Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
کاپوتاژ خودرو به ترکیه
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاپوتاژ ماشین به ترکیه

مسافرت با پرواز هوایی به ترکیه، مرسوم‌ترین روش برای سفر به این کشور است؛ به خصوص هنگامی که بحث واردات کالا از ترکیه به میان بیاید، می‌تواند سود بسیار زیادی را برای مسافر به همراه داشته باشد. با این وجود برخی به دلیل هزینه‌های بالا، از سفر به ترکیه صرف نظر می‌کنند. اما روش دیگری برای سفر به ترکیه وجود دارد که بسیار کم هزینه‌تر است و آن هم مسافرت با خودروی شخصی است. برای سفر به ترکیه با ماشین شخصی نیاز است تا ابتدا خودروی خود را کاپوتاژ کنید. کاپوتاژ خودرو به ترکیه، شرایط، مراحل و مدارک خاص خود را نیاز دارد که در ادامه این بخش به طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

کاپوتاژ خودرو به ترکیه

کاپوتاژ خودرو (Cabotage) به معنای اخذ مجوز از گمرک، جهت خارج کردن خودرو از کشور است. درصورتی که خودروی خود را برای سفر به ترکیه کاپوتاژ نکنید، اجازه خروج از کشور با خودروی شخصی خود را نخواهید داشت.

شرایط کاپوتاژ ماشین به ترکیه

شرایط کاپوتاژ خودرو به ترکیه چندان شرایط سخت و دشواری نیست، تنها کافی است تا یک سری مدارک و اسناد لازم برای دریافت مجوز خروج خودرو از کشور را تهیه کنید. مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه، دریافت گواهینامه بین المللی، توجه به مدل خودرو و … از جمله مواردی است که برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ ماشین به ترکیه

کاپوتاژ ماشین به ترکیه

مدارک لازم جهت کاپوتاژ خودرو به ترکیه شامل موارد زیر است:

 • سند مالکیت خودرو
 • کارت ماشین
 • برگ سبز ماشین
 • گواهینامه بین المللی
 • بیمه نامه
 • گواهینامه ماشین

چگونه گواهینامه بین المللی بگیریم؟

گواهینامه بین المللی یا آی دی پی (international driving permit) لازمه رانندگی در کشورهای خارجی است. بدون اخذ این گواهینامه امکان رانندگی در خارج کشور را نخواهید داشت. جهت اخذ این گواهینامه کافی است با ارائه مدارک مورد نیاز به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور در تهران یا شهرستان‌ها، و پر کردن فرم‌های درخواست، این گواهینامه را اخذ کنید. با مراجعه حضوری به کانون، در صورت تکمیل بودن مدارک به صورت آنی گواهینامه خود را دریافت خواهید کرد.

توجه داشته باشید که وظیفه ارائه گواهینامه بین المللی خودرو، تنها بر عهده کانون جهانگردی و اتومبیلرانی است و صدور گواهینامه بین المللی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی با اعتبار ۵، ۱۰ و ۲۵ ساله غیر قانونی است. لذا جهت جلوگیری از هرگونه پیش آمد، فقط از طریق کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با شرایط استاندارد، نسبت به دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید. لازم به ذکر است که در صورت تکمیل بودن مدارک، به صورت آنی گواهینامه خود را دریافت خواهید کرد.

با مراجعه به سایت گواهینامه بین المللی نیز می‌توان نسبت به اخذ گواهینامه بین المللی اقدام کرد. متقاضیان باید توجه داشته باشند که در صورت ثبت درخواست از طریق سایت و به صورت غیر حضوری، اخذ گواهینامه بین المللی حداکثر ۷ تا ۱۰ روز زمان می‌برد.

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه بین المللی

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه بین المللی به شرح زیر است :

 • اصل گواهینامه

نکته: در صورتی که قصد دریافت گواهینامه بین المللی یک ساله دارید، نیاز است تا گواهینامه شما حداقل یک ماه اعتبار داشته باشد و برای دریافت گواهینامه بین المللی ۳ ساله، نیاز است تا از اعتبار گواهینامه شما ۳ سال زمان باقی مانده باشد.

 • گواهینامه بین المللی قبلی در صورت دارا بودن اعتبار
 • اصل یا کپی صفحه نخست گذرنامه
 • یک قطعه عکس ۳ در ۴ تمام رخ (بدون کلاه عینک و لباس فرم-داشتن حجاب برای خانم‌ها الزامی است)
 • تکمیل فرم به زبان فارسی و انگلیسی

هزینه کاپوتاژ ماشین به ترکیه چقدر است؟

بخشی از هزینه کاپوتاژ ماشین به ترکیه مربوط به دریافت گواهینامه بین المللی است و بخش دیگر آن مربوط به هزینه کاپوتاژ خودرو است.

در جدول زیر لیست قیمت خدمات مربوط به  کاپوتاژ ماشین و صدور گواهینامه بین المللی در سال ۱۴۰۲ نام برده شده است:

نوع خدمات قیمت (ریال)
مجوز کاپوتاژ ۲۵۰۰۰۰۰
ترجمه گواهینامه یک ساله خودرو ۳۵۶۰۰۰۰
ترجمه گواهینامه سه ساله خودرو ۱۰۱۱۰۰۰۰
دفترچه مالکیت ۳۳۷۵۰۰۰
پلاک ترانزیت خودرو ۱۰۷۵۰۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۵ برگی ۸۹۲۰۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۱۰ برگی ۹۶۰۵۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۱۵ برگی ۱۰۲۶۰۰۰۰
کارنه دو پاساژ ۲۵ برگی ۱۱۲۰۵۰۰۰
کارت عضویت ۱۶۲۰۰۰۰
ودیعه شرکت های حمل و نقل بدون کارنه ۲۰۰۰۰۰۰۰
ودیعه شرکت های حمل و نقل با کارنه ۳۰۰۰۰۰۰۰
ودیعه شرکت های مسافری با کارنه ۳۰۰۰۰۰۰۰
ودیعه شرکت های خصوصی ۳۰۰۰۰۰۰۰

منظور از کارنه دو پاساژ همان دفترچه عبور گمرکی است که به منظور تردد در مرزهای زمینی برخی از کشورها برای وسایل نقلیه به صورت ۵، ۱۰، ۱۵ و ۲۵ برگی صادر می‌شود که با هر بار عبور از مرز هر کشور، یک برگ آن باطل می‌شود. این دفترچه‌ها یکسال (از تاریخ صدور) اعتبار دارند. البته دفترچه‌های کارنه مصرف نشده قابل تمدید هستند.

مدل ماشین برای کاپوتاژ به ترکیه

مدل خودرو پس از ورود به گمرک مورد بررسی قرار می‌گیرد اما برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه تنها سال ساخت خودرو است که اهمیت دارد. خودروهایی که ۲۰ سال از سال ساخت آن‌ها گذشته باشد ، باید از سازمان میراٍث فرهنگی نیز مجوز دریافت کنند تا بتوانند با خودروی شخصی به ترکیه سفر کنند.

جمع بندی

در این بخش از مجله راهکار تجارت پایا، در خصوص کاپوتاژ خودرو به ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. کاپوتاژ ماشین به ترکیه مراحل پیچیده‌ای ندارد و در صورتی که مدارک و شرایط آن را داشته باشید، به راحتی می‌توانید مجوز خروج خودرو از کشور را دریافت کنید. درصورتی که تجربه‌ای در این زمینه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

 1. مدارک لازم جهت کاپوتاژ خودرو شامل چه مواردی هستند ؟

مدارک لازم جهت کاپوتاژ خودرو شخصی شامل سند مالکیت خودرو ، کارت ماشین ، برگ سبز ماشین ، گواهینامه بین المللی ، بیمه نامه و گواهینامه رانندگی ملی خودرو

 1. مدارک لازم برای اخذ گواهینامه بین المللی برای اولین بار چیست ؟

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی شامل : ۱.اصل گواهینامه ملی خودرو ۲.اصل یا کپی صفحه نخست گذرنامه ۳.یک قطعه عکس ۳ در ۴ به صورت تمام رخ ۴.تکمیل فرم به زبان فارسی و انگلیسی

 1. آیا مدل خودرو هنگام کاپوتاژ خودرو به ترکیه اهمیت دارد ؟

مدل خودرو پس از ورود به گمرک مورد بررسی قرار می‌گیرد اما برای کاپوتاژ خودرو به ترکیه تنها سال ساخت خودرو است که اهمیت دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها