Search
Close this search box.
لوگو شرکت راهکار تجارت پایا
Search
Close this search box.

حمل از ترکیه به ایران بدون واسطه با کمترین هزینه

تجارت و حمل از ترکیه به ایران (Shipping from Türkiye to Iran) در سال‌های اخیر به دلایلی مانند همسایگی و روابط دوستانه دو طرف افزایش داشته است. واردات کالا از ترکیه به ایران از طریق راه‌های مختلف هوایی، زمینی، ریلی و دریایی صورت می‌گیرد. ترکیه انواع کالاهای مصرفی صنعتی، الکترونیکی، مواد غذایی و پوشاک را به ایران صادر می‌کند. تجارت و داد و ستد بین ترکیه و ایران از زمان سلجوقیان و عثمانی و حتی قبل‌تر از آن دوران نیز رونق داشته است. ارسال بار از ترکیه در سال‌های اخیر با توجه به گسترش تجارت و همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور پر رونق‌تر از قبل پیگیری می‌شود. شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی به کمک تجار و بازرگانان توانسته‌اند با استفاده از روش‌های حمل‌ونقل امن فرآیند این تجارت را آسان‌تر از قبل کنند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد ارسال بار از ترکیه به ایران را دارید مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود.
ارسال بار از ترکیه به ایران

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

اهمیت حمل بار از ترکیه برای ایران

حمل از ترکیه به ایران اهمیت زیادی در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایفا می‌کند. تنوع کالاهای ترکیه باعث شده تا تجار و بازرگانان زیادی به قصد افزایش رفاه و تامین نیازهای داخلی دست به مبادله و داد‌وستد با ترکیه بزنند. تجارت با ترکیه کالاهایی با قیمت مناسب‌ و کیفیت بالا را وارد بازار ایران می‌کند.

حمل از ترکیه (Türkiye) یک فرآیند بین‌المللی است که تدارکات برون‌مرزی زیادی از جمله ردیابی کالا و ترخیص از گمرک را شامل می‌شود. ارزش صادرات ترکیه به ایران در سال‌های گذشته نزدیک به ۳ میلیون دلار بوده است. در طول این فرآیند بروکرها نقش مهمی بین مشتریان (shippers) و شرکت‌های حامل (carriers) ایفا می‌کنند. شرکت‌های بازرگانی باتجربه و معتبر مانند راهکار تجارت پایا می‌توانند در زمینه تسهیل ارسال کالا از ترکیه به ایران نقش داشته باشند.

با این وجود حمل بار از ترکیه به ایران فرآیندی پیچیده است که به برنامه‌ریزی دقیق و تعامل با شرکت‌های معتبر حمل‌ونقل بین‌المللی احتیاج دارد. در همین راستا شرکت‌های بازرگانی مختلف که سال‌ها تجربه در امر صادرات و واردات کالا دارند می‌توانند روند تجارت با ترکیه را برای تجار و بازرگانان تسهیل کنند.

زمان تحویل بار از ترکیه به ایران

زمان تحویل بار از ترکیه به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع کالا (حساسیت کالا یا محدودیت‌های گمرکی اختصاصی) فاصله جغرافیایی، روش حمل و نقل و شرایط جاده‌ها، قوانین و مقررات گمرکی در تعیین زمان تحویل به ایران تاثیرگذار است. برای تخمین زمان ورود کالا از ترکیه به برنامه‌ریزی دقیق احتیاج است. همچنین حوادث غیرمترقبه و شرایط بحرانی (مانند اعتصابات یا همه‌گیری ویروسی کشنده) نیز می‌تواند تخمین زمان حمل کالا از ترکیه به ایران را با مشکل مواجه کند.

به‌منظور افزایش دقت و محاسبه بهتر زمان تحویل، بهتر است اطلاعات دقیق‌تری از شرکت‌های بین‌المللی حمل بار دریافت کرد یا با مشاور بازرگانی در این زمینه مشورت شود. این شرکت‌ها به دلیل تجربه و سابقه کافی در زمینه واردات کالا می‌توانند تجار را در راستای تحویل هر چه سریع‌تر بار راهنمایی کنند.

مزایا و معایب حمل بار از ترکیه

حمل بار از ترکیه مانند سایر کشورها مزایا و معایب زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود. هر چند به‌طور کلی روابط دوستانه ایران و ترکیه و فاصله نزدیک این دو کشور باعث شده تا مزیت‌های مبادله با ترکیه بیشتر از معایب آن باشد.

از جمله مزایای حمل از ترکیه که باعث رونق اقتصادی می‌شود عبارتند از:

 1. قیمت مناسب‌ و رقابتی
 2. تامین نیاز داخلی
 3. تنوع محصولات
 4. کیفیت بالا

و اما معایب حمل کالا از ترکیه عبارتند از:

 1. ریسک‌های امنیتی
 2. مشکلات مربوط به گمرک
 3. هزینه‌های متغیر حمل بار
 4. متغیر بودن زمان تحویل کالا

با وجود مزیت‌های گفته شده در بالا ارسال کالا از ترکیه به ایران ممکن است با انواع موانع و چالش‌های پیش‌رو نیز همراه باشد که در نتیجه فرآیند تجارت را دشوارتر می‌سازد. مسائل گمرکی و شرایط سیاسی اجتماعی حاکم بر دو کشور ممکن است باعث به تاخیر افتادن زمان تحویل کالا و هزینه بار اضافی شود.

روش‌های ارسال کالا از ترکیه به ایران

ارسال کالا از ترکیه به ایران از طریق روش‌های حمل‌ونقل مختلفی صورت می‌گیرد که هر کدام مزایا و معایب به خصوصی دارند. انتخاب از بین انواع روش‌های حمل از ترکیه به نوع بار، زمان تحویل، محدودیت‌های گمرکی و ترجیح بازرگان بستگی دارد.

حمل بار از ترکیه به ایران

تجار و بازرگانان برای ارسال محموله‌های خود از ترکیه به ایران می‌توانند یکی از روش‌های زیر را انتخاب کنند:

 1. حمل هوایی
 2. حمل زمینی
 3. حمل دریایی
 4. حمل خرده بار
 5. فریت بار

نوع کالا و محدودیت زمانی موجود برای تحویل بار به مقصد دو عامل اصلی برای انتخاب روش حمل مناسب است. برای مثال حمل بار از طریق جاده (حمل زمینی) در مقایسه با حمل دریایی و استفاده از کشتی زمان کمتری می‌برد. همچنین حمل بار از طریق راه‌آهن (روش ریلی) بیشتر برای حمل کالاهای حجیم یا سنگین مناسب است.

۱. حمل بار هوایی از ترکیه به ایران

روش حمل بار هوایی از ترکیه به ایران یکی از سریع‌ترین روش های  حمل و نقل بین المللی کالا بین دو کشور است که برای کالاهایی که نیاز به ارسال سریع و فوری دارند استفاده می‌شود. در حمل هوایی محموله پس از دریافت مدارک لازم و محاسبه وزن به فرودگاه برای بارگیری و تخلیه ارسال می‌شود.

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (IKA)، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد (THR)، فرودگاه بین‌المللی آتاتورک (IST)، فرودگاه بین‌المللی صبیحه گوکچن (SAW) و فرودگاه بین‌المللی ازمیر (ADB) از جمله مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران و ترکیه برای تبادل و انتقال بار است.

۲. حمل بار زمینی از ترکیه به ایران

حمل بار زمینی از ترکیه به ایران یکی از متداول‌ترین روش‌های حمل بین دو کشور است که از طریق وسایل نقلیه مختلف مانند انواع کامیون و تریلرها انجام می‌شود. روش حمل جاده‌ای برای انتقال کالاهای حجیم مناسب است. انتخاب شرکت حمل معتبری که سابقه بالایی در حمل موفقیت‌آمیز انواع بار داشته باشد یکی از چالش‌های حمل زمینی بار برای تجار و بازرگانان محسوب می‌شود.

۳. حمل بار دریایی از ترکیه به ایران

حمل بار دریایی از ترکیه به ایران به دلیل دسترسی به بنادر و مسیر مناسب از طریق کشتی‌ها و ناوگان دریایی انجام می‌شود. استفاده از این روش بیشتر برای حمل کالاهایی که لازم نیست سریع تحویل داده شوند کاربرد دارد. انتخاب شرکت حمل‌ونقل مناسبی که تجربه و تخصص کافی برای حمل بار به وسیله کشتی را داشته باشد در این روش اهمیت دارد.

۴. حمل خرده بار (کارگو کوچک)

حمل خرده بار از ترکیه به ایران به معنی ارسال کالاهایی کوچک‌تر از اندازه‌های معمول استاندارد حمل‌ونقل است که معمولا حجم و وزن کمتری دارند. به‌طور کلی برای ارسال محصولات فروشگاهی، نمونه‌های تجاری یا سفارشی از ترکیه به ایران از کارگو کوچک استفاده می‌کنند.

مدارک لازم برای حمل از ترکیه به ایران

ارسال بار از ترکیه به مجموعه‌ای از اسناد و مدارک نیاز دارد تا فرآیند حمل‌ونقل بدون مشکلات قانونی و گمرکی انجام شود. مدارک لازم با توجه به نوع کالا، قوانین گمرکی، روش حمل، و قوانین موجود در واردات می‌توانند اندکی متفاوت باشند.

آنچه در جدول زیر تحت عنوان مدارک لازم برای حمل از ترکیه قابل مشاهده است تنها بخشی از اسناد مربوط است که با توجه به ماهیت کالا امکان کم یا زیاد شدن آن وجود دارد.

مدارک لازم توضیحات
صورتجلسه یا قرارداد فروش مشخصات کالاها و شرایط حمل
فاکتور فروش قیمت و مبلغ کل فاکتور فروش
بارنامه اطلاعات مربوط به مبدا و مقصد بار
اظهارنامه گمرکی توضیحات مربوط به کالا و ارزش آن‌
بیمه حمل‌ونقل برای حفاظت از بار
ترازنامه جزئیات مربوط به کالا (وزن، حجم، تعداد)
برخی اسناد هویتی مانند کارت ورود به کارخانه

با توجه به نوع کالا ممکن است برخی از مدارک خاص مانند گواهی بهداشتی، گواهی انطباق با استاندارد‌ها یا گواهی منشا کالا نیز احتیاج باشد. برای دریافت لیست مدارک لازم بهتر است با یک متخصص امور گمرکی یا ترخیص کار گمرک تماس بگیرید.

هزینه حمل کالا از ترکیه به ایران

حمل بار از ترکیه به ایران با توجه به عوامل مختلف متفاوت است؛ به همین دلیل تعیین هزینه‌های این انتقال ممکن است کمی دشوار باشد. شرکت‌های برای محاسبه هزینه حمل کالا از روش‌های مختلفی مانند تعرفه بر وزن (دلار بر کیلوگرم) یا بر اساس ارزش کالا استفاده می‌کنند. با این وجود برای ارائه یک تعرفه دقیق از قیمت حمل ترکیه به ایران به اطلاعات بیشتر و کامل‌تری احتیاج است.

تعدادی از عواملی که در تعیین هزینه‌های لازم برای حمل از ترکیه نقش دارند در ادامه ذکر شده است:

 1. زمان تحویل کالا
 2. نوع کالا (وزن، حجم)
 3. مسافت بین دو شهر
 4. نوع روش حمل و نقل

همچنین نوع شرکت حمل‌ونقل انتخاب شده نیز می‌تواند در تعیین هزینه‌های ارسال از ترکیه تاثیرگذار باشد. برخی از شرکت‌های حامل نرخ‌های متفاوت‌تری برای حمل کالای مربوطه ارائه می‌کنند.

حمل بار از ترکیه به ایران

هزینه حمل ترکیه به ایران تحت‌تاثیر مستقیم شرایط حاکم بر جامعه قرار دارد و ممکن است با تصویب قوانین و مقررات جدید تغییر کند. به همین دلیل مشورت کردن با شرکت‌هایی که در حمل‌ونقل بین‌المللی کالا تبحر دارند می‌توانند فرآیند تجارت را برای بازرگانان آسان‌تر کنند.

چالش‌های و موانع موجود برای حمل از ترکیه به ایران

حمل بار از ترکیه به ایران ممکن است با چالش‌ها و موانع زیادی که ناشی از تجارت بین‌المللی و ارتباط دو کشور مختلف است روبرو شود. در ادامه به تعدادی از این چالش‌ها اشاره می‌شود:

 1. مسائل گمرکی (تطابق با قوانین گمرکی دو کشور)
 2. زبان و فرهنگ متفاوت برای ارتباط‌گیری موفق
 3. استفاده از بروکرها و میانجی‌گران
 4. تغییرات قوانین و مقررات‌ها
 5. مسائل امنیتی

شرایط آب و هوایی و تغییرات ناگهانی جوی نه تنها برای حمل از ترکیه بلکه حمل‌ونقل از هر کشوری را به خصوص در شرایط سخت زمستانی با چالش مواجه می‌کند. انتخاب شرکت حمل و نقل مناسب که تبحر کافی در مواجه با تمام مشکلات و موانع پیش‌رو را داشته باشند باعث تسریع روند مبادله و داد‌وستد با ترکیه می‌شود.

استفاده از بروکرها برای حمل از ترکیه

بروکرها یا میانجی‌گران در فرآیند حمل از ترکیه به ایران به‌عنوان واسطه ایفای نقش می‌کنند. بروکرها در تلاش برای اتصال مشتریان (کارفرما) به شرکت‌های حمل‌ونقل هستند. به کمک بروکرها بهترین گزینه موجود برای حمل‌ونقل کالا از ترکیه به ایران انتخاب می‌شود تا علاوه‌بر انتخاب مسیر بهینه هزینه حمل نیز کاهش پیدا کند. با این وجود استفاده از بروکرها هزینه بیشتری به مشتریان تحمیل می‌کند به همین دلیل انتخاب یک واسط باتجربه که از دانش کافی برخوردار است می‌تواند یک اقدام هوشمندانه در تجارت کالا باشد.

جمع‌بندی حمل بار از ترکیه به ایران

حمل از ترکیه به ایران با توسعه تجارت، رشد اقتصادی و تلاش برای بهبود زیر ساخت‌ها در دو کشور به مرور زمان بیشتر شده است. ارسال بار از ترکیه به ایران از زمان باستان تاکنون انجام می‌شده و می‌توان آن را به‌عنوان نقطه‌ عطف مهمی در تجارت و همکاری بین دو کشور در نظر گرفت. امروزه تجار و بازرگانان با بهر‌ه‌گیری از فناوری‌های نوین می‌توانند تجارت سریع‌تر و کم هزینه‌تری نسبت به قبل با ترکیه برقرار کنند. ارسال بار از ترکیه با توجه به ماهیت کالا و انتخاب بازرگانان از روش‌های مختلف (دریایی، هوایی، زمینی و یا ریلی) انجام می‌شود. شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی نقشی کلیدی در این راه دارند و با ارائه انواع خدمات حمل تجربه‌ای ایمن و راحت را برای تجار فراهم می‌کنند. عملیات حمل کالا از ترکیه در صورت اجرای درست و اصولی می‌تواند به تجارتی پرسود برای بازرگانان تبدیل شود. شرکت راهکار تجارت پایا با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه واردات و صادرات کالا برای هر گونه مشاوره در راستای تسهیل حمل از ترکیه به ایران آماده است.

پرتکرارترین پرسش‌ها در مورد ارسال کالا از ترکیه به ایران

 • هزینه کارگو از ترکیه به ایران چقدر است؟

هزینه کارگو از ترکیه به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از اصلی‌ترین آن‌ها شامل نوع کالا، نوع حمل، مسافت، زمان تحویل و بیمه انتخابی هستند. با این وجود برای محاسبه هزینه دقیق کارگو به ایران بهتر است از شرکت‌های حامل معتبر استعلام شود.

 • ارسال بار از ترکیه به ایران با CMR چگونه است؟

CMR یک قرارداد بین‌المللی برای حمل کالاها است که بیشتر برای حمل بار زمینی از کشوری به کشور دیگر (ترکیه به ایران) تنظیم می‌شود.

 • حمل دربستی یا فول تراک از ترکیه به ایران چگونه است؟

حمل دربستی یا فول تراک از ترکیه به ایران یکی از روش‌های متداول حمل با کامیون باری است. در این روش حمل بار از مبدا تا مقصد (ترکیه به ایران) به‌صورت مستقیم و بدون توقف منتقل می‌شود.

 • تعرفه حمل هر کیلو بار از ترکیه به ایران چقدر است؟

تعرفه حمل هر کیلو بار از ترکیه به ایران به عوامل مختلفی مانند ارزش کالا یا نوع روش حمل‌ونقل بستگی دارد. استعلام تعرفه از شرکت حمل‌ معتبر می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری از قیمت کالا ارائه دهد.

 • مناسب‌ترین روش حمل کالاها از ترکیه به ایران چیست؟

انتخاب روش حمل و نقل مناسب برای انتقال کالاها از ترکیه به ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان بودجه، ارزشمندی بار و محدودیت زمان ارسال از مهم‌ترین این عوامل برای انتخاب روش ارسال است. حمل هوایی سریع و پرهزینه است در حالی که حمل زمینی یا دریایی هزینه مناسب‌تری دارد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شماره تماس

021-28111121