Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا
Search
Close this search box.

حمل و نقل دریایی (حمل بار با کشتی)

حمل و نقل دریایی فرایندی است که به منظور جابه‌جایی افراد و کالاها از طریق شناورهای دریایی مانند کشتی‌های باری، قایق‌ها و لنج‌ها از طریق کانال‌های آبی، اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه‌ها انجام می‌شود. این نوع از حمل و نقل عموماً برای جابه‌جایی کالاهایی با تناژ بالا استفاده می‌شود. معمولاً زمان زیادی برای رسیدن به مقصد در این نوع حمل و نقل لازم است و برخی کشورها به دلیل عدم دسترسی به آب‌های آزاد، قادر به استفاده از حمل دریایی نیستند. با این حال حمل بار دریایی بین دو روش دیگر حمل یعنی حمل زمینی و حمل هوایی همچنان محبوب‌ترین روش حمل و نقل است و بازار تجارت جهانی به شدت به آن وابسته است. جالب است بدانید که با پیشرفت تکنولوژی و امکانات موجود، حمل و نقل دریایی بیش از ۷۰ درصد تجارت جهانی را شامل می‌شود. کشورمان ایران با دسترسی به آب‌های آزاد جهان، یکی از خاستگاه‌های قدیمی تمدن در جهان است و سابقه طولانی در زمینه تجارت دریایی دارد. بنادر ایران به عنوان مسیر ورودی و خروجی عمده واردات کالا و صادرات نفت استفاده می‌شوند؛ بنابراین، در ایران نیز حمل و نقل دریایی به عنوان روش اصلی جابه‌جایی بین‌المللی کالا استفاده می‌شود.
حمل و نقل دریایی

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

دلایل محبوبیت حمل بار دریایی کدام‌اند؟

مزایای حمل و نقل دریایی آن را به یکی از انتخاب‌های اصلی برای جابه‌جایی بین‌المللی بار تبدیل کرده است.حمل و نقل دریایی، انتخاب اول حمل و نقل در ایران و جهان است؛ برخی از دلایل محبوبیت حمل بار دریایی عبارت‌اند از:

 • ظرفیت بالا (حمل‌ونقل انواع کالاهای عظیم‌الجثه، پر خطر، فاسدشدنی)
 • هزینه مقرون به صرفه (به‌ویژه برای بارهای بزرگ و در حجم بالا)
 • پوشش جغرافیایی گسترده (عدم نیاز به ترانزیت کالا از کشورهای واسطه)
 • امنیت بالا در حمل بار به شکل دریایی
 • مکانیزه شدن و استانداردسازی (عدم نیاز به زیر ساخت‌های پیچیده)
 • کاهش آلودگی زیست محیطی

با توجه به مزایای ذکر شده، حمل بار دریایی به عنوان یکی از روش‌های مطمئن، پایدار و مقرون به صرفه برای جابه‌جایی بار در سطح بین‌المللی شناخته شده است. با توجه به رشد تجارت جهانی و نیاز به حمل و نقل بارهای بزرگ و حجیم، حمل بار دریایی همچنان یکی از گزینه‌های اصلی و اقتصادی برای حمل و نقل است. در ادامه به توضیح هر یک از این مزایا می‌پردازیم:

حمل و نقل دریایی

ظرفیت بالا در حمل دریایی

در حمل و نقل دریایی از کشتی‌هایی با حجم بالا استفاده می‌شود. برای حمل و نقل با کمک این کشتی‌ها می‌توان حجم بالایی از بار را تنها در یک سفر ارسال کرد. همین موضوع موجب شده است تا حمل و نقل دریایی؛ به اقتصادی ترین روش بین المللی حمل بار تبدیل شود.

هزینه مقرون به صرفه حمل بار با کشتی

در مقایسه با دیگر روش‌های حمل و نقل، حمل بار دریایی معمولاً هزینه‌های کمتری را برای مشتریان به همراه دارد. همان‌طور که اشاره کردیم، به دلیل ظرفیت بالای کشتی‌ها و امکان استفاده از حجم بزرگی از بار، هزینه‌های حمل و نقل کاهش می‌یابد و در نتیجه برای افرادی که قصد جابه‌جایی بار خود را دارند به‌صرفه‌تر است.

پوشش جغرافیایی گسترده حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی نه تنها در تمام مناطقی که به سرزمین‌های آبی دسترسی دارند خدمات می‌دهد؛ بلکه مختص دسترسی به مناطق دورافتاده و کشورهایی است که به راحتی از طریق خطوط هوایی و زمینی در دسترس نیستند. این روش جابه‌جایی امکان رسیدن به تمامی بنادر از جمله بنادر دورافتاده را فراهم می‌کند و بازارهای جدیدی را در دسترس بازرگانان قرار می‌دهد.

ایمنی و امنیت بالا در حمل دریایی

حمل دریایی امنیت بالایی را برای جابه‌جایی بارهای سنگین فراهم می‌کند. کشتی‌ها معمولاً از سیستم‌های امنیتی پیشرفته برخوردار هستند و میزان خسارت در صورت وقوع حوادث نسبت به روش‌های دیگر حمل و نقل مانند هوایی و ریلی کمتر است. یکی از علت‌های ضریب امنیت بالا در حمل بار دریایی رعایت کامل استانداردها و مقررات بین‌المللی حمل و نقل در آب‌های آزاد توسط افراد مسئول حمل بار است. همچنین دریاها کمتر از جاده‌ها و فضای هوایی، تحت تأثیر قوانین و محدودیت‌های ترافیکی قرار دارند.

استانداردسازی حمل بار با کشتی

مکانیزه شدن و استانداردسازی حمل بار با کشتی

مکانیزه شدن و استانداردسازی حمل بار با کشتی به معنای استفاده از فناوری و تجهیزات پیشرفته در فرایند حمل و نقل بارها در دریاها است. یکی از جنبه‌های اصلی مکانیزه شدن حمل و نقل دریایی استفاده از جرثقیل‌ها و دستگاه‌های باربری مکانیزه است. این دستگاه‌ها بار را به صورت خودکار برداشت و جابه‌جا می‌کنند که باعث افزایش سرعت و دقت در عملیات بارگیری و تخلیه می‌شود. همچنین استفاده از آسانسورها و نوارهای حمل و نقل بار نیز جزء روش‌های مکانیزه شدن است که کارایی را بهبود می‌بخشد.

استانداردسازی در حمل بار با کشتی شامل مواردی نظیر بارگیری و تخلیه، ثبت وزن بارها، استفاده از وسایل نقلیه ایمن، بسته‌بندی و نگهداری بارها در طول مسیر حمل و نقل می‌شود. استانداردها و مقررات بین‌المللی مانند قوانین SOLAS (معاهده بین‌المللی امنیت زندگی در دریا) و قوانین IMDG (مقررات بین‌المللی حمل و نقل بارهای خطرناک) در این زمینه تأثیر بسزایی دارند و به عنوان راهنماهای مهم در حمل و نقل بارها با کشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاهش آلودگی زیست محیطی

در حمل و نقل دریایی آلودگی محیطی کمتری نسبت به سایر روش های حمل و نقل ایجاد می‌شود. همچنین حمل بار دریایی از نظر پایداری و حفاظت از محیط زیست بهتر عمل می‌کند. کشتی‌ها در مقایسه با خودروها و هواپیماها، در مصرف سوخت صرفه‌جویی بیشتری دارند و در نتیجه آلودگی زیست محیطی با این روش به شدت کاهش پیدا می‌کند.

 

بااین‌همه همچنان نکات و چالش‌هایی در حمل و نقل دریایی نیز وجود دارد. به‌عنوان‌مثال طولانی بودن زمان حمل و نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، تأثیرات ناشی از شرایط آب و هوایی و مسائل قانونی و مالی می‌توانند موانعی در مسیر حمل بار دریایی باشند. با این حال با توجه به مزایا و اهمیت این روش جابه‌جایی، حمل بار دریایی همچنان نقش مهمی در تجارت جهانی و بین‌المللی ایفا می‌کند.

نحوه محاسبه هزینه حمل بار با کشتی

هزینه حمل بار با کشتی و نحوه استعلام قیمت حمل دریایی بستگی به عوامل بسیاری از جمله حجم، وزن، اندازه، نوع کشتی حمل کننده بار، کانتینری بودن بار، گروپاژ بودن، چارترینگ و… دارد. هر یک از این عوامل می‌توانند در استعلام قیمت تأثیرگذار باشند. در ادامه به تعدادی از این عوامل می‌پردازیم:

 • نوع بار و ماهیت کالا
 • حجم بار
 • محل بارگیری و مقصد کالا
 • نوع بسته بندی
 • هزینه امور گمرکی و ارزیابی
 • انبارداری
 • بیمه باربری

درواقع شما در ابتدا باید مشخص کنید که قصد انتقال چه نوع باری را به روش دریایی دارید؛ آیا بار شما مواد اولیه پالایشگاهی، سوخت خام، مواد غذایی و غیره است؟ هر نوع باری ممکن است نرخ متفاوتی داشته باشد.

در مرحله بعد باید حجم و وزن دقیق بار مورد نظرتان را مشخص کنید. آیا بار شما فله‌ای است یا باری با وزن متوسط یا آیا بار بسته‌بندی شده‌ای با حجم بالا است. حجم بار مهم است و برای تعیین قیمت حمل و نقل بار تأثیرگذار است.

سپس باید اعلام کنید که بار شما از کجا بارگیری شده (محل بارگیری کالا EXW) و مقصد (محل گمرک مقصد FOB) کجا می‌باشد. 

عوامل دیگری مانند حجم، تعداد، نوع و وزن کالاهای ارسالی نیز در قیمت حمل و نقل دریایی بار شما تأثیرگذار هستند و باید در استعلام قیمت حمل و نقل بار مشخص شوند.

هزینه حمل و نقل دریایی چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه حمل دریایی نرخ ثابتی نیست و چند هفته یکبار تغییر می کند. اما بطور کلی یک روش ثابت برای شیوه استعلام قیمت حمل و نقل دریایی وجود دارد که در ادامه آن را توضیح می دهیم.

بارهای دریایی به طور کلی به  دو دسته تقسیم می‌شوند:

بارهای کانتینری (۲۰ فوتی و ۴۰ فوتی)

قیمت حمل بارهای کانتینری با توجه به محل قرارگیری بار و ترم خریدتان (EXW یا FOB)، تعداد کالا و  نوع کانتینر تعیین می‌شود. به طور مثال اگر یک کانتینر ۲۰ فوتی برای حمل داشته باشید نوع کانتینر می‌تواند فلت، هوی دیوتی، ساده یا … باشد بر اساس این اطلاعات قیمت حمل محاسبه می‌شود.

بارهای کمتر از یک کانتینر

بارهای کمتر از یک کانتینر؛ به اصطلاح خرده بارها (LCL)، همراه بار دیگر شرکت‌ها جمع بندی و حمل می‌شود. برای محاسبه هزینه حمل دریایی این نوع بارها علاوه بر آدرس و محل قرار گیری بار به اطلاعاتی مانند وزن و ابعاد بار نیز نیاز است. همان‌طور که گفتیم بارها به طور کلی یا وزنی هستند یا حجمی و ما ابتدا باید وزنی یا حجمی بودن بار را مشخص کرده سپس به ازای هر یک تن یا هر متر مکعب قیمت اقدام به تعیین قیمت بار کنیم.

برای آشنایی بیشتر با “تفاوت LCL و FCL

 

گندم تایر لاستیک تسمه صنعتی نام کالا
۶ متر مکعب ۸ متر مکعب ۱۰ متر مکعب حجم کالا
۲۰ تن ۱۰ تن ۱۲ تن وزن کالا
۲۰ تن ۱۰ تن ۱۲ تن قیمت بر اساس

از دیگر عوامل موثر بر هزینه حمل و نقل دریایی می‌توان به تعطیلات دو کشور مبدأ و مقصد علی‌الخصوص کشور مبدأ، شلوغی بنادر (بنادر مادر)، مالکیت لاین و تاریخ حرکت کشتی اشاره کرد.

راجع به اصطلاحات حمل و نقل دریایی چه می‌دانید؟

قبل از شروع حمل دریایی و سپردن حمل بار خود به شرکت‌های حمل و نقل، توصیه می‌شود از اصطلاحات حمل بار دریایی آگاهی داشته باشید تا در این مسیر دچار سردرگمی نشوید. حمل و نقل دریایی دارای اصطلاحات و مفاهیم خاص خود است. در زیر، به برخی از اصطلاحات حمل و نقل دریایی اشاره می‌کنیم:

 1. بارگیری و تخلیه (Loading and Unloading): فرایند بارگیری کالا به کشتی و تخلیه کالا از کشتی را بارگیری و تخلیه کالا می‌نامند.
 2. کانتینری (Containerization): استفاده از کانتینرها برای بسته‌بندی و حمل بارها به روش استاندارد را کانتینری می‌نامند در واقع این اصطلاح به کشتی‌های کانتینری و کانتینرهای استاندارد اشاره دارد.
 3. گروپاژ (LCL – Less than Container Load): باری که حجم آن کمتر از حجم یک کانتینر است و در حین حمل و نقل با بارهای دیگر در کانتینر مشترک قرار می‌گیرد.
 4. چارترینگ (Chartering): رزرو کردن کل یا بخشی از ظرفیت یک کشتی توسط یک شرکت یا فرد برای حمل باری خاص، چارترینگ نام دارد.
 5. محل گمرک مقصد (FOB – Free On Board): تحویل بار توسط فروشنده به خریدار در محل بارگیری (برای مثال روی عرشه کشتی) را FOB می‌نامند.
 6. محل بارگیری کالا (EXW – Ex Works): تحویل بار توسط فروشنده به خریدار در محلی که بار تولید و یا انبار شده است را EXW می‌نامند.
 7. کریر (Carrier): مؤسسه یا شرکتی که عهده دار حمل و نقل است را کریر می‌نامند. از وظایف آن می‌توان به عقد قرارداد حمل و همین‌طور صادر کردن بارنامه اشاره کرد.
 8. قرارداد بار (Freight Contract): توافق بین صاحب بار (فروشنده) و حامل بار (کارگزار حمل و نقل) درباره شرایط حمل و نقل بار و هزینه‌های مربوطه در قرارداد بار تعیین می‌گردد.
 9. بارنامه (Bill of Lading): بارنامه سندی رسمی است که جزئیات حمل و نقل بار را شامل می‌شود. این سند توسط حامل بار صادر شده و به عنوان سند مالکیت بار استفاده می‌شود.
 10. فورواردر: برخی شرکت‌ها فعالیت‌های هماهنگی دو طرفه (بین خریدار و فروشنده) برای انتقال کالا را انجام می‌دهند که فعالیت فورواردی نامیده می‌شود. همچنین این شرکت‌ها برای دریافت بارنامه، عقد قرارداد بین طرفین و… عهده دار می‌شوند. 
 11. ترانزیت (Transit): حمل و نقل بار از یک محل بارگیری به محل تخلیه از طریق مراکز ترانزیتی میانی که نیازمند تغییر وسیله حمل و نقل است.
 12. رول – آن/رول – آف (Ro-Ro): نوعی کشتی است که بار و وسایل حمل‌ونقل مانند خودروها، ماشین‌آلات سنگین و وسایل دیگر را مستقیماً  و بدون نیاز به بسته بندی و استفاده از کانتینرها بارگیری و تخلیه می‌کند.

انواع حمل و نقل دریایی

انواع حمل و نقل دریایی و انواع کشتی حمل بار

انواع حمل‌ونقل دریایی شامل مجموعه‌ای گسترده از روش‌ها و وسایلی است که برای جابه‌جایی بار و افراد، در آب‌های دریاها و اقیانوس‌ها استفاده می‌شود. کشتی‌های حمل بار شامل کشتی‌های باربری هستند که بارها را درون حاویه‌ها یا بر روی دیواره‌های بازشونده حمل می‌کنند. هر یک از این روش های حمل و نقل دریایی دارای ویژگی‌ها و استفاده‌های خاص خود هستند و نقش مهمی در تجارت بین‌المللی و ارتباطات جهانی ایفا می‌کنند.

به طور کلی حمل بار دریایی بر اساس عوامل زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • چگونگی بسته بندی
 • مسیر حرکت کشتی
 • نوع و ظرفیت بار

شیوه‌های اصلی حمل بار با استفاده از کشتی‌ها شامل حمل بار به صورت کانتینری و فله است. علاوه بر کانتینرهای استاندارد با اندازه و ابعاد متنوع، برای حمل بار دریایی از محفظه‌های دیگری مانند پالت، گونی و بشکه نیز استفاده می‌شود. اما شیوه اصلی حمل و نقل دریایی حمل بار به صورت کانتینری و فله است.

به طور کلی شش نوع کشتی برای حمل بارهای تجاری مطابق نوع بسته بندی کالا وجود دارد:

حمل بار دریایی با کشتی کانتینری (Container Ships)

کشتی‌های کانتینری متداول‌ترین روش مورد استفاده برای حمل‌ و نقل محموله‌های تجاری از طریق دریا هستند. این کشتی‌ها به طور خاص برای حمل کانتینرهای استاندارد در اندازه‌ها و ابعاد مختلف طراحی شده‌اند. کشتی‌های کانتینری برای حمل کانتینرهای حمل و نقل از انواع مختلف کانتینرهای خشک، کانتینرهای یخچالی (ریفرها)، کانتینرهای مخزن و کانتینرهای تخصصی برای محموله‌های خاص طراحی شده‌اند. کشتی‌های کانتینری دارای انبارهای بار بزرگ و مجهز به جرثقیل‌های داخلی و تجهیزات جابه‌جایی هستند تا بارگیری و تخلیه کانتینرها را تسهیل کنند. 

حمل دریایی بار به صورت فله (Bulk Vessels)

حمل بار به صورت فله، یکی از روش‌های عمده حمل بار با کشتی است. از مزایای این روش می‌توان به عدم نیاز به بسته‌بندی و پلمب، بارگیری و تخلیه سریع‌تر و هزینه حمل کمتر اشاره کرد. انواع دانه‌های خوراکی مانند گندم و حبوبات و مصالح ساختمانی مانند سیمان به این روش حمل می‌شوند.

کشتی‌های فله، کشتی‌های تخصصی هستند که برای حمل‌ونقل محموله‌های فله طراحی شده‌اند. برخلاف کشتی‌های کانتینری که کالاها را در کانتینرهای استاندارد حمل می‌کنند، کشتی‌های فله محموله‌های بسته‌بندی نشده؛ مانند غلات، سنگ معدن، زغال‌سنگ، مواد معدنی و سایر کالاهای خشک یا مایع را حمل می‌کنند. محموله در انبارهای کشتی فله ریخته یا اسکوپ می‌شود و در هنگام تخلیه نیز با استفاده از نیروی جاذبه، تجهیزات مکانیکی یا سیستم‌های پنوماتیک تخلیه می‌شود.

کشتی‌های فله اغلب از نظر اندازه در مقایسه با کشتی‌های کانتینری بزرگ‌تر هستند و هزینه حمل‌ونقل به‌ازای هر واحد محموله به دلیل ظرفیت حمل بالای این کشتی‌ها نسبتاً کمتر است و آنها را برای حمل کالاهای فله مقرون‌به‌صرفه می‌کند.

حمل با کشتی مخزن دار

تانکرها کشتی‌های تخصصی هستند که برای حمل‌ونقل مایعات در مقادیر زیاد طراحی شده‌اند. این کشتی‌ها عمدتاً برای حمل‌ونقل نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی مایع (LNG)، مواد شیمیایی و سایر کالاهای مایع استفاده می‌شوند. برای حمل کالاهای فله مایع نیز از کشتی مخزن دار استفاده می‌شوند. تانکرها دارای تجهیزات و سیستم‌های تخصصی برای بارگیری و تخلیه بار هستند. فرایند تخلیه را می‌توان در بنادر، پالایشگاه‌ها یا تأسیسات تخصصی با استفاده از تجهیزات و سیستم‌های مشابه انجام داد.

حمل دریایی با کشتی بارج

حمل دریایی با کشتی بارج یا دوبه (کرجی)

کشتی‌های بارج، کشتی‌های تخصصی هستند که برای حمل‌ونقل بارج طراحی شده‌اند. بارج یک قایق با کف مسطح است که برای حمل بار در رودخانه‌ها، کانال‌ها و دیگر آبراه‌های داخلی استفاده می‌شود.

بارج برای حمل طیف گسترده‌ای از محموله‌ها مانند کانتینرها، کالاهای فله، ماشین آلات سنگین، مصالح ساختمانی و حتی محموله‌های مایع استفاده می‌شود. آنها معمولاً در مناطقی با سیستم‌های آبی داخلی گسترده، از جمله رودخانه‌ها، کانال‌ها و آبراه‌های بین ساحلی استفاده می‌شوند.

حمل بارهای عمده Break Bulk

بارهای حجیم یا عمده که نیاز به بسته‌بندی ندارند، مانند آهن‌آلات، انواع پروفیل و لوله، به عنوان بارهای BB شناخته می‌شوند. این نوع بارها با استفاده از کشتی‌های خاصی به نام کشتی‌های Break Bulk جابه‌جا می‌شوند.

انواع حمل بار با کشتی از لحاظ مسیر حرکت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم صورت می‌گیرد. در ادامه به توضیح این دو حالت می‌پردازیم:

حمل بار با کشتی به صورت مستقیم

در این روش، بار به صورت مستقیم از یک بندر مبدأ به بندر مقصد حمل می‌شود و مسیر حمل بار بین این دو بندر مستقیم است.

حمل بار با کشتی به صورت غیر مستقیم

وقتی که امکان حمل مستقیم بار از بندر مبدأ به بندر مقصد وجود ندارد، از حمل بار به صورت غیر مستقیم استفاده می‌شود. در این حالت، بار از بندر مبدأ به بندر واسطه‌ای منتقل شده و سپس از آنجا به بندر مقصد ارسال می‌شود. انواع روش‌های حمل بار به صورت غیر مستقیم:

کراس استافینگ (Cross Stuffing)

در روش کراس استافینگ، بار از یک کشتی به کشتی دیگری منتقل می‌شود. به طور معمول این روش زمانی استفاده می‌شود که بندر مقصد قادر به پذیرش کشتی‌های بزرگ نباشد. در این صورت بار ابتدا به کشتی‌های کوچک‌تری منتقل شده و سپس این کشتی‌ها بار را به مقصد نهایی حمل می‌کنند. برای برخی کشورهایی که تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند، کراس استافینگ یک روش جایگزین برای تجارت محسوب می‌شود.

ترانسشیپ (Transshipment)

در این روش بار در یک بندر واسطه تخلیه و بارگیری می‌شود. در صورتی که بین بندر مبدأ و مقصد، هیچ بندر مشترکی وجود نداشته باشد در این صورت برای جابه‌جایی بار از روش ترانس‌شیپ استفاده می‌شود. در بندر واسطه بار از کشتی اصلی تخلیه می‌شود و سپس در کشتی دیگری بارگیری می‌شود که به بندر مقصد می‌رود. این روش برای ارسال بار از مناطقی که دسترسی مستقیم به بنادر و آب‌های آزاد ندارند، استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، برای حمل بار از اروپا به بندر چابهار در ایران، بار ابتدا در بندر اروپایی تخلیه شده و سپس در بندر چابهار با کمک کامیون به مقصد نهایی منتقل می‌شود.

روش جابه‌جایی بار به صورت ترکیبی 

گاهی در حمل و نقل دریایی بخشی از مسیر با کشتی و ادامه مسیر با استفاده از وسایل حمل‌ و نقل دیگر مانند کامیون، قطار یا هواپیما طی می‌شود.

حمل و نقل دریایی

حمل‌ و نقل دریایی با توجه به نوع و ظرفیت بار

تاکنون در مورد انواع کشتی‌ها و مسیرهای حرکتی دریایی صحبت کردیم. حال در ادامه قصد داریم درباره انواع روش‌های تعامل بین فرستنده و حامل بار توضیحاتی ارائه دهیم. به عنوان مالک بار شما می‌توانید با توجه به نوع و ظرفیت بار خود، از سرویس‌های مختلفی استفاده کنید:

روش حمل بار فول کانتینر (FLC)

اگر نیاز است که بار شما با کانتینر حمل شود، می‌توانید از روش فول بار استفاده کنید. در این حالت حجم بار باید به اندازه ظرفیت یک کانتینر باشد. با این حال ممکن است فرستنده (حتی اگر بار کمتری دارد) کانتینر را به صورت فول لود یا دربستی در اختیار داشته باشد.

روش حمل بار خرده کانتینر (LCL)

اگر حجم بار شما کمتر از ظرفیت یک کانتینر است، روش حمل خرده بار برای شما بهتر است. در روش، حامل بار می‌تواند بار شما را در کنار سایر بارها درون یک کانتینر قرار دهد. البته هزینه کمتری نیز از شما دریافت می‌شود.

روش حمل چارترینگ (Chartering)

در مورد بارهای گسترده و با حجم بالا فرستنده می‌تواند کل کشتی را چارتر کند. این روش معمولاً برای حمل بارهایی با حجم زیاد و بدون بسته‌بندی، مانند شکر، آرد و املاح معدنی استفاده می‌شود.

روش حمل گروپاژ (Groupage)

یکی از روش‌های متداول حمل بار با کشتی روش گروپاژ است. در این روش بارهای مختلف توسط چندین بازرگان، به صورت مشترک و گروهی بارنامه شده و با هم گروپاژ می‌شوند. همچنین شرکت‌های حمل و نقل دریایی (فورواردرها) نیز ممکن است بارهای چند مشتری را به صورت اشتراکی حمل کنند. برای مثال، ارسال قطعاتی کوچک مانند موبایل یا دوربین مداربسته که حجم کمی دارند با این روش ممکن است.

شرکت حمل و نقل دریایی

شرکت‌های حمل و نقل دریایی تمامی جزئیات مربوط به حمل‌ونقل بار را بر عهده دارند؛ از جمله بارگیری، بارشماری، بسته‌بندی، انبارداری، حمل، تخلیه و تحویل بار. آن‌ها همچنین مسئولیت ارائه خدمات لجستیکی مرتبط با حمل و نقل دریایی مانند بیمه‌نامه‌ها، امور گمرکی و مستندات حمل‌ونقل را دارند.

شرکت‌های حمل و نقل دریایی به صورت معمول از انواع کشتی‌ها؛ از جمله کشتی‌های باربری، مسافربری و حاوی استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین خدماتی مانند حمل بار خنک یا منجمد، حمل بار خطرناک، حمل بار زیستی و حمل بار پروژه‌ای را نیز ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها در سراسر جهان فعالیت می‌کنند و نقش بسیار مهمی در تجارت بین‌المللی دارند. آن‌ها به صورت مستقیم یا از طریق توافق‌نامه‌ها و شراکت‌ با شرکت‌های حمل و نقل دیگر مانند راه‌آهن، خطوط هوایی و خدمات پستی همکاری می‌کنند.

سخن پایانی

به طور کلی حمل بار با کشتی یا حمل و نقل دریایی به عنوان یک روش مقرون به صرفه در سطح بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش از ۹۰٪ از کالاهای غیر عمده با استفاده از کشتی‌های کانتینری حمل می‌شوند. حمل دریایی توانسته با غلبه بر چالش‌ها و محدودیت‌ها، رشد و توسعه خود را ادامه دهد. از مزایای حمل بار دریایی هزینه مقرون به صرفه، پایداری بیشتر و قابلیت حمل بارهای بزرگ و حجیم است. بنابراین هنگامی که قصد ارسال حجم بالایی از کالا به خارج از کشور را دارید، حمل بار دریایی گزینه‌ای بسیار مناسب است.

در بسیاری از مواقع حمل بار با کشتی باربری و ترخیص بار دریایی ارزش خود را اثبات کرده است. با توجه به نیاز روزافزون تجارت جهانی به حمل و نقل کالاها، حمل و نقل دریایی همچنان به عنوان یک گزینه اصلی و محبوب برای تأمین نیازهای بین المللی ادامه خواهد داشت.

سوالات متداول

۱.حمل و نقل دریایی چیست؟

حمل و نقل دریایی عبارت است از جابجایی کالاها و افراد از طریق شناورهای دریایی مانند کشتی‌های باری، قایق‌ها و لنچ‌ها، از طریق اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه‌ها.

۲.چه مزایایی در حمل و نقل دریایی وجود دارد؟

حمل و نقل دریایی دارای مزایای بسیاری است، از جمله:

 • قابلیت حمل بارهای بزرگ و حجمی
 • هزینه مقرون به صرفه نسبت به شیوه‌های دیگر حمل و نقل
 • پایداری بالا در برابر شرایط جوی و محیطی
 • امکان دسترسی به بنادر و مقاصدی که به طور مستقیم به آب های آزاد دسترسی ندارند.

۳.چه نوع کالاها و محموله‌هایی می‌توانند با حمل و نقل دریایی جابجا شوند؟

با حمل و نقل دریایی می‌توان کالاهای مختلفی را جابجا کرد، از جمله کالاهای مصرفی، محموله‌های صنعتی، مواد خام، محصولات نفتی، خودروها، کانتینرها و بارهای پرجا.

۴.چه نوع کالاهایی را می‌توان با حمل و نقل دریایی جابجا کرد؟

تقریباً هر نوع کالایی می‌تواند با حمل و نقل دریایی جابجا شود؛ از کالاهای مصرفی روزمره تا مواد غذایی، محصولات صنعتی، مواد خام و حتی کالاهای خطرناک.

۵.آیا حمل و نقل دریایی امن است؟

بله، حمل و نقل دریایی به طور کلی به عنوان یکی از امن‌ترین روش‌های حمل و نقل در نظر گرفته می‌شود. صنعت حمل و نقل دریایی با رعایت استانداردهای ایمنی بالا و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، تلاش می‌کند تا حوادث و ریسک‌های ناخواسته را کاهش دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
20 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میری
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام برای واردات تلوزیون پیشنهاد میکنید از حمل بار دریایی استفاده کنیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
7 ماه قبل
پاسخ به  میری

سلام وقت شما بخیر 🌹
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

علی
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام برای دریافت بیمه حمل و نقل دریایی خدمات هم دارید؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  علی

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

رضا
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

اگر میشه لیست کالا های وارداتی با حمل بار دریایی برای من بفرستید

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  رضا

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید.

جعفری
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام و روز بخیر بنده چطوری میتونم از تعرفه هی حمل بار دریایی مطلع بشم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  جعفری

سلام وقت شما بخیر🌹
برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

حصاری
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای واردات کنسول بازی از دبی به ایران حمل و نقل دریایی به صرفه تره یا هوایی؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
7 ماه قبل
پاسخ به  حصاری

سلام وقت شما بخیر 🌹
کنسول بازی در تعداد بالا فعلا فقط انجام میشه. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

حسین پور
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

سلام بفرمایید که حمل بار دریایی از چین تا دبی حدودا چند روز طول میکشه؟ سپاس

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
7 ماه قبل
پاسخ به  حسین پور

سلام وقت شما بخیر 🌹
حدود ۲۵ الی ۳۰ روز

میلاد
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای واردات قطعات خودرو حمل و نقل دریایی رو پیشنهاد میکنید؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
7 ماه قبل
پاسخ به  میلاد

سلام وقت شما بخیر 🌹
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید:
۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱

محمد
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای حمل باردریایی اگر کشتی غرق شود بیمه تعلق میگیره؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
7 ماه قبل
پاسخ به  محمد

سلام وقت شما بخیر 🌹
بله یک بخشی از ضرر رو بیمه جبران میکنه

میرهادی
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

بری واردات از طریق حمل و نقل دریایی تا چقدر باید هزینه کنیم؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  میرهادی

سلام وقت بخیر🌹 جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۱۱۱۱۲۱ تماس حاصل فرمائید

مانی
9 ماه قبل
امتیاز دهی به مقاله :
     

برای واردات مواد غذایی حمل و نقل دریایی مناسبه؟

تیم تحریریه راهکار تجارت پایا
8 ماه قبل
پاسخ به  مانی

سلام وقت شما بخیر🌹
از کشورهای همسابه واردات مواد غذایی به صورت درایی مناسب هست

شماره تماس

021-28111121