این گمرکات در سراسر ایران مشغول به فعالیت هستند. گمرکات بازرگان، آستارا و … از جمله مهم‌ترین گمرکات زمینی ایران هستند. 

  • گمرک شهریار

نخستین گمرک زمینی پایتخت یعنی گمرک شهریار، در سال ۱۳۵۵ و در کیلومتر ۷ جاده قدیم تهران-کرج احداث شد. گمرکات غرب تهران، نمایشگاه‌ها و جنوب تهران زیرمجموعه گمرک شهریار هستند. موقعیت جغرافیایی و امکانات گمرک شهریار موجب تسهیل در روند امور گمرکی و ترخیص کالا شده است. 

کالاهای بسیاری از جمله مشتقات نفت و گاز، فرش‌های ماشینی، کالاهای مورد نیاز سفارتخانه‌ها، چرم، پارچه، دستگاه‌های استوک و نو و تلفن همراه از مرسوم‌ترین کالاهای وارداتی ترخیص شده از این گمرک هستند.

 مساحت گسترده گمرک شهریار، مجاورت با پایتخت، امکان اتصال به خطوط ریلی و شبکه‌های سراسری راه آهن، دسترسی به بزرگراه‌های مهم کشور، ۱۴ انبار مسقف، رعایت استاندارهای بین المللی در نگهداری کالا از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای گمرک شهریار است.

آدرس: تهران- بزرگراه فتح- شهرک خلیج فارس-بلوار خلیج فارس- انتهای خیابان بهشتی

تلفن: ۰۲۱۶۶۲۵۰۶۴۲

  • گمرک بازرگان

گمرک بازرگان با وسعت ۴۰۰۰ متر مربع، مهم‌ترین گمرک زمینی کشور است. این گمرک واقع در یک کیلومتری مرز بازرگان، شهرستان ماکو و در استان آذربایجان غربی است. تاز دلایل اهمیت گمرک بازرگان برای تاجران؛ آب و هوای معتدل آن در تمامی فصول سال است که باعث تسهیل در تجارت محصولاتی چون مواد غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی شده است. دلیل دیگر، مجاورت مرز بازرگان با کشور ترکیه است که اهمیت این گمرک برای تاجران را دوچندان کرده است. البته علاوه بر کشور ترکیه، تجارت با کشورهای ارمنستان، گرجستان، آذربایجان و روسیه به وسیله گمرک بازرگان، به دلیل کاهش هزینه‌های حمل و نقل برای تاجران بسیار مقرون به صرفه است.

عمدتا کالاهایی نظیر درب‌های اتوماتیک، انواع پارچه، پلاستیک، انواع سنگ، خشکبار، تجهیزات ساختمانی از این گمرک ترخیص می‌شوند.

آدرس: استان آذربایجان غربی- شهرستان ماکو-۱ کیلومتری بازرگان- پل خاتون

تلفن:۴۴۳۴۳۷۹۱۲

  • گمرک غرب تهران

یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری کشور که در ۱۰ کیلومتری جاده قدیم تهران واقع شده، گمرک غرب تهران است. دسترسی مناسب گمرک غرب به ناوگان ریلی و راه‌های مهم ارتباطی کشور موجب شده تا این گمرک اولین انتخاب تاجران برای واردات و صادرات کالا باشد. امنیت بالا، انبارهای بزرگ، پرسنل باتجربه، موقعیت مناسب، تجهیزات مناسب برای جابجایی کالا (در انبارها) از دیگر مزایای گمرک غرب تهران است.

پارچه، خودرو، اسباب بازی، شیر آلات بهداشتی، ماشین آلات راه سازی، لوازم خانگی، لاستیک از جمله کالاهای قابل ترخیص از گمرک غرب تهران هستند.

آدرس: تهران-کیلومتر ۱۰ بزرگراه فتح-بلوار شهید سامانی پور

تلفن: ۰۲۱۶۶۱۸۴۳۲۹

گمرکات بندری ایران

بیشترین حجم مبادلات کالا از طریق گمرکات دریایی شکل می‌گیرد. هزینه مناسب حمل و نقل دریایی و امکان جابجایی حجم بالای کالا، موجب محبوبیت صادرات و واردات کالا از طریق گمرکات بنادر شده است. بنادر از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی کشورهایی است که دارای مرز آبی هستند. موقعیت جغرافیایی کشور موجب شده است تا از شمال و جنوب به بنادر متصل باشیم. بندر چابهار، بندر امام خمینی، شهید رجایی، بوشهر، انزلی و نوشهر از جمله مهم‌ترین گمرکات بندری ایران هستند.

  • گمرک چابهار

تنها بندر اقیانوسی ایران یعنی بندر چابهار واقع در کرانه دریای عمان یکی از بنادر اصلی تجارت بین الملل است که ارتباط با کشورهای افغانستان، پاکستان و هند را میسر ساخته است. 

موقعیت بسیار عالی این بندر و وجود آب‌های عمیق و بریدگی‌های طبیعی، موقعیت‌ مناسبی را جهت پهلوگیری کشتی‌های بزرگ فراهم ساخته است. نقش اساسی این بندر، نه تنها تاثیر شگرفی بر اقتصاد کشور گذاشته بلکه موجب رونق اقتصادی-اجتماعی-سیاسی مردم آن منطقه نیز گشته است.

آدرس: سیستان و بلوچستان-چابهار-انتهای بلوار شهید ریگی-اداره کل بنادر دریانوردی 

کد گمرک بندر چابهار: ۵۵۱۰۸

تلفن: ۰۵۴۳۵۳۱۲۲۰۰

  • گمرک شهید رجایی بندر عباس

شهید رجایی یکی دیگر از بنادر تجاری مهم کشور است که در سال ۱۳۷۶ تاسیس و تاکنون بیش از ۶۰ درصد صادرات و واردات کشور را به خود اختصاص داده است. موقعیت منحصر به فرد گمرک شهید رجایی و دسترسی به آب‌های آزاد به واسطه خلیج فارس، مهم‌ترین ویژگی گمرک شهید رجایی است. مجاورت با مناطق آزاد کیش، قشم و سایر بنادر و بهره‌مندی از امکانات و تجهیزات آن‌ها، بندر شهید رجایی را به منطقه‌ای ویژه برای تجارت بین المللی تبدیل کرده است.

آدرس: هرمزگان- بندرعباس-مجتمع بندری شهید رجایی

شماره تلفن: ۰۷۶۳۳۵۱۴۰۰۱

  • گمرک بوشهر

گمرک بوشهر یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری کشور و دارای بیشترین مرز دریایی با خلیج فارس است. این گمرک قدمتی دیرینه دارد و همین موضوع موجب شده است تا از آن به قدیمی‌ترین بندر خلیج فارس یاد شود. این بندر از جنوب، شمال و غرب به خلیج فارس منتهی می‌شود. همچنین وجود نیروگاه اتمی در بندر بوشهر، موجب رونق اقتصادی آن شده است. گمرک بوشهر در زمینه تجارت بین المللی بسیار فعال بوده و سهم بالایی از واردات و صادرات کشور، از طریق این گمرک صورت می‌پذیرد.

 مجاورت این منطقه با کشورهایی چون کویت، عربستان، بحرین، قطر و عمان، تسهیلات ویژه گمرکی، امکان تخلیه ۲۴ ساعته، ترانزیت با سرعت بالا و موقعیت جغرافیایی عالی از مزایای گمرک بوشهر است.

آدرس: بوشهر-کیلومتر ۸ جاده بوشهر شیراز- منطقه ویژه اقتصادی بوشهر

تلفن: ۰۷۷۳۳۴۵۴۵۴۲

 

گمرکات هوایی ایران

زمانی که کشور مبدا یا مقصد فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند، عموما مبادلات کالا از طریق گمرکات هوایی انجام می‌پذیرد. هرچند هزینه روش حمل و نقل هوایی بالا است اما سرعت، امنیت و امکان جابجایی کالاهای آسیب پذیر با این روش، موجب افزایش آمار ترخیص کالا  از طریق گمرکات هوایی کشور شده است. فرودگاه امام خمینی و فرودگاه پیام کرج از مهم‌ترین گمرکات هوایی ایران هستند.

  • گمرک فرودگاه امام خمینی

برجسته‌ترین گمرک هوایی کشور، گمرک فرودگاه امام خمینی است که بخش عمده کالاهای وارداتی از طریق مرز هوایی در این گمرک بارگیری و ترخیص می‌شوند. گمرک فرودگاه امام خمینی در ۳۰ کیلومتری جنوب تهران در اتوبان قم- تهران واقع شده است. موقعیت مناسب این گمرک، آن را به مهم‌ترین مرکز ترانزیتی کشور تبدیل کرده است. 

انبارهای بزرگ، در دسترس بودن حمل و نقل جاده ای، سرعت ترخیص بالا و امکانات مدرن از مزایای گمرک فرودگاه امام است.

آدرس- تهران- کیلومتر ۳۰ اتوبان تهران قم گمرک تجاری فرودگاه امام خیمنی (ره)

تلفن: ۰۲۱۵۱۰۴۵۱۵

  • گمرک پیام کرج

گمرک پیام، واقع در جنوب شهر کرج و در فاصله ۳۵ کیلومتری از تهران قرار دارد. وسعت این گمرک نزدیک به ۳۶۰۰ هکتار است. ترانزیت کالا و حمل و نقل تجاری، مهم‌ترین اهداف تاسیس این گمرک در کشور بوده است. گمرک پیام کرج به ۴ فاز بخش بندی شده و هم اکنون ۳ فاز آن فعال است. لازم به ذکر است که این گمرک متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری است. روزانه حجم زیادی از انواع کالا از طریق گمرک این فرودگاه، وارد کشور می‌شود. تاجران می‌توانند کالاهای خود را بدون نیاز به ثبت سفارش و هرگونه محدودیتی از طریق این گمرک ترخیص کنند. دسترسی به راه آهن و شاهراه‌های ارتباطی کشور و موقعیت مکانی مناسب، از دیگر مزایای گمرک فرودگاه پیام کرج است.

آدرس: کرج- مهرشهر- انتهای بلوار ارم-فرودگاه بین المللی پیام

تلفن: ۰۲۶۳۳۲۶۶۰۱۱

جمع‌بندی

در این بخش به معرفی گمرکات معروف ایران پرداختیم، انواع گمرکات زمینی، هوایی، بندری و مزایای آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. تمامی گمرکات نامبرده از قوانین یکسانی پیروی می‌کنند؛ اما انجام امور گمرکی در آن‌ها نیازمند نیروی مخصص و ویژه برای آن منطقه است که علاوه بر دانش و آگاهی از امور تجارت، توانایی پیشبرد امور در کمترین زمان ممکن را داشته باشد. شرکت بازرگانی راهکار تجارت پایا با بیش از ۲ دهه فعالیت در تجارت بین الملل اعم از صادرات، واردات و ترخیص کالا، قادر به انجام صفر تا صد فعالیت‌های بازرگانی است. نیروهای متخصص مستقر راهکار تجارت پایا در گمرکات کشور، قادر به انجام تمامی امور تشریفاتی کالاهای وارداتی و صادراتی می‌باشند.

نوشته قبلی

نوشته بعدی

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها