Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا
Search
Close this search box.

حمل هوایی به اقصی نقاط دنیا

حمل هوایی به علت سرعت بالا و صرفه جویی در زمان یکی از روش های محبوب حمل و نقل بین الملل در روند واردات است. دو روش کارگو یا فریت بار روش های حمل کالا به شکل هوایی می باشند که در ادامه به معنی هر یک می‌پردازیم. حمل و نقل هوایی از بروز مشکلاتی مانند گم شدن یا ضایع شدن کالا در حین حمل بار هوایی جلوگیری می کند و شرکت‌های حمل ملزم هستند در صورت ایجاد خسارت‌، هزینه را بر اساس ارزش کالا جبران ‌کنند.  همچنین اگر قصد دارید اقدام به حمل هوایی بار خود کنید نیاز است ابتدا مدت زمان و حجم بار را مدنظر قرار دهید. شرکت راهکار تجارت پایا با تخصص به صورت فورواردری آماده ارئه خدمات در زمینه حمل هوایی بار از اقصی نقاط دنیا می باشد.
حمل هوایی

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

چه زمانی روش حمل و نقل هوایی را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب روش حمل و نقل هوایی که با نیازهای ما همخوانی داشته باشد، باید با خصوصیات این روش‌ آشنا باشیم. در ارسال هوایی بار، سه عامل اصلی تعیین کننده است.

 • حجم کالا
 • قیمت کالا
 • زمان تحویل کالا

انتخاب روش حمل و نقل هوایی برای شرایط و موارد مختلفی مناسب است. در زیر تعدادی از مواردی را بررسی می‌کنیم که می‌توانید یا حتی الزامی است از روش حمل و نقل هوایی استفاده کنید:

 • سرعت: هنگامی که نیاز به جابه‌جایی سریع و فوری بار دارید، حمل و نقل هوایی مناسب است. این روش به دلیل سرعت بالا و زمان کمتر مورد استفاده بازرگانان قرار می‌گیرد.
 • فاصله طولانی و بین المللی: در صورتی که بار باید از یک نقطه به نقاط دورتر یا بین‌المللی انتقال یابد، حمل و نقل هوایی بهترین عملکرد را دارد. این روش به دلیل کاهش زمان سفر و توانایی پرواز به سراسر جهان مناسب است.
 • بارهای حساس و ارزشمند: اگر بارهایی باارزش بالا، آسیب‌پذیر یا حساس هستند حمل و نقل هوایی به دلیل امنیت بالا و کنترل دقیق در طول سفر مناسب است.
 • دسترسی به مناطق دشوار: در مواقعی که بار باید به مناطقی با دسترسی محدود یا دشواری جغرافیایی برسد حمل و نقل هوایی به عنوان راهکاری عملی و مؤثر انتخاب می‌شود.

در نهایت در انتخاب روش حمل و نقل هوایی عوامل مانند هزینه، نوع بار، حجم و وزن بار، مسافت، تنوع و نیازهای خاص شما نیز باید مورد بررسی قرار گیرند. برای مثال حمل و نقل هوایی معمولاً هزینه‌های بالاتری نسبت به حمل و نقل زمینی دارد به خصوص برای بارهای سنگین و بزرگ. بنابراین در صورتی که هزینه عامل تعیین کننده برای شما است باید تصمیم مناسبی بگیرید. در حال حاضر هزینه حمل هوایی از چین به تهران مبلغی حدود ۶۰ یوآن است.

مزایای حمل هوایی

مزایای حمل هوایی بار نسبت به حمل زمینی و دریایی

حمل هوایی بار نسبت به حمل زمینی و حمل دریایی دارای ویژگی‌ها و مزایایی است که تجار دست به انتخاب این روش برای حمل کالای خود می‌زنند. در ادامه به بررسی هر یک از این مزایا می‌پردازیم.

عامل سرعت حمل هوایی بار

حمل و نقل هوایی از نظر سرعت حمل کالا از دو روش دیگر حمل و نقل بین المللی بسیار بهتر است. هواپیماها قادرند با سرعت بالا در مقایسه با حمل زمینی و دریایی حرکت کنند، به این ترتیب زمان تحویل بار به صورت سریع‌تر انجام می‌شود. همچنین این ویژگی مناسب محموله‌هایی است که نیاز به تحویل فوری دارند یا در شرایط اضطراری قرار دارند.

عامل انعطاف پذیری در حمل و نقل هوایی

این روش حمل و نقل قابلیت انتقال بارهایی با اندازه و وزن مختلف را دارد. همچنین به دلیل شبکه گسترده پروازی و امکان استفاده از فرودگاه‌های مختلف، انعطاف پذیری بیشتری در انتخاب مسیر و مقصد حمل بار وجود دارد.

امنیت بالا در حمل هوایی بار

حمل و نقل هوایی بار در مقایسه با حمل زمینی و دریایی امنیت بالاتری دارد. فرودگاه‌ها دارای سیستم‌های امنیتی پیشرفته هستند و کالاها مورد بازرسی دقیق قرار می‌گیرند. همچنین به دلیل کنترل دقیق ترافیک هوایی و نبود موانع مانند جاده‌ها و آب‌ها، ریسک‌های مرتبط با خرابی کالا در حمل و نقل هوایی کاهش می‌یابد.

دسترسی بالا در حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی بار می‌تواند به مناطقی دسترسی داشته باشد که به طور زمینی یا دریایی به آن‌ها دسترسی دشوار است. مثلاً در مناطق کوهستانی، جزایر و مناطق دورافتاده استفاده از این روش حمل و نقل تنها راه است.

 

به هر حال هر روش حمل و نقل دارای مزایا و محدودیت‌های خود است. در انتخاب بین حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی باید عوامل مختلفی مانند نوع کالا، فاصله، زمان، هزینه و نیازهای خاص مورد بررسی قرار گیرد تا بهترین روش را برای حمل بار خود انتخاب کنید. حمل و نقل هوایی معایبی نیز دارد که به دو مورد هزینه بالا و ظرفیت محدودتر برای حمل نسبت به دو روش دیگر.

انواع روش های حمل هوایی

به طور کلی برای حمل بار به روش حمل و نقل بین المللی هوایی دو روش وجود دارد؛ کارگو و فریت بار. در ادامه هر یک از این انواع روش‌های حمل هوایی را بیشتر باز می‌کنیم.

انواع روش های حمل هوایی

حمل بار هوایی به روش کارگو

حمل بار و کالای تجاری به صورت هوایی یک روش منحصر به فرد است که به طور عمومی توسط بازرگانان انتخاب می‌شود. حمل و نقل با استفاده از روش “کارگو” نیز به طور گسترده‌ای در صنعت تجارت استفاده می‌شود. این روش به شما امکان می‌دهد حجم بزرگی از بارها را به سرعت و بهره‌وری بالا منتقل کنید. باید توجه داشت که خدمات کارگو شامل همه کالاها نمی‌شود. برخی از کالاها به طور کلی قابلیت حمل با هواپیما را ندارند، مانند کالاهای خطرناک، اسلحه و حیوانات زنده. برای جابه‌جایی این موارد، نیاز به دریافت مجوزهای متعدد است.

حمل بار هوایی به روش فریت بار

فریت بار چیست؟ روشی که در اینجا به آن اشاره می‌شود مربوط به حمل و نقل بار مسافران است. در این حالت نقل و انتقال کالاهای تجاری در نظر گرفته نمی‌شود و تمرکز بر انتقال مسافران و وسایل آن‌ها به مقصد است.

اصطلاح “فریت” به طور کلی برای افرادی استفاده می‌شود که قصد مهاجرت یا سفر به کشور دیگر را دارند و می‌خواهند وسایل خود را به مقصد ارسال کنند. باید به یاد داشت که فریت بار جنبه تجاری ندارد و برای ارسال محموله‌های شخصی به کار می‌رود. محاسبه قیمت فریت بار شامل هزینه‌های گمرکی، حمل و نقل هوایی و هزینه‌های مربوط به فرودگاه می‌شود.

برای حمل بار خود به هر دو روش کارگو و فریت بار شرکت فورواردی راهکار تجارت پایا برای محاسبه و اعلام هزینه‌های پرداختی شما و تقبل مسئولیت حمل هوایی بار شما در این مسیر کنار شماست.

حمل هوایی اکسپرس

حمل هوایی اکسپرس یکی از روش‌های پیشرفته و سریع برای ارسال کالاها، اسناد و مدارک در داخل کشور و به کشورهای دیگر در سطح بین‌المللی است. در این روش حمل فرایندهای دریافت و تحویل مرسولات توسط نمایندهٔ شرکت اکسپرس انجام می‌شود.

این روش برای ارسال کالاهایی مناسب است که از نظر وزن، ارزش، تعداد و حجم، جزو کالاهای تجاری قرار نمی‌گیرند. تفاوت دقیق بین کالاهای نمونه غیرتجاری و تجاری وجود ندارد و تشخیص نهایی این کالاها توسط کارشناس ارزیاب گمرک انجام می‌شود. در حمل هوایی اکسپرس بسته‌های پستی به مدت کوتاهی با امنیت و حفاظت ویژه منتقل می‌شوند. این روش برای ارسال مرسولات با ارزش مناسب است، زیرا فرستنده می‌تواند با پرداخت هزینه، درخواست بیمه‌گذاری و حمل با شرایط ویژه بر روی کالای ارسالی داشته باشد تا هیچ آسیبی به آن وارد نشود.

حمل Door to Door

در این روش از حمل هوایی کالا از طریق حمل هوایی از درب کارخانه، انبار و… مبدا مورد نظر تحولی گرفته می شود و در نهایت در درب مقصد مورد نظر شما مانند منزل، کارخانه و یا هرجای دیگری که خریدار بخواهد کالا تحویل داده می شود.

انواع حمل و نقل هوایی بین المللی کالا

انواع حمل و نقل هوایی بین المللی کالا

حمل هوایی کالا همان‌طور که گفتیم به سه روش بالا انجام می‌گیرد. حمل و نقل هوایی بر اساس نوع کالا نیز به روش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. کدام دسته بندی کالاها به روش حمل هوایی انجام می‌شود؟ در ادامه توضیح می‌دهیم.

حمل بارهای معمولی به روش حمل هوایی

محموله‌هایی محدودیت خاصی برای حمل ندارند در دسته‌ی بارهای معمولی قرار می‌گیرند. این محموله‌ها شرایط خاصی برای حمل و نقل ندارند و هواپیما هیچ خطری برای جابه‌جایی آن‌ها ایجاد نمی‌کند. برخی از مثال‌های این دسته شامل پاکت‌ها، اوراق، کتاب و نشریات، لوازم شخصی، لوازم منزل به‌استثنای اشیای شکستنی، محصولات پلاستیکی کارخانه‌ها، لوازم ساختمانی مانند محصولات چوبی و سرامیک و شیرآلات، لوازم‌یدکی، ابزارآلات، صنایع‌دستی، فرش، لوازم الکتریکی و برقی مانند تلویزیون و کامپیوتر و غیره هستند.

حمل و نقل هوایی بارهای فاسد شدنی

محموله‌هایی وجود دارند که برای حمل و نقل به شرایط خاصی نیازمندند و در صورت عدم ایجاد این شرایط، امکان خراب شدن و فاسدشدن آن‌ها وجود دارد. بنابراین برای حمل این نوع کالاها باید از هواپیماهای مناسب با رعایت شرایط و مقررات خاص و با در نظر گرفتن فضای لازم در انبار هواپیما استفاده شود. این نوع کالاها شامل موارد زیر می‌شود: 

 1. محصولات کشاورزی از جمله میوه و سبزیجات که بسته به میزان فسادپذیری آن‌ها هستند.
 2. محصولات لبنی با توجه به خصوصیات آن‌ها.
 3. داروهایی که به حفظ خاصیت خود نیاز دارند و باید در دمای معین نگهداری شوند.
 4. برخی لوازم، نمونه‌ها و کیت‌های آزمایشگاهی.
 5. اعضای بدن انسان که از نظر پزشکی قابل حمل هستند، مانند چشم و سایر اعضا.

به منظور حفظ این کالاها اقدامات ویژه‌ای در حمل و نقل آن‌ها صورت می‌گیرد تا از هرگونه آسیب جلوگیری شود.

بارهای حجیم و سبک وزن (محاسبه بار حجمی)

بارهایی که حجم آن‌ها بیشتر از وزنشان است به عنوان بارهای حجمی و سبک شناخته می‌شوند. برای تشخیص بارهای حجمی باید طول، عرض و ارتفاع را به واحد سانتیمتر در هم ضرب کرده و حاصل‌ضرب را بر عدد ثابت ۶۰۰۰ تقسیم کنیم. سپس نتیجه به دست آمده را با وزن اصلی بار مقایسه می‌کنیم و عدد بزرگ‌تر را به عنوان وزن حجمی بار در نظر می‌گیریم که مبنای محاسبات خواهد بود.

به طور مثال:

ممکن است شخصی قصد حمل ۱۰ کیلو بار را با قیمت تعیین شده هر کیلو ۶ دلار داشته باشد. قیمت تمام شده به جای ۶۰ دلار مثلا ۸۰ دلار می شود؛ علت این قیمت اضافی حجمی بودن بار است که حجم بیشتری را اشغال کرده است.

حمل و نقل بارهای خطرناک

به بارهایی که برای حمل آن‌ها شرایط خاصی از نظر بسته‌بندی و مقدار مجاز بر اساس مقررات کتاب “کالای خطرناک” توسط سازمان بین‌المللی تدوین شده نیاز است، اشاره دارد. این کالاها در ۹ گروه مختلف طبقه‌بندی شده‌اند که هر یک قوانین و مقررات خاصی دارند که در اینجا فقط به نام آنها اشاره می‌شود. این گروه‌ها عبارت‌اند از: مواد منفجره، گازهای قابل اشتعال، مایعات قابل اشتعال، اجسام قابل اشتعال، مواد اکسیدکننده، مواد مسری، اسیدها، مواد رادیواکتیو. این محمولات باید تحت شرایط و بسته‌بندی‌های خاص خود که در کتاب کالای خطرناک تدوین و تعریف شده است، توسط کارکنان باتجربه حمل شوند.

حمل هوایی حیوانات خانگی

حیوانات زنده نیز همانند سایر محمولات با استفاده از هواپیما حمل و نقل می‌شوند. قبل از رفتن حیوانات به فرودگاه، ضروری است که حیوان مورد نظر به لحاظ بهداشتی تحت معاینه پزشک متخصص حیوانات قرار گیرد و گواهی سلامت دریافت کند. سپس با تهیه قفس مناسب بر اساس نوع حیوان و با هماهنگی قبلی، به پایانه بار مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز برای باربری هوایی

اگر برای حمل بار خود از روش فریت بار استفاده کنید مدارکی که برای ارسال بارتان نیاز دارید با مدارکی که برای حمل بار با ماهیت تجاری متفاوت است و نمی‌توانید از روش حمل مسافری بار استفاده کنید. برای حمل بار به‌صورت کارگو علاوه بر مدارک حمل بار مسافری به مدارک مورد دیگری که نام می‌بریم نیاز دارید.

فریت

بار

کپی از پاسپورت گیرنده و فرستنده، آدرس دقیق گیرنده و فرستنده همراه با ثبت کد پستی، کپی کارت شناسایی گیرنده و فرستنده، چک لیست بسته بندی کالاها که به طور دقیق و سانتیمتری ابعاد
کارگو ارائه کارت بازرگانی، قبض انبار، گواهی بهداشت، گواهی استاندارد

ارائه مدارک ذکر شده برای اقدام به حمل هوایی کالاها و بارهای شما الزامی است و کسری در هریک می‌تواند موجب از بین رفتن فرصت شما شود.

نتیجه گیری

حمل و نقل هوایی به عنوان یکی از راه‌های اصلی حمل و نقل بار و محمولات، از اهمیت بالایی برخوردار است. این روش حمل و نقل علاوه بر سرعت و کارایی بالا، قابلیت حمل بارهای متنوع از جمله حیوانات، بارهای حجمی و سبک را نیز فراهم می‌کند. با توجه به مراعات و رعایت مقررات و استانداردهای مربوطه امکان حمل ایمن و مطمئن بار به روش هوایی به مقصد موردنظر تضمین می‌شود. همچنین نیروهای مجرب و متخصص در صنعت حمل و نقل هوایی اطمینان حاصل می‌کنند که بارها به طور صحیح بسته‌بندی و سالم تحویل گیرنده شوند. با توجه به این مزایا حمل هوایی به عنوان یک راهکار مؤثر و امن در حمل و نقل بارها و محمولات به طور گسترده مورد استفاده تجار و بازرگانان قرار می‌گیرد.

FAQ

۱. حمل و نقل هوایی چه مزایایی دارد؟

حمل و نقل هوایی سرعت بالا، کارایی و قابلیت حمل بارهای متنوع را فراهم می‌کند. این روش حمل و نقل به سرعت بالا و روند ساده تری نسبت به راه‌های دیگر از جمله حمل و نقل زمینی مشهور است.

۲. از حمل هوایی برای چه بارهایی استفاده می شود؟

حمل و نقل هوایی برای حمل و نقل انواع مختلف بارها استفاده می‌شود. بعضی از بارهایی که از طریق حمل و نقل هوایی حمل می‌شوند عبارتند از: محصولات مصرفی، بارهای صنعتی، بارهای خطرناک، بارهای قیمتی و گرانبها.

۳. آیا حمل هوایی بار برای بارهای حساس مناسب است؟

بله، بارهایی که حساس به شرایط محیطی مثل دما، رطوبت یا فشار هستند نیز قابل حمل هستند. هواپیماها مجهز به سیستم‌های کنترل دما و رطوبت هستند که می‌توانند بارها را در شرایط موردنظر حمل کنند.

 1. آیا بارهای بزرگ نیز قابل حمل هستند؟

بله، حمل و نقل هوایی قابلیت حمل بارهای بزرگ را نیز دارد. هواپیماها با فضای بار بزرگ و امکان استفاده از جرثقیل‌ها و تجهیزات ویژه می‌توانند بارهای سنگین و حجیم را حمل کنند.

 1. آیا حمل و نقل هوایی برای بارهای فوری مناسب است؟

بله، حمل و نقل هوایی برای بارهای فوری و ضروری مناسب است. سرعت بالا و زمانی کوتاه برای تحویل بار، امکان حمل بارهای فوری مانند محصولات پزشکی، مواد غذایی تازه و قطعات یدکی را فراهم می‌کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

شماره تماس

021-28111121