Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

بیمه باربری هوایی؛ حفاظت از بار خود در حمل‌ونقل بین‌المللی

تهیه و دریافت بیمه باربری هوایی (Air Cargo Insurance) اقدامی پیشگیرانه است که از محموله و بار هوایی در برابر آسیب و خطرات پیش‌بینی نشده محافظت می‌کند. می‌دانیم که «حادثه هیچ گاه خبر نمی‌کند!» و اگر هواپیمای باری دچار سانحه شود جبران دارایی از دست رفته کار دشواری است. به همین دلیل هنگام انتخاب روش حمل‌ونقل هوایی بهتر است در راستای حفظ منافع تجار به بیمه حمل کالا هوایی بیشتر فکر شود. استفاده از بیمه باربری هواپیمایی در حدود سال 1930 میلادی در ایالات متحده امریکا آغاز شد و سپس در دهه‌های بعدی مورد استفاده بقیه کشورها نیز قرار گرفت. در ابتدا بیمه باربری هوایی تنها مشکلات مربوط به شکستن یا به سرقت رفتن کالا را پوشش می‌داد اما با گذر زمان انواع مختلف بیمه حمل کالا به صورت هوایی به وجود آمد که شرایط مختلفی را شامل می‌شد. بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین المللی به تجار و بازرگانان کمک می‌کند که با بیمه کردن بار خود آن‌ها را از گزند آسیب یا سرقت حفظ کنند. استفاده از بیمه نامه باربری هوایی با صرفه‌جویی در وقت و هزینه بازرگانان می‌تواند روند کلی تجارت مورد نظر را آسان‌تر ‌کند.
بیمه باربری هوایی

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

منظور از بیمه باربری هوایی چیست؟

بیمه باربری هوایی نوعی بیمه حمل و نقل بین المللی است که از محموله در برابر ضرر و آسیب محافظت می‌کند. در صورتی که بار در حمل‌ونقل هوایی دچار مشکل یا آسیب شود شرکت بیمه مبلغی را که در قرارداد بر سر مفاد آن توافق شده به صاحب بار می‌پردازد. بلایای طبیعی، تصادفات هوایی، امتناع گمرکی، اقدامات جنگی و سرقت تحت شرایطی خاص در بیمه حمل کالا هوایی درج می‌شود. از‌آنجایی‌که حتی دقیق‌ترین برنامه‌ریزی‌ها هم می‌تواند با مشکل مواجه شود استفاده از بیمه باربری هوایی نوعی اقدام پیشگیرانه محسوب می‌شود.

با وجود حمل‌ونقل مناسب محموله‌های هوایی باز هم امکان وقوع مسائل و شرایط پیش‌بینی نشده وجود دارد که در این بین نیاز به شخص ثالث یا بیمه باربری هوایی برای جبران خسارت‌ها ایجاد می‌شود. براساس گزارش‌های سازمان هوایی بین‌المللی (IATA) بیشترین هزینه‌های بیمه حوادث هوایی در کشورهای امریکا، روسیه و چین اتفاق افتاده و بیشترین ضررهای مربوط به حوادث هوایی در خاورمیانه و آفریقا روی داده است. با توجه به این آمارها شایسته است که بازرگانان ایرانی قبل از اقدام به حمل کالای هوایی با کارشناس‌های مربوطه مانند شرکت بازرگانی راهکار تجارت پایا به مشورت بپردازند.

بیمه باربری هوایی چه حوادثی را پوشش می‌دهد؟

بیمه باربری هوایی مسائل و مشکلات متعددی که ممکن است در طول پرواز برای محموله به وجود بیاید را پوشش می‌دهد. برخی از متداول‌ترین خسارت‌هایی که شرکت‌های بیمه در حمل‌ونقل هوایی به جبران آن می‌پردازند در ادامه ذکر شده است.

 • حوادث (تصادف هوایی، سقوط هواپیما)
 • سانحه هوایی (برخورد با اشیا در آسمان)
 • حریق (آتش‌سوزی یا انفجار در هواپیما)
 • آسیب به بار (ضربه، خرد شدن، سرقت بار در هواپیما)

موارد گفته شده در بالا عمده‌ترین شرایط برای پوشش بیمه حمل کالا هوایی را شامل می‌شود. با توجه به اینکه هر شرکتی شرایط خاصی برای صدور بیمه نامه هوایی دارد مشورت با مشاوران بازرگانی باتجربه برای انتخاب بیمه نامه اصولی کمک‌کننده است.

به‌طورکلی دو اصل اساسی برای صدور بیمه نامه حمل هوایی یک محموله وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

 1. بیمه هوایی در برابر همه خطرات
 2. بیمه هوایی در برابر خطرات نام‌گذاری شده

منظور از بیمه نامه هوایی در برابر همه خطرات (Against all risks) این است که محموله در برابر تمام خطراتی که در حمل‌ونقل هوایی ممکن است اتفاق بیفتد بیمه شده و بیمه‌گزار در صورت بروز حادثه می‌تواند خسارت خود را دریافت کند.

بیمه باربری هوایی

بیمه نامه هوایی خطرات نام‌گذاری شده به جبران خسارت آن دسته از آسیب‌هایی می‌پردازد که در اثر خطری مشخص که در بیمه‌نامه ذکر شده به وجود آمده است. بر خلاف مورد اول دریافت خسارت این نوع بیمه‌نامه مستلزم اثبات آسیب و ارائه مدارک معتبر است.

بیمه باربری هوایی چه حوادثی را پوشش نمی‌دهد؟

بیمه باربری هوایی در بیشتر اوقات خطرات و آسیب‌هایی که فرستنده توانایی کنترل و پیشگیری از آن را دارد شامل نمی‌شود. برخی از این مدل آسیب‌ها در ادامه ذکر شده است.

 • آسیب ناشی از اقلام معیوب
 • مسائل و آسیب‌های مربوط به بسته‌بندی نامناسب کالا
 • حمل برخی از کالاهای خاص (مواد خطرناک، محصولات الکترونیکی خاص یا شکننده)

به خاطر سپردن محدودیت‌های بیمه باربری هوایی باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه تجار و کاهش مسائل پیش‌بینی نشده می‌شود.

محاسبه هزینه بیمه باربری هوایی

هزینه بیمه باربری هوایی با توجه به ارزش بار، مسافت بین مبدا و مقصد و نوع محموله می‌تواند متفاوت باشد. محاسبه هزینه این نوع بیمه‌نامه از طریق فاکتورهای زیر امکان‌پذیر می‌شود.

 1. نوع بار (شکستنی بودن یا نبودن، ارزشمند بودن بار)
 2. مسیر حمل (برخی از مسیرها خطراتی دارند.)
 3. شرایط شرکت هواپیمایی
 4. شرایط صدور بیمه نامه

مقدار بیمه نامه براساس توافق بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار انجام می‌شود تا میزان پوشش مناسبی برای بار در نظر گرفته شود. برای محاسبه دقیق هزینه بیمه باربری هوایی بهتر است با شرکت بیمه تماس گرفته شود و ضمن مشخص شدن قیمت صحیح در مورد جزئیاتی مانند وضعیت بار، شرایط حمل و پیشنهادهایی برای تخفیف در محموله‌های عمده مذاکره شود.

نحوه ادعا برای دریافت بیمه حمل کالا هوایی

برای ادعا کردن در راستای دریافت بیمه باربری هوایی ابتدا به شرکت بیمه اطلاعات لازم داده می‌شود و پس از طرح مشکل و تقاضای پرداخت خسارت اقدام به پرداخت ضرر و زیان متقاضی می‌شود. مراحل زیر برای دریافت خسارت لازم است که انجام شود.

 1. اطلاع‌رسانی به شرکت هواپیمایی در خصوص مفقودی یا سرقت بار
 2. تامین مدارک لازم برای بیمه‌گر (فاکتور خرید بار، رسید حمل بار)
 3. تماس با شرکت بیمه (برای درخواست پرداخت خسارت)
 4. بررسی درخواست بیمه شده و بررسی مدارک

گاهی اوقات شرکت‌های بیمه‌ مسئولیت خود را در قبال آسیب وارد شده در برابر محموله هوایی قبول نمی‌کنند. تجار و بازرگانان در چنین شرایطی با استفاده از مدارک معتبری که در اختیار دارند می‌توانند نسبت به دریافت حق بیمه خود ادعا کنند.

بیمه حمل و نقل هوایی

در حمل و نقل هوایی فرض بر این است که متصدیان حمل بار مسئولیتی در برابر خسارت وارده به محموله ندارند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. در بسیاری مواقع احتیاج به ثابت کردن سهل‌انگاری از سوی مسئول مربوطه وجود دارد. به همین دلیل مشورت با مشاوران حقوقی و بازرگانی قبل و پس از عقد قرارداد بیمه ضروری است.

مدارک لازم برای دریافت بیمه باربری هوایی

برای دریافت بیمه باربری هوایی به مدارک و مجوزهای خاصی احتیاج است و مدارک مورد نیاز با توجه به شرایط و نیازهای بیمه‌گر ممکن است متفاوت باشد. هر کشور قوانین و مقررات حمل بار مخصوصی دارد و بیمه‌گران مختلف ممکن است مدارک متفاوتی برای بیمه کردن محموله هوایی طلب کنند. مجموعه مدارکی که در ادامه ذکر شده متداول‌ترین مدارکی است که برای دریافت بیمه نامه هوایی از سوی بیمه‌گر درخواست می‌شود.

مدارک مورد نیاز بیمه نامه هوایی توضیحات مربوطه
مدارک شرکت مجوز تجاری، مدارک مالکیت شرکت، شماره ثبت شرکت، شماره مالیاتی
مدارک حمل‌ونقل کالا مجوز حمل‌ونقل بین‌المللی، گواهینامه حمل بار
مدارک مالی مجوز صدور گواهی حسابرسی، بیمه‌نامه، گواهی بانکی،
مدارک امنیتی مجوز حمل بارهای حساس یا خطرناک، گواهی‌نامه بین‌المللی امنیت بار

از آن جایی که صدور بیمه نامه حمل هوایی با توجه به نوع کالا، مسافت کشور هدف و نوع حساسیت کالا انتخابی ممکن است تفاوت داشته باشد بهتر است قبل از اقدام به بیمه کردن محموله هوایی خود با مشاوران و کارشناس‌های معتبر بازرگانی مانند شرکت راهکار تجارت پایا صحبت کنید.

کلام آخر در مورد بیمه باربری هوایی

بیمه باربری هوایی نوعی بیمه است که برای افزایش امنیت محموله هوایی تهیه و خریداری می‌شود. این بیمه نامه به شرکت‌های حمل‌ونقل و صاحبان بارها کمک می‌کند تا در صورت وقوع هر گونه خسارت بتوانند ضرر و زیان وارده را جبران کنند. براساس گزارش‌های IATA تا سال ۲۰۴۰ حجم کل بار در حمل‌ونقل بین‌المللی در سراسر جهان به حدود ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید. در همین راستا بیمه حمل کالا هوایی یکی از مهم‌ترین مدارک برای تجارت بین‌المللی محسوب می‌شود. کارشناس‌های بازرگانی به تجار و بازرگانان توصیه می‌کنند برای افزایش اعتماد و اطمینان از سالم به مقصد رسیدن محموله خود اقدام به تهیه این بیمه نامه کنند. بیمه نامه باربری هوایی مسائل و مشکلاتی مختلف از قبیل حوادث و سانحه‌های هوایی، حریق و آتش‌سوزی، آسیب به بارها و حوادث ناشی از تغییرات آب‌وهوایی را پوشش می‌دهد که مفاد این قرارداد هنگام تنظیم بیمه‌نامه تعیین می‌شود. مزیت‌های زیاد بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین المللی باعث شده تا تجار و بازرگانان حتی اگر بحث الزامات قانونی مطرح نباشد مایل به تهیه این بیمه نامه باشند.

پرتکرارترین پرسش‌ها در مورد بیمه باربری هوایی

 • بیمه باربری هوایی خسارت‌های ناشی از تاخیر در تحویل بار را پوشش می‌دهد؟

بیمه باربری هوایی نوعی بیمه‌نامه است که برای جبران خسارت‌های وارد آمده به وجود آمده است و پوششی برای خسارت ناشی از تاخیر در تحویل بار ندارد. با این وجود برخی از شرکت‌های بیمه اقدام به ارائه بیمه‌ نامه‌ای برای تاخیر در تحویل بار کرده‌اند که متقاضیان با پرداخت حق بیمه اضافه می‌توانند آن را دریافت کنند.

 • بیمه باربری هوایی خسارت ناشی از سرقت بار را پوشش می‌دهد؟

بیمه باربری هوایی خسارت‌های ناشی از سرقت یا مفقود شدن بار را پوشش می‌دهد.

 • آیا بیمه‌گران مختلف برای صادر کردن بیمه باربری هوایی مدارک متفاوتی می‌خواهند؟

بله ممکن است بیمه‌گران مختلف برای صدور بیمه باربری هوایی مدارک متفاوتی طلب کنند. این مدارک با توجه به نوع محموله و شرایط حمل‌ونقل می‌تواند متفاوت باشد. بهترین کار تماس با شرکت بیمه است تا راهنمایی‌های لازم در مورد مدارک مورد نظر دریافت شود.

 • اعتبار بیمه باربری هوایی چه قدر است؟

مدت زمان اعتبار بیمه حمل کالا هوایی به صورت توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار است که در شرایط مختلف می‌تواند متفاوت باشد. با این وجود اعتبار بیشتر بیمه‌نامه‌های صادر شده هوایی شامل طول مدت همان سفر است و پس از رسیدن به مقصد بیمه‌نامه باطل می‌شود.

 • چگونه می‌توان بیمه باربری هوایی در حمل و نقل بین‌المللی را خریداری کرد؟

برای دریافت بیمه نامه معتبر حمل هوایی کالا لازم به مذاکره با بیمه‌گران مختلف است. در این راستا کارشناس‌های باتجربه راهکار تجارت پایا با بررسی شرایط و مدارک بار می‌توانند مناسب‌ترین نوع بیمه را به تجار و بازرگانان معرفی کنند.

 • شماره تماس کارشناس‌های راهکار تجارت پایا برای امور بیمه حمل‌ونقل هوایی بین‌المللی چیست؟

به منظور دریافت مشاوره در رابطه با بیمه باربری هوایی از کارشناس‌های راهکارها تجارت پایا می‌توانید با شماره ۰۲۱۲۶۶۵۷۳۷۱ تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شماره تماس

021-28111121