Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا

مجله راهکار

Search
Close this search box.
انواع روش های حمل بار از چین به ایران
زمان مطالعه: 5 دقیقه

روش های حمل بار از چین به ایران

    پیدا کردن روش های مناسب حمل بار از چین به ایران با توسعه ی مناسبات تجاری بین ایران و چین و افزایش روز افزون تقاضای کالا های چینی از سوی ایران ، دارای اهمیت بسیار است . ایران به عنوان یکی از کشورهای مصرف کننده ی کالای چینی که با بسیاری از اجناس تولید چین سر و کار دارند، نیاز دارد تا روش‌های حمل و نقل بین المللی بار از چین به ایران را بهبود ببخشد. در این مقاله ، به بررسی جزییات کامل روش‌های مختلف حمل بار از چین به ایران می‌پردازیم .

مراحل حمل کالا از چین به ایران

    حمل بار از چین به ایران دارای مراحل مختلفی است که انجام صحیح هر یک از آن مراحل به تسریع روند حمل ونقل کمک می کند و از رو به رو شدن با چالش های بزرگ در این راه جلوگیری می نماید . در ادامه هر یک از مراحل را به طور کامل توضیح دادیم .

انتخاب کالا

    قبل خرید هر کالا لازم است تا در مورد آن کالا ، میزان تقاضای مردم و همچنین خریداران آن کالا اطلاعات کسب کنید . برای انتخاب درست محصول توصیه می شود تا ترند های جامعه و همچنین محصولات پرطرفدار و پر فروش را ارزیابی کنید تا در پروسه ی خرید به مشکل نخورید . این مرحله بسیار مهم است چون اگر در انتخاب محصول اشتباه کنید تمام هزینه هایی انجام شده از بین می رود .

انتخاب تامین کننده جهت خرید کالا از چین

         در مرحله ی بعد پس از انتخاب محصول مناسب ، نیاز است تا فروشنده ها ، آنلاین شاپ ها و تامین کننده های مختص به آن محصول را پیدا کنید . در انتخاب تامین کننده ی  مورد نظر و مناسب لازم است تا اعتبار آن تامین کننده را ارزیابی کنید و از داشتن نمایندگی آن برند در ایران اطمینان حاصل کنید .

انتخاب شرکت حمل و نقل برای واردات کالا

   انتخاب شرکت حمل و نقلی استاندارد کمک بزرگی به واردکننده می کند . خدماتی که شرکت های حمل و نقل در اختیار وارد کنندگان قرار میدهد شامل منبع‌ یابی ، حواله ارزی ، انواع روش‌های حمل بار ، پشتیبانی خوب و فعال و همچنین مشاوره در طول انجام کارمی باشد . ضروری است هنگام انتخاب شرکت به اعتبار و سابقه ی شرکت حمل و نقل دقت دقت کنید تا در مراحل مختلف کار دچار مشکل نشوید .

خرید کالا

    در مرحله ی خرید کالا که اصلی ترین مرحله ی واردات کالا می باشد باید ایتدا از کیفیت محصول اطمینان حاصل شود که به همین منظور پیشنهاد می شود تا از شرکت سازنده  نمونه کالایی برای صحت سنجی و تست کیفیت درخواست کنید . تکمیل این مرحله نیازمند به دقت بالایی است پس به هیچ عنوان در آن عجله نکنید .

انتخاب روش ارسال کالا

     یکی دیگر از مراحل مهم در واردات کالا انتخاب روش ارسال کالا از چین می باشد . ارسال کالا از چین به چند روش امکان پذیر است که هر یک ویژگی مخصوص خود را دارند . اگر برای رسیدن بار خود عجله ای ندارید می توانید حمل و نقل دریایی را انتخاب کنید که از ویژگی های آن می توان به مقرون به صرفه بودن این روش اشاره کرد . در مقابل حمل و نقل هوایی در مدت زمان کمتری بار را به مقصد می رساند اما هزینه ی ارسال آن بسیار زیاد است .

ترخیص کالا از گمرک

   ترخیص کالا از گمرک مرحله نهایی و مهم ترین مرحله در واردات کالا است . برای ترخیص کالا از گمرک مدارکی از جمله شناسنامه کالا ، سند مالکیت کالا ، کارت بازرگانی و مدارک شناسایی ترخیص کننده مورد نیاز است ، که صاحب کالا یا نماینده آن می بایست مدارک را به گمرک ارائه دهند . هنگام ترخیص کالا مبلغی را تحت عنوان مالیات و عوارض از وارد کننده کالا دریافت می شود و در نهایت پس از بازرسی کالا مجوز خروج آن از گمرک صادر می شود .

راه های ارسال بار از چین به ایران

راه های ارسال بار از چین به ایران

      واردات کالا از چین به ایران از طریق های مختلفی امکان پذیر است از جمله حمل و نقل هوایی ، دریایی و زمینی . در ادامه به بررسی جزییات کامل روش‌های مختلف حمل بار از چین به ایران می‌پردازیم.

حمل و نقل هوایی

     حمل بار از طریق هوا یکی از سریع‌ترین روش‌های حمل و نقل می باشد. این روش، به ویژه برای بارهای سبک و ارزشمند بسیار مناسب است. ناوگان هواپیمایی و فرودگاه‌های بین المللی ایران، امکان حمل و نقل سریع بار از چین را فراهم می‌کنند. بنابراین، استفاده از این روش، مزیت‌های زیادی از جمله سرعت بالا و امنیت بار را دارد.

حمل و نقل زمینی

   حمل بار از چین به ایران از طریق زمین نیز می‌تواند روشی مناسب برای حمل و نقل بین المللی باشد . استفاده از کامیون‌ها و قطارها جهت حمل بار از چین به ایران، روشی اقتصادی و مناسب برای بارهای کوچک و سبک است. با این حال، زمان حمل و نقل در این روش بیشتر است .

حمل و نقل دریایی

حمل بار از چین به ایران از طریق دریا نیز روشی رایج در حمل و نقل بین‌المللی است. روش حمل و نقل دریایی به خاطر هزینه کمتر، مناسبی برای بارهای بزرگ محسوب می‌شود. ولی زمان بیشتری برای رسیدن بار به مقصد نیاز است . مزیت دیگر حمل و نقل دریایی این است که می‌توان بارهای گرون قیمت را با خیال راحت‌تر حمل کرد، زیرا خطر سرقت کاهش می‌یابد .

کالا های ممنوعه برای واردات از چین

کالا های ممنوعه برای واردات از چین

    کالا های ممنوعه برای واردات از چین شامل چند گروه از محصولات می شود که توسط گمرک تعیین می شوند . تجار و بازرگانان یا حتی کسانی که قصد خریدهای کوچک اما بین‌المللی دارند ، لازم است از لیست کالا های ممنوعه ی گمرک اطلاع داشته باشند . در ادامه به برخی از کالا های ممنوعه خواهیم پرداخت .

  • کالاهایی که توسط شرع اسلام ممنوع اعلام شده اند مانند گوشت اسب، الاغ، قاطر یا استر و خوک
  • کالاهایی که مشابه آن‌ها در ایران موجود است ، نیز ممنوع است ، مگر اینکه وجه تمایزی داشته باشد که باید دقیق و شفاف ذکر شود .
  • کالاهای لوکس از دیگر کالا های ممنوعه است که شامل خودروهای لوکس ، لوازم خانگی و لوازم تزئئینی می باشد .
  • کالا های مخابرانی و دیجیتال که قابلیت جاسوسی دارند همچون دستگاه شنود ، دستگاه‌های مخصوص عکس‌برداری و فیلم‌برداری هوایی ممنوعیت ورود به کشور دارند .

هزینه ی واردات کالا از چین به ایران

    هزینه های واردات کالا از چین به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد و با انتخاب روش های مختلف حمل و نقلی هزینه ها قابل تغییر است . این هزینه ها شامل موارد زیر می باشد .

  • هزینه حمل و نقل کالا که بر اساس انتخاب روش حمل و نقل متغیر است .
  • هزینه های گمرک
  • هزینه های انبار داری
  • هزینه های بیمه کالا
  • هزینه های ترخیص کالا از گمرک
  • هزینه عوارض بنادر

جمع بندی

     همانطور که گفته شد حمل بار از چین به ایران به دلیل بیشتر شدن مناسبات تجاری و اقتصادی میان این دو کشور، حائز اهمیت است . پیشنهاد می شود که قبل از ورود به تجارت  و مراودات تجاری و اقتصادی با کشور مذکور اطلاعات کافی در مورد تمامی مراحل واردات کالا را جمع آوری کنید و تمام قوانین و مقررات گمرک در این زمینه را مطالعه کنید تا در طول انجام کار به مشکل نخورید .

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها