Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
انواع کانتینر، ابعاد و کاربردهای مختلف آن را در این مقاله مرور خواهیم کرد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

انواع کانتینر از نظر کاربرد و ابعاد

در عصر حاضر، کانتینرها به‌عنوان یکی از کارآمدترین ابزارهای حمل و نقل بین‌المللی شناخته می‌شوند. این واحدهای حمل و نقل، زیرساختی را برای انتقال محموله‌های متنوع و باری از طریق روش‌های گوناگون حمل و نقل بین‌المللی فراهم کرده‌اند. به‌ لحاظ انعطاف‌پذیری بالا، کانتینرها به یکی از راهکارهای رایج حمل و نقل تبدیل شده‌اند. این کانتینرها با توجه به تنوع بارهای تجاری از نظر حجم، ابعاد و مشخصات مختلف، برای سهولت در حمل و نقل انواع محموله‌های تجاری طراحی شده‌اند.

مزایایی که این واحدها در صنعت حمل و نقل دارند، شامل سهولت در جابه‌جایی کالا و امکان استفاده از فضای آنها برای حمل ترکیبی یا چندوجهی است. همچنین، انواع مختلف کانتینرها با توجه به ابعاد و کاربردهای خاص، در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند.


در این راستا به شما پیشنهاد می کنیم مقاله حمل و نقل بین المللی کالا را مطالعه بفرمایید.


کانتینر عمومی (General Purpose Containers)

General Purpose Containers

کانتینرهای عمومی یا همان کانتینرهای کالای خشک، یکی از رایج‌ترین انواع کانتینرها در صنعت حمل و نقل بین‌المللی هستند. این کانتینرها با استانداردهای بالایی ساخته شده‌اند و از ابعاد ۱۰ فوت، ۲۰ فوت و ۴۰ فوتی برخوردار هستند. این نوع کانتینرها به‌عنوان کانتینرهای کالای خشک نیز شناخته می‌شوند و برای بارگیری انواع محموله‌های معمولی و خشک به‌کار می‌روند.

این کانتینرها دارای ساختاری محکم و محافظت‌شده هستند که شامل سقف، دیواره‌های جانبی و کف سخت می‌شوند. این ویژگی‌ها باعث ایمنی بالا در برابر عوامل جوی و حفاظت از محتویات درون کانتینر می‌شود. به‌عبارت دیگر، کانتینرهای عمومی یک محیط محکم و مناسب برای حمل و نقل محموله‌های خشک ارائه می‌دهند.

کانتینر تاشو یا تخت (Flat Rack Containers)

کانتینرهای تاشو یا تخت از نوعی کانتینر ذخیره‌سازی ساده هستند که دارای کناره‌های جمع‌شونده می‌باشند. این کناره‌ها امکان تا کردن آنها را فراهم می‌کنند و در نتیجه یک سطح صاف برای حمل و نقل کالاهای مختلف ایجاد می‌شود.

دیوارهای انتهایی این کانتینرها به اندازه کافی مستحکم بوده و امکان ایمن سازی محموله را فراهم می‌کنند. به همین دلیل برای حمل و نقل کالاهایی با ابعاد بزرگ مانند ماشین‌آلات سنگین، وسایل نقلیه، قرقره‌های بزرگ و تجهیزات ساختمانی ایده‌آل هستند. برخی از کانتینرهای تاشو یا تخت به طول ۴۰ فوتی حتی برای حمل بارهای با وزن تا ۴۵ تن نیز مناسب هستند.

 

کانتینر تاشو یا تخت

 

این نوع کانتینرها به‌خاطر قابلیت تاشو بودن و انعطاف در حمل بارهای غیرمعمول و بزرگ، در صنعت حمل و نقل بین‌المللی بسیار پرکاربرد هستند.

کانتینر رو باز (Open Top Containers)

کانتینر روباز

 

کانتینر رو باز، یک نوع کانتینر مشابه با سایر انواع آن است با این تفاوت که بدون سقف طراحی شده‌است و این امکان را فراهم می‌کند که به جای درب کانتینر، از سقف آن برای بارگیری استفاده شود. این ویژگی کانتینر رو باز را برای حمل محموله‌هایی با ارتفاع زیاد که به‌راحتی از درب کانتینر بارگیری نمی‌شوند، مناسب می‌سازد، به‌ویژه برای جابه‌جایی ماشین‌آلات مرتفع و بارهای سنگین که نیاز به جرثقیل دارند.

بدنه کانتینر رو باز از جنس فلزی مستحکم تشکیل شده و دارای حلقه‌های متصل به ریل‌های جانبی بالا و پایین و ستون‌های گوشه محفظه یا کانتینر است. این ساختارها نقش مهارکننده بار را ایفا کرده و در حین جابه‌جایی محموله، آن را محکم و ایمن نگه می‌دارند.

کانتینر رو باز دارای یک بخش قابل تغییر و جمع‌شونده مشابه یک کاور برزنتی است که در صورت نیاز برای محافظت از بار استفاده می‌شود. این نوع کانتینرها در ابعاد ۲۰ و ۴۰ فوتی تولید و استفاده می‌شوند و یکی از بهترین گزینه‌ها برای جابه‌جایی محموله‌های با محدودیت‌های ارتفاع محسوب می‌شود.

کانتینرهای دو در (Double Door Containers)

کانتینرهای دو در یا کانتینرهای تونلی، از انواع کانتینرها هستند که در هر دو سمت ابتدایی و انتهایی دارای درب برای بارگیری و تخلیه هستند.

کانتینر های دو در

این نوع کانتینرها به‌دلیل داشتن در، در هر دو طرف، برای بارگیری و تخلیه سریع کالاها بسیار کارآمد هستند. همچنین، این درها فرصتی را برای دسترسی آسانتر به کالاها فراهم می‌کنند. کانتینرهای دو در، برای حمل کالاهایی نظیر آهن و فولاد که به فضای بیشتری نیاز دارند، مناسب هستند.

درهای هر دو طرف این کانتینرها دارای مونتاژ قفل یکسان و مهر و موم‌های محکم هستند که محموله را در برابر عوامل مختلف محافظت می‌کنند. این امکان نیز وجود دارد که از دو طرف به محموله دسترسی داشته باشید، که از لحاظ عملیاتی
بسیار مفید است. اگر نیاز به بارگیری دو نوع کالا در یک کانتینر دارید، کانتینرهای دو درب بهترین گزینه را ارائه می‌دهند.

همچنین، با بستن دائمی درهای یک سمت کانتینر، می‌توان آن را به یک کانتینر عمومی تبدیل کرد. این کانتینرها در ابعاد ۲۰ و ۴۰ فوتی برای حمل و نقل در دسترس هستند.

کانتینرهای پهلو باز (Open Side Containers)

کانتینرهای پهلو باز، به شکلی مشابه با کانتینرهای معمولی و عمومی طراحی شده‌اند، با این تفاوت که در اضافه به درهای دوتایی معمولی که در یک انتها قرار دارند، دارای یک جفت درب دو تایی اضافی در طرف جانبی کانتینر هستند.

کانتینر پهلو باز

کانتینرهای پهلو باز به‌ویژه برای جابه‌جایی محموله‌هایی که به‌دلیل اندازه و حجم زیاد نمی‌توانند به‌راحتی در کانتینر معمولی جا بیافتند، مناسب هستند. این کانتینرها نیز در ابعاد ۲۰ و ۴۰ فوتی تولید و استفاده می‌شوند.

کانتینر یخچالی (ISO Reefer Containers)

کانتینرهای یخچالی یا همان کانتینرهای حاوی سیستم خنک‌کننده، از جمله پرکاربردترین انواع کانتینرها در صنعت حمل و نقل هستند. این کانتینرها برای حمل و نقل محموله‌های حساس به دما و محصولات فاسدشونده نظیر سبزیجات، گوشت و میوه استفاده می‌شوند.

کانتینر یخچالی

کانتینرهای یخچالی در ابعاد ۲۰ و ۴۰ فوتی تولید و استفاده می‌شوند و امکان حمل و نقل محموله‌های حساس به دما را به‌صورت امن و مطمئن فراهم می‌کنند.

کانتینر عایق دار (Insulated Container)

کانتینر عایق‌دار یا همان کانتینر ترمال، همانند کانتینرهای یخچالی، دارای یک سیستم کنترل دمای تنظیم شده‌است. این کانتینرها دارای یک کمپرسور مکانیکی برای خنک‌کردن یا گرم‌کردن هوای داخل کانتینر هستند.

ساختار این نوع کانتینرها به‌صورت یک فلاسک خلاء شبیه به یک بطری ترموس است، که برای حمل و نقل در شرایط اقلیمی متفاوت و حفاظت از محموله‌هایی مانند داروهای حساس به دما، اندام‌های پزشکی، خون، مواد بیولوژیکی و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کانتینرها به‌علت عایق حرارتی قوی، دمای داخلی را در محدوده مشخصی حفظ می‌کنند.

کانتینرهای عایق دار به طور معمول در ابعاد ۲۰ فوتی موجود هستند و برای انتقال محموله‌هایی که نیاز به حفظ دما دارند، انتخاب مناسبی هستند.


در صورت نیاز به مطالعه بیشتر در مورد انواع کانتینر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله کانتینر چیست را مطالعه فرمایید.


 

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها