Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
ترخیص تسمه از گمرک
زمان مطالعه: 6 دقیقه

ترخیص تسمه از گمرکات کشور

واردات و ترخیص تسمه از گمرک از این جهت که این قطعه جزو کاربردی ترین و مهم ترین قطعاتی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، از سود آورترین کالا های وارداتی به کشور محسوب میشود. از طرفی نیاز است تا قبل از انجام مراحل ترخیص تسمه؛ از قوانین و مقررات مربوط به آن، هزینه ترخیص و … اطلاع حاصل کرد. لازم به ذکر است ترخیص تسمه از گمرک نیازمند طی کردن مراحل و فرآیند های مختص به آن است که حتما باید توسط افرادی متخصص و با تجربه صورت پذیرد تا از زیان های مالی احتمالی جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم تا واردات و ترخیص این محصول را به طور کامل بررسی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

واردات تسمه

واردات تسمه مراحل مختلفی دارد که در ادامه هر یک را شرح خواهیم داد.

۱- منبع یابی: مهم ترین مرحله برای واردات تسمه به کشور، منبع یابی است. یافتن منبع مطمئن که از اعتبار بالایی برخوردار باشد گام نخست واردات تسمه است که باید به بهترین نحو ممکن انجام شود.

۲- مذاکره با فروشنده: بعد از اینکه منبع معتبری برای واردات تسمه تعیین گردید، باید بتوانید با فروشنده کالا مذاکره کرده و خواسته های خود را عملی کنید. این مرحله شامل چانه زنی با فروشنده درباره قیمت تسمه و موراد اینچنینی است.

۳- دریافت پیش فاکتور: پروفرما سندی است که شامل اطلاعات فروشنده، جزئیات کالا، مسئولیت های طرفین طبق قوانین اینکوترمز، مبدا و مقصد، وسیله حمل کننده و موارد اینچنینی است. این سند باید از فروشنده کالا اخذ گردد.

۴- بازرسی تسمه: یکی از مهرمترین مراحل واردات تسمه به کشور، بازرسی کمی و کیفی آن است. در بسیاری از مواقع به دلایل متعددی کیفیت کالای مشاهده شده قبل از ثبت سفارش با کیفیت کالایی که در مقصد به دست مشتری رسیده است متفاوت است. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، لازم است که تسمه از تمامی جهات مورد بازرسی قرار بگیرد.

۵- ثبت سفارش تسمه: بعد از بارگذاری پروفرما در سامانه جامع تجارت ایران (NTSW)، مجوز ثبت سفارش صادر می‌شود.

۶- پرداخت هزینه و حواله پول: پرداخت هزینه نیازمند داشتن حساب ارزی است.

۷- حمل و نقل تسمه به کشور: نحوه حمل و نقل تسمه به کشور توسط فروشنده و خریدار تعیین میگردد. از بین روش های حمل و نقل تسمه (حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی، ترکیبی)، روش حمل  نقل که برای واردات آن به کشور مناسب باشد باید انتخاب گردد.

۸- صدور بارنامه تسمه: بعد از اینکه فروشنده، تسمه را به شرکت حمل و نقل برای ارسال کالا به ایران تحویل داد، بارنامه را از شرکت مذکور دریافت میکند.

۹- ترخیص تسمه از گمرک: برای ترخیص تسمه از گمرک، لازم است تا ترخیص کار با در درست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام کند.

۱۰- اظهار کالا از گمرک: در این مرحله واردکننده باید کالا را در گمرک اظهار کند به این معنی که اعلام کند که تسمه از کدام کشور و با چه قیمتی خریداری شده است.

در نظر داشته باشید که اگر برای نخستین بار قصد واردات تسمه را دارید حتما از افراد متخصص و یا از شرکت های بازرگانی کمک بگیرید. در غیر این صورت به دلیل تخصصی بودن مراحل انجام آن و از همه مهم تر پیچیدگی های مراحل ترخیص آن از گمرک، احتمال مواجهه با مشکلات این مسیر برای شما زیاد خواهد بود.

واردات تسمه

ترخیص تسمه از گمرک

تسمه یکی از مهم ترین قطعاتی است که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و با توجه به نیاز مشاغل و صنایع به این قطعه، واردات آن میتواند منجر به سود بسیار زیادی گردد. از این حلقه انعطاف پذیر در بسیاری از مشاغل و فعالیت های مختلف صنعتی، از کشاورزی تا خودرو سازی مورد استفاده قرار میگیرد. به طور معمول از این وسیله در تمام دستگاه های مکانیکی استفاده میشود و عضوی جدا نشدنی از آنهاست. تسمه ها انواع مختلفی دارند و برای وارد کردن آن باید از دستورات و شیوه نامه ها کمک بگیرید.

دانستن تعرفه گمرکی انواع تسمه که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، باعث خواهد شد که در فرایند واردات و ترخیص تسمه موفق‌تر عمل کنید.

انواع تسمه برای واردات

به منظور ترخیص تسمه نیاز است تا با این متریال آشنایی بیشتری پیدا کنید. تسمه یک حلقه است که از مواد انعطاف پذیر ساخته میشود. وظیفه آن ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند محور است.

به این سبب محور، نیروی لازم برای گشتاور را دریافت کرده و به کار می افتد. تسمه ها به دور پولی (قرقره) پیچیده حلقه میزنند.

تسمه ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد اما مهم ترین آنها تسمه وی شکل میباشد که خود سه نوع دارد.

  • تسمه انتقال نیرو
  • وی شکل نازک
  • تسمه کشاورزی
  • تسمه نقاله و….

 

هزینه ترخیص تسمه از گمرک

هزینه ترخیص تسمه از گمرک بسته به موارد مختلفی متغییر خواهد بود، هزینه حمل و نقل تسمه، انبار داری، مالیات، تعرفه تسمه و … از جمله مواردی هستند که در هزینه نهایی ترخیص تسمه از گمرک تاثیر میگذارند. بخش عمده ای از هزینه ترخیص تسمه به تعرفه تسمه مربوط میشود. تسمه ها انواع مختلفی دارند و تعرفه هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت است.

تسمه نقاله، تایم، فولادی، تخت ذوزنقه ای، صنعتی، کشاورزی، دینام، ماشین، کولر، فلزی، دنده ای، چند خطی، شیاری، شش گوشه، وی شکل، تایمینگ، ولگانیزه، کائوچو و سنباده ای از انواع مهم آن هستند.

در جدول زیر واریزی گمرک برای هر یک کیلوگرم از تسمه های لیست شده زیر به تومان نام برده شده است.

نوع تسمه واریزی گمرک
 برزنتی ۹۵۰۰
پلی استر ۱۲۶۷۰
کشاورزی ۲۴۰۰۰

در ادامه به بررسی تعرفه هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

تعرفه گمرکی تسمه های پروانه ای (belt)

تسمه کائوچو از لاستیک طبیعی (هندی) تولید می‌شود. تعرفه های تسمه لاستیکی به شرح زیر است که در مراحل ترخیص تسمه حتما به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

تعرفه تسمه کشاورزی (وی شکل) ۴۰۱۰۳۱۰۰،۴۰۱۳۲۰۰،۴۰۱۰۳۳۰۰،۴۰۱۰۳۴۰۰

ماخذ حقوق ورودی آن ۲۰ درصد و ارزش هر کیلوگرم ۲.۵ دلار می‌باشد. مبلغ واریزی برای هر کیلوگرم تسمه کشاورزی: ۱۳۳۰۰ تومان

تعرفه تسمه از جنس پلی استر ۳۹۲۶۹۰۹۰ است. ماخذ حقوق ورودی آن ۵ درصد و ارزش هر کیلو ۲.۶ دلار می باشد. مبلغ واریزی برای هر کیلوگرم تسمه پلی استر: ۳۴۷۰ تومان

تعرفه ۵۹۱۰۰۰۹۰ مربوط به تسمه هایی است که از جنس برزنت تولید میشوند. ماخذ حقوق ورودی آن ۵ درصد و ارزش هر کیلوگرم ۲ دلار است. مبلغ واریزی برای هر کیلوگرم تسمه برزنتی: ۲۶۷۰ تومان

 

تعرفه گمرکی تسمه نقاله در ترخیص تسمه

این تسمه در واقع وسیله یا جزء حمل‌کننده یک سامانه انتقال مواد تسمه ای است. این تسمه به طور خلاصه نوار یا تسمه نقاله نامیده میشود. تعرفه های آن به شرح زیر است:

تسمه نقاله مستحکم با فلز ۴۰۱۰۱۱۰۰

تسمه نقاله مستحکم با مواد نساجی ۴۰۱۰۱۲۹۰

ماخذ حقوق ورودی آن ۱۵ درصد و ارزش هر کیلو از آن ۲.۵ دلار است. مبلغ واریزی حقوق ورودی برای هر کیلوگرم تسمه نقاله ۱۹۹۳۰ تومان میباشد.

 

تعرفه گمرکی تسمه دینام خودرو

دینام خودرو در واقع موتور مولد جریان الکتریکی است و وظیفه آن تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز اتومبیل است. وظیفه تسمه دینام چرخاندن این سیستم می باشد.

تعرفه گمرکی برای ترخیص تسمه دینام خودرو ۴۰۱۰۳۱۰۰ است.

ماخذ حقوق ورودی آن ۲۰ درصد ارزش کالا و ارزش هر عدد از آن برای خودروی پراید ۰/۸۰ سنت دلار و مبلغ واریزی حقوق ورودی برای هر عدد تسمه دینام پراید ۷۶۶۰ تومان است.

 

تعرفه گمرکی تسمه تایم

Timing Belt یا تسمه تایم بخشی از پیشرانه داخلی احتراق خودروست که چرخش میل لنگ و میل بادامک را هم زمان سازی میکند تا سوپاپ های پیشرانه در زمان مناسب هنگام سیکل‌های ورودی و خروجی هر سیلندر باز و بسته شوند. ماخذ حقوق ورودی آن ۱۰ درصد ارزش کالا است.

تعرفه های گمرکی تسمه تایم ۴۰۱۰۳۵۰۰ و ۴۰۱۰۳۶۰۰ است. به این اطلاعات هنگام ترخیص تسمه نیاز پیدا خواهید کرد.

ارزش هر عدد از آن ۲.۵ دلار برای خودرو پراید می‌باشد. مبلغ واریزی برای حقوق ورودی هر عدد تسمه تایم پراید ۱۵۹۰۰ تومان است.

ارزش هر عدد از آن ۳ دلار برای خودرو پژو ۴۰۵ می‌باشد. مبلغ واریزی برای حقوق ورودی هر عدد تسمه تایم پژو ۴۰۵ نیز ۱۹۱۰۰ تومان میباشد.

ترخیص تسمه از گمرک با راهکار تجارت پایا

با توجه به تخصصی بودن فرآیند ترخیص تسمه از گمرک، به واردگنندگان و بازرگانان پیشنهاد می‌شود که ترخیص تسمه را به متخصصین این حوزه بسپارند. پیچیدگی‌های ترخیص تسمه از گمرک و همچنین اخذ مجوزات لازم برای انجام فرآیندهای مربوطه، نیازمند افراد متخصصی است که به تمامی فوت و فن‌های این مسیر آگاه بوده تا بتوانند در کمترین زمان ممکن ترخیص تسمه از گمرک را انجام دهند. متخصصین مجرب راهکار تجارت پایا با بیش از ۲ دهه سابقه درخشان در زمینه ترخیص کالا، به صورت تخصصی به ترخیص تسمه از گمرک پرداخته و قادر به انجام فرآیندهای مربوط به آن در کمترین زمان ممکن خواهند بود.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها