Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
EXWچیست
زمان مطالعه: 4 دقیقه

اینکو ترمز EXW

اینکو ترمز EXW، یکی از ترم های اینکو ترمز است،که از اصلاحات خیلی مهم در زمینه تجارت بین المللی محسوب می شود و به معنی تحویل کالا به خریدار، در محل تولید، بدون هیچگونه وظیفه اضافی و ریسک، می باشد. به عبارت دیگر تامین کننده، تنها مسئولیت تحویل کالا به خریدار را در محل انبار خود دارد و تمام فرآیند های بعد از آن که شامل حمل و نقل، بارگیری، تخلیه، بیمه، و مسائل گمرکی است، توسط خریدار انجام می‌شود.


مطالعه بیشتر درباره اینکوترمز


 

چگونگی عملکرد ترمز EXW

استفاده از اینکو ترمز EXW در تجارت بین المللی امکان تعامل و همکاری بین فروشنده و خریدار را بهبود می بخشد. برای داشتن درک بهتری از این ترم لازم است عملکرد و جزئیات آن را بهتر بدانیم . در ادامه به چگونگی عملکرد هر قسمت از اینکو ترمز خواهیم پرداخت.

 محل دقیق تحویل کالا

در اینکو ترمز EXW ، محل دقیق تحویل کالا به خریدار، انبار یا محل تولید فروشنده است. بنابراین خریدار برای تحویل کالای خود باید به محل تولید یا محل دپو کالا ی فروشنده برود. میتوان گفت قاعده EXW،  در مجموعه قواعد اینکو ترمز کمترین سطح الزامات را به فروشنده اعمال می کند، بنابراین خریدار در هنگام قرارداد باید به آن توجه کند.

مسئولیت بارگیری

همان گونه که گفته شد بعد از تحویل کالا به خریدار تمام مراحل بارگیری و… دیگر تشریفات به عهده خریدار است. مرحله بارگیری شامل فرآیند بسته بندی، بارگیری دروسیله نقلیه و دیگر مسائل مرتبط به حمل و نقل همچون مجوزها و بیمه  است. در اینکوترمز EXW ، هرگونه خسارت و آسیب و یا معدوم شدن کالا در حین عملیا ت بارگیری توسط فروشنده، بر عهده خریدار است.

گمرک و تشریفات مربوط به آن

تمام مسائل گمرک و تشریفات  اداری آن از جمله تعرفه ها و ارائه مدارک گمرکی بر عهده خریدار است و فروشنده هیچ الزام قانونی برای انجام تشریفات گمرکی واردات وصادرات یا ترانزیت کالا ندارد. در واقع می توان گفت ترم EXW  بیشتر برای معاملات محلی که در آن هدف صادرات کالا نیست مناسب است.


مطالعه بیشتر درباره ترخیص کالا از گمرک


زمان تحویل

انتخاب زمان تحویل کالا در اینکو ترمزEXW   به توافق طرفین قرارداد بستگی دارد. خریدار باید با تامین کننده تاریخ و زمان تحویل را هماهنگ کند، زیرا تنها وظیفه تامین کننده تحویل  کالا در محل مشخص و زمان مشخص شده است.

مسئولیت های خریدار و فروشنده در ترمز EXW

EXW

در هر کدام از مراحل واردات و صادرات به روش اینکوترمز EXW ، مسئولیت هایی به فروشنده و خریدار تخصیص داده می شود . در ادامه به برخی از این مسئولیت ها اشاره خواهیم کرد.

مسئولیت های فروشنده

مسئولیت های فروشنده شامل آماده سازی و تحویل کالا در مکان و زمان مشخص و تحویل تمامی مدارک مربوط به خرید کالا پس از دریافت هزینه کالا وسپس صدور بارنامه هوایی است.


مطالعه بیشتر درباره بارنامه


مسئولیت های خریدار

در اینکو ترمز EXW، تقسیم وظایف بین فروشنده و خریدار به گونه ای صورت گرفته است که بیشتر وظایف و ریسک ها بر عهده خریدار می باشد. از جمله این وظایف می توان به  بسته بندی کالا وپس از آن بارگیری کالا از مکان تحویل به مقصد نهایی، حمل و نقل کالا تا مقصد نهایی و انجام تمام تشریفات گمرکی اشاره کرد.

مزایای استفاده از اینکو ترمز EXW

EXW

استفاده از اینکو ترمزEXW   در تجارت  بین المللی امکان تعامل و همکاری بین فروشنده و خریدار را بهبود می بخشد. مزیت های استفاده از این شرایط به صورت زیر است.

تعیین دقیق مسئولیت ها، هزینه ها و ریسک ها

با توافق برسر شرایط اینکو ترمز EXW، فروشنده یا تامین کننده کالاو همین طور خریدارهر دو مسئولیت خود را به دقت تعیین می کنند تا بتوانند کنترل بیشتری بر مراحل  مختلف بارگیری و حمل و نقل داشته باشند. این شرایط و بند ها به کم کردن هزینه ها و ریسک ها کمک بسیاری می کند.

از بین بردن ابهامات و سوء تفاهمات

استفاده ازاینکوترمز EXW در برخورد با ابهامات و سوء تفاهمات درباره شرایط معامله و هزینه های حمل و نقل، نقش بسزایی دارد. با توافق قبلی بر شرایط EXW، طرفین قرار داد به وضوح می دانند که چه میزان هزینه ها و مسئولیت ها به عهده خود دارند و هیچ گونه ابهامی در این خصوص وجود ندارد.

انعطاف پذیری در حمل و نقل

استفاده از شرایط اینکو ترمزEXW  به فروشنده و خریدار این امکان  را می دهد،  تا برای حمل و نقل کالا از روش های متفاوت استفاده کنند. خریدار به دقت می تواند شرایط  و ضوابط حمل و نقل را سنجیده و تنظیم کند و بر اساس نیازهای خود، از مسیر و روش های متنوعی استفاده نماید.


مطالعه بیشتر درباره حمل و نقل بین المللی کالا


نکات مهم در استفاده از شرایط اینکوترمز EXW

  • فروشنده مسئولیتی در قبال خریدار، در خصوص بستن قرارداد بیمه باربری با شرکت های بیمه ندارد. اما در صورت درخواست خریدار، فروشنده می‌بایست کلیه اطلاعات مربوط به کالا و به خصوص خطرات پیش رو به هنگام  بارگیری و جابجایی آن و هزینه‌های مربوط به بیمه کالا  را که در اختیار دارد به خریدار جهت انجام ترتیبات و تشریفات بارگیری و حمل‌ونقل کالا  را ارائه نماید.
  • مدارک مورد نیاز برای انجام تشریفات گمرکی که باید توسط خریدار آماده شود شامل پروانه صادرات، گواهی مبدا، گواهی ایمنی وسلامت و نامه اعتبار سنجی می باشد.
  • فروشنده فقط تا زمان قبل از تحویل محموله در مکان مشخص شده تمامی مسئولیت ها و ریسک محموله تجاری را بر عهده دارد و بعد از تحویل تمامی ریسک ها بر عهده خریدار می باشد.
  • فروشنده موظف است تمام ریسک ها و خطرات موجود در قاعده اینکو ترمز EXW را در که در معامله کالا وجود دارد را به خریدار اطلاع دهد.

سخن پایانی

در نهایت همان گونه که گفته شد، اینکو ترمز EXW یکی از قوانین و شرایط مورد استفاده و کاربردی در تجارت بین المللی است. این شرایط به فروشنده و خریدار این امکان را می دهد که به صورت مشخص و قابل قبول از نظر طرفین معامله، هزینه ها و ریسک ها را تعیین و تبیین کنند. استفاده از EXW باعث برطرف شدن ابهامات و سوءتفاهمات و نیز افزایش انعطاف پذیری  و تسهیل  درفرایند حمل و نقل می شود. این شرایط به یک معیار قابل اعتماد برای معاملات بین المللی تبدیل شده و موجب افزایش اعتماد و همکاری بین تولید کننده یا تامین کنندگان کالا و خریداران می گردد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها