Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
اظهارنامه گمرکی تلفن همراه مسافری
زمان مطالعه: 3 دقیقه

منظور از اظهارنامه گمرکی تلفن همراه مسافری چیست؟

ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه، اظهار نامه نوعی سند است که توسط اشخاصی که تلفن همراه از خارج از کشور به کشور خود می‌آورند، ارائه می‌شود. این سند برای گمرک و اداره کل امور گمرکی مورد نیاز است تا بتوانند تلفن همراه وارد شده را به طرز صحیح و قانونی مورد بررسی قرار دهند. اظهارنامه گمرکی تلفن همراه شامل تمام اطلاعات تلفن همراه و ارزش مادی آن تلفن است. ثبت این اظهارنامه و پرداخت عوارض تلفن همراه برای جلوگیری از قاچاق تلفن همراه بسیار اهمیت دارد. به همین دلیل در ادامه این مقاله تمام اطلاعات مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه مسافری بیان خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه اظهارنامه گمرکی چیست مراجعه کنید.


اظهار نامه گمرکی چیست؟

در هنگام ورود کالا به کشور، مامورین گمرک هیچ اطلاعی در مورد نوع کالا وارد شده ندارند. صاحب کالا موظف است از طریق سندی که اظهارنامه گمرکی نامیده می شود، تمام اطلاعات و مشخصات کالا را در آن درج  کرده و برای معرفی کالای خود به اداره گمرک تحویل دهد. اظهارنامه یکی از اصلی ترین و مهم ترین مدارک لازم برای ترخیص کالا به شمار می رود.


برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه واردات کالا مراجعه کنید.


سامانه اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

با افزایش تعداد مبادلات تجاری برای سهولت افراد سامانه ای تحت عنوان سامانه گمرکی EPL  برای ارائه خدمات اظهارنامه گمرکی و دیگر خدمات راه اندازه شد. سامانه گمرک  epl.irica.ir/ImeiRegister که تحت نظارت مستقیم سازمان گمرک است موجب تسهیل در روند ترخیص انواع کالا از جمله تلفن همراه شده است. مسافرین می بایست ابتدا با ورود به این سایت واقدام به پر کردن فرم ها و درج اطلاعات لازم تلفن همراه خود نمایند.

مدارک لازم برای ثبت اظهارنامه گمرکی

مدارک مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه گمرکی شامل پاسپورت و شماره گذرنامه مسافر، مدارک شناسایی، فاکتور فروش تلفن همراه، برگه اطلاعات تلفن همراه مانند نوع دستگاه، برند، مدل و مشخصات فنی تلفن همراه می شود. علاوه بر این مدارک برای ثبت اظهارنامه کد IMEI نیاز است که در ادامه به نحوه دریافت آن اشاره خواهیم کرد.

مراحل ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه دارای چند مرحله می باشد که در ادامه همه مراحل را به ترتیب بیان کردیم.

  1. ابتدا باید از طریق مرورگر وارد سامانه ثبت اظهارنامه به نشانی irica.ir/ImeiRegister شوید و مشخصات فردی خود را وارد کنید.
  2. در مرحله بعد با شماره گیری کد #۰۶#*  کد IMEI مختص تلفن همراه خود را دریافت کنید و در صفحه سامانه بنویسید. در این مرحله باید دقت کنید که کد های IMEI را به صورت یکسان بنویسید. سپس پاسخ استعلام سامانه همتا را با مشخصات تلفن همراه خود مطابقت دهید.
  3. در این مرحله باید مشخصات فنی و ظاهری گوشی را به طور دقیق و کامل ثبت کنید.دقت کنید درصورتی که مشخصات ثبت شده با تلفن همراه تطابق نداشته باشد، با وجود پرداخت عوارض دستگاه ثبت نخواهد شد.
  4. پس از انتخاب مدل و برند دستگاه باید اطلاعات هویتی مسافر را ثبت کنید. در این مرحله افراد باید شماره سیم کارت، کد ملی و شماره گذرنامه مسافر را وارد نموده و منتظر دریافت کد امنیتی بمانند تا وارد مرحله بعد شوند.
  5. در مرحله بعد فرد پس از تایید مشخصات و اطلاعات هویتی، با انتخاب گزینه پرداخت وارد درگاه پرداخت اینترنتی شده و سپس اقدام به پرداخت عوارض گمرکی کند.
  6. در نهایت اطلاعات ثبت شده به سامانه همتا فرستاده می شود و یک کد فعال سازی برای مسافر ارسال می شود.

هزینه ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه

هزینه های ثبت اظهارنامه گمرکی تلفن همراه با توجه به تعرفه هایی که سازمان گمرک مشخص کرده برابر با ۱۶ درصد از ارزش و قیمت گوشی می باشد. البته لازم به ذکر است که از این ۱۶ درصد، ۴ درصد سهم گمرک، ۲ درصد حق سهم بازرگانی و ۹ درصد آن برای مالیات بر ارزش افزوده و ۱ درصد باقی مانده سهم هلال احمر می باشد. صاحب تلفن همراه موظف به پرداخت این مبلغ در سریع ترین زمان ممکن است. درصورت عدم پرداخت فرد قادر به رجیستر کردن تلفن همراه خود نبوده و خدمات اپراتور برای او غیر فعال می شود.

به طور کلی، اظهارنامه گمرکی تلفن همراه بسیارمهم است، تا مسئولان گمرک بتوانند عملکرد صحیح و مطابق قوانین و مقررات را مورد بررسی قرار دهند و همچنین همه مالیات‌ها و عوارض را در نظر بگیرند، که بر اساس آن تلفن همراه وارد شده و مربوط به شخص خاصی است. اظهارنامه گمرکی تلفن همراه به منظور تنظیم و رعایت قوانین گمرکی و جمع‌آوری مالیات و عوارض مربوطه توسط گمرک استفاده می‌شود. این اظهارنامه باید برای تمامی تلفن های همراهی که از خارج وارد می‌شوند تهیه و به گمرک ارائه شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها