Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
اینکوترمز DES
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اینکوترمز DES چیست ؟

اینکوترمز (Incoterms) که مخفف واژه  (International Commercial Terms)از اصطلاحات تجاری و بازرگانی بین المللی است،  به طور گسترده در معاملات و تجارت‌های برون‌ مرزی و نیز در حمل و نقل بین المللی به کار گرفته می‌شود. این واژه یک اصطلاح بین المللی است و در همه ی کشورها دارای معنی و مفهوم یکسان است. این اصطلاح جهانی، معامله بین واردکننده و صادرکننده را تعریف می‌کند تا هر دو طرف از مسائلی همچون، وظایف، هزینه ها، خطرات، مسئولیت ها و همچنین مدیریت تدارکات و حمل و نقل، (از پذیرش محصول تا تحویل آن) را به خوبی درک کنند. یکی از انواع این قوانین اینکو ترمزDES  است که در ادامه به آن میپردازیم.

 اینکوترمز DES

اینکوترمز DES که مخفف واژه Delivered Ex Ship ) ( است، یکی از شرایط معاملات تجاری، در قالب اینکوترمز ۲۰۲۰ است که بیشتر در تراکنش های  دریایی استفاده می‌شود. این اینکوترمز به معنای “تحویل در بندر مقصد تعیین شده” یا “تحویل در کشتی” است. در این شرایط، فروشنده مسئول هزینه‌ها و ریسک تحویل کالا در نقطه تعیین‌شده در مقصد می‌شود. به عبارت دیگر، در این شرایط، فروشنده تا زمان تکمیل فرایند تحویل کالا در مقصد، تمام هزینه‌ها و خطرات را بر عهده می‌گیرد.لازم به ذکر است فروشنده باید کلیه هزینه‌ها و خطرات ناشی از آوردن کالا به بندر مقصد تعیین شده را تقبل کند. همچنین توجه داشته باشید که این اصطلاح را فقط برای حمل دریایی یا آب‌ راه داخلی می توان به کار برد.


مطالعه مقاله اینکوترمز ۲۰۲۰ | مطالعه مقاله اینکوترمز چیست ؟


عملکرد عملیات اینکوترمز DES

اینکوترمز DES

برای داشتن درک بهتری از این ترم لازم است عملکرد و جزئیات این قانون تجارتی را بهتر بدانیم . بیان کلی این عملکرد عبارت است از تعیین محل تحویل، زمان آن و تشریفات گمرکی می‌باشد. در ادامه به چگونگی عملکرد هر مرحله از اینکوترمز  DESخواهیم پرداخت.

·تعیین محل تحویل کالا

در اینکوترمز DES  محل دقیق تحویل کالا بر روی کشتی یا بندر مقصد است. به همین سبب طرفین معامله باید نقطه تحویل کالا در مقصد را مشخص کنند. این نقطه باید به وضوح در توافق‌نامه فی ما بین ذکر شود.

·زمان تحویل

انتخاب زمان تحویل کالا در اینکوترمزDES   به توافق طرفین قرارداد بستگی دارد. خریدار باید با  فروشنده یا تامین کننده تاریخ و زمان تحویل را هماهنگ کند، وظیفه فروشنده در برابر کالا فقط حمل کالا تا مکان مشخص شده است و باقی مسئولیت های هماهنگی و جا به جایی بر عهده ی خریدار است.

·تشریفات گمرک

تمام مسائل گمرک و تشریفات  اداری آن از جمله تعرفه ها و ارائه مدارک گمرکی بر عهده خریدار است و فروشنده هیچ الزام قانونی برای انجام تشریفات گمرکی واردات وصادرات یا ترانزیت کالا ندارد و فروشنده باید هنگام تحویل بار در کشتی یا بندر، بارنامه و لیست کالا ها و دیگر مدارکی که در اختیار دارد را تحویل خریدار بدهد.


مطالعه درباره مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک


مزایای اینکو ترمز DES

DES

این اینکوترمز که در بهبود تجارت بین‌المللی میان مشتریان و فروشنده‌ها و همچنین شفافیت و برقراری یک رابطه تعاملی قوی  نقش به سزایی دارد، و ویژگی های منحصر به خود را دارد. ازین ویژگی ها عبارت اند  از کاهش خطرات، تسهیل در مراحل عملیات و حمایت حقوقی. در ادامه به صورت کامل مزایای اینکو ترمز خواهیم پرداخت.

۱.شفافیت

اینکوترمز  DES با تعیین موقعیت  و مسئولیت‌های فروشنده و خریدار در تراکنش را به وضوح نشان می‌دهد. این باعث شفافیت بیشتری در تجارت بین‌المللی می‌شود و خطر ابهام در معاملات را کاهش می‌یابد.

۲.کاهش خطرات

با تعیین وضعیت مسئولیت‌ها همچون مسئولیت حمل ونقل و هزینه‌ها در اینکوترمز DES، خطرات و ریسک‌های ناشی از تراکنش تجاری کاهش می‌یابد.

۳.تسهیل در مراحل عملیات

استفاده از اینکو ترمز DES باعث می‌شود که فرآیند تحویل کالا و مراحل تراکنش بهبود یابد و تجارت بین‌المللی به صورت سریعتر و ساده‌تر انجام شود.

۴.حمایت حقوقی

استفاده از اینکو ترمز DES مبتنی بر قوانین و قواعد تجارت بین‌المللی است که حقوق و تعهدات طرفین را تضمین می‌کند. در صورت ذکر این قانون و شرایط در بارنامه و قراداد باعث حفاظت از حقوق و منافع طرفین می‌شود.

سخن پایانی

در نهایت، استفاده از اینکو ترمز DES در تراکنش‌های تجاری بین‌المللی، باعث شفافیت بیشتر، حمایت حقوقی، کاهش خطرات و تسهیل داد و ستد می‌شود. برای استفاده صحیح از اینکو ترمز DES، طرفین باید قوانین و مقررات این شرایط تجاری را رعایت کنند و استفاده از آن را با دقت و صحیح انجام دهند. استفاده صحیح از اینکوترمزها بسیار مهم است همچنین، در نظر داشته باشید که قوانین و مقررات اینکوترمزها همواره در حال تغییر است و باید به طور منظم آن‌ها را بازبینی کرد تا به روز باشید و از تغییرات جدید مطلع شوید.مجموعه راهکار تجارت پایا با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه تجارت و بازرگانی آماده است که در کنار شما بازرگانان و تجار گرامی کشور ، فعالیت های بازرگانی را تسهیل کرده و اقدامات لازم را در جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه های مالی ، به عمل آورد .

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها