Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
بارنامه هوایی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بارنامه هوایی چیست؟

بارنامه هوایی در صنعت حمل و نقل و تجارت بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار است به همین دلیل در این بخش از مجله راهکار تجارت پایا قصد داریم به آن بپردازیم.

بارنامه هوایی چیست؟

بارنامه هوایی (AWB)، اوراق و اسناد معتبری هستند که توسط انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) صادر میشود. این سند برای انتقال و با جابجایی محموله توسط شرکت های حمل و نقل هوایی صادر می‌شوند و زمانی معتبر است که توسط فرستنده و گیرنده امضا شود.

هنگامی که حمل کننده، کالا را در مقصدی از پیش تعیین شده تحویل میدهد بارنامه به عنوان رسید حمل و نقل عمل میکند. این سند  باید بدون توجه به نوع حمل و نقل، همراه با محموله باشد و توسط نماینده مجاز شرکت حمل و نقل، فرستنده و گیرنده کالا امضا شود.


مطالعه بیشتر درباره شرکت های حمل و نقل هوایی | مطالعه مقاله حمل و نقل بین المللی


بارنامه هوایی الکترونیکی چیست؟

بارنامه الکترونیکی هوایی (e-AWB) در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و در ۱ ژانویه ۲۰۱۹ با قرارداد پیش فرض حمل برای همه محموله های بار هوایی تبدیل شد. هم اکنون اسناد بارنامه هوایی(کاغذی) پذیرفته میشوند اما بارنامه های الکترونیک هوایی کاربرد بیشتری دارند.

بارنامه هوایی شامل چه مواردی می‌شود؟

موارد درج شده در بارنامه هوایی واضح و با توافق طرفین ثبت میشود. بارنامه هوایی شامل اطلاعات کامل بار(وزن، حجم، نوع و …) مشخصات فرستنده، گیرنده، کد بارنامه، نام شرکت حمل و نقل، روش پرداخت و هزینه باربی است.

بارنامه هوایی همچنین شامل قراردادی است که شرایط و ضوابط شرکت حمل کننده را توصیف میکند مثل مسئولیت های طرفین معامله، هزینه و … .

فرمت بارنامه هوایی چیست؟

فرمت بارنامه هوایی چیست؟

AWB سند یک برگی است که شامل اطلاعات مهمی است. این سند در ۸ مجموعه با رنگ ای مختلف طراحی میشو که ۳ نسخه اول آن اصلی است.

اولین نسخه(سبز) برای حمل کننده کالا است.

دومین نسخه(صورتی) برای گیرنده کالا است.

سومین نسخه(آبی) برای فرستنده کالا است.

هر بارنامه هوایی شامل  کد ۱۱ رقمی است که میتوان از ان برای پیگیری وضعیت و موقعیت محموله استفاده کرد.

کاربرد بارنامه هوایی :

این سند تک برگی حاوی اطلاعات مهمی است که در حمل و نقل داخلی و بین المللی کمک میکند از کاربردهای بارنامه هوایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بارنامه هوایی به صورت قراردادی بین المللی بین فرستنده و شرکت های حمل و نقل هوایی عمل می‌کند.
  • گواهی حمل است.
  • به عنوان صورت حساب حمل و نقل هوایی عمل می‌کند.
  • به عنوان سند قانونی عمل میکند که شامل اطلاعاتی در مورد طرفین معامله است.
  • حمل کننده را در ارسال صحیح محموله همراهی می‌کند.
  • به عنوان سند اظهار نامه گمرکی عمل می‌کند.

انواع بارنامه هوایی :

بارنامه هوایی به دو حالت اصلی بخش بندی می‌شود House Air Waybill و Master Air Waybill.

HAWB

هنگامی که باربری، کالای صادراتی را از صادر کننده دریافت می‌کند این قبض توسط آنها برای صادرکننده کالا صادر می‌شود. در این سند، فرستنده صادر کننده کالا و گیرنده نیز وارد کننده کالا است.

MAWB

بعد از انجام کلیه تشریفات گمرکی و انتقال محموله به متصدی، بارنامه مستر ایر (Master Air Waybill)، برای باربری صادر می‌شود.  این نوع از بارنامه که بار نامه اصلی نام دارد، توسط حمل کننده اصلی کالا هنگام دریافت کالا از یک فورواردر برای تحویل در مقصد طبق شرایط توافق شده صادر می‌شود.


مطالعه بیشتر درباره انواع بارنامه رایج در حمل و نقل بین الملل


جمع بندی

درصورتی که کالاهای خود را در سطح بین المللی جابجا می‌کنید بارنامه هوایی به عنوان قراردادی بین شما و شرکت حمل و نقل است که شامل محتویات محموله، اطلاعات فرستنده و گیرنده و سایر جزئیات مربوطه را مشخص می‌کند و توسط هر دو امضا می‌شود. در این بخش از مجله راهکار تجارت پایا، بارنامه هوایی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها