Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

آموزش ترخیص کاری برای تجار و واردکنندگان کالاهای تجاری

یادگیری فرآیند آموزش ترخیص کاری که یک روند اداری و مالی است، در گمرک هر کشور انجام می‌شود، به‌عنوان یک مرحله مهم در واردات کالا شناخته می‌شود. هدف اصلی و نهایی از یادگیری ترخیص کاری تایید و تنظیم قانونی و مالی انتقال محموله‌ها از یک کشور به کشور دیگر است؛ به نحوی که قوانین و مقررات گمرکی مرتبط با تجارت بین‌المللی به‌ درستی پیاده‌سازی شوند. در این روند مالکان کالاها یا واسطه‌های تجاری اطلاعات مرتبط با جزئیات بار از جمله نوع، میزان، ارزش و کشور مبدا را به مقامات گمرکی اطلاع می‌دهند. این اطلاعات توسط مقامات گمرک با بررسی دقیق مدارک ارائه شده، به منظور تعیین میزان مالیات و عوارض گمرکی برای بار مربوطه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پرداخت مالیات و عوارض گمرکی محموله آماده ترخیص و انتقال از گمرک به مقصد نهایی خود می‌شود. ترخیص کالا از گمرک یک فرآیند تاریخی است که ریشه‌های آن به سال‌های قبل بازمی‌گردد. آموزش ترخیص کالا منجر به افزایش انسجام و هماهنگی بیشتر در جریان تجارت بین‌المللی می‌شود و کمک می‌کند تا تجار و بازرگانان راحتی بیشتری را در مراحل مختلف آماده‌سازی و ثبت اسناد تجربه کنند.

آموزش ترخیص کاری

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

آشنایی با مزیت‌های آموزش ترخیص کاری

آموزش ترخیص کاری و افزایش دانش در این حوزه برای افراد و شرکت‌های بازرگانی مزایای زیادی از جمله افزایش بهره‌وری و بهبود فرآیند ترخیص کالا را به همراه دارد. با استفاده از این دانش آن‌ها قادر خواهند بود مراحل مختلف تجارت بین‌المللی را با اطمینان بیشتر انجام دهند تا اعتماد و رضایت مشتریان خود را به‌دست آورند.

برخی از مزایای این آموزش عبارتند از:

 1. آگاهی از مقررات گمرکی
 2. کاهش هزینه‌ها و بهبود سودآوری
 3. پیشگیری از مشکلات مربوط به ترخیص کالا

آشنایی با قوانین و مقررات گمرکی به‌ دلیل اطلاع از دستورالعمل‌ها، مراحل ورود و خروج کالا و محموله‌های تجاری را آسان‌تر می‌کند. کلیه مراحل ترخیص کالا و فرآیندهای مربوط به واردات و صادرات اطمینان و آزادی عمل بیشتری به تجار و بازرگانان می‌دهد.

آموزش ترخیص کاری

آموزش ترخیص کالا مانع از بروز هر گونه اشتباه شایع در زمینه امور گمرکی می‌شود. با استفاده از این اطلاعات حتی تخمین هزینه‌های مربوط به انجام فرآیند گمرکی دقیق‌تر محاسبه خواهد شد.

نکات کلیدی ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا یک فرآیند پیچیده و حیاتی برای وارد کردن کالاها به کشور می‌باشد. در ادامه، نکات کلیدی ترخیص کالا را مطرح خواهیم کرد:

 1. مطالعه قوانین و مقررات مربوطه
 2. تعریف دقیق کالاها و دسته‌بندی آن‌ها
 3. آماده‌سازی مدارک لازم برای ترخیص کالا
 4. رصد تغییرات قوانین و مقررات گمرکی و مالیاتی کشور

ترخیص کالا یک فرآیند پیچیده است که نیاز به دقت و دانش زیاد برای انجام کار دارد؛ مشاوران حرفه‌ای می‌توانند در تسهیل این روند به تجار و بازرگانان کمک کنند.

چرا به ترخیص کار احتیاج داریم؟

ترخیص کار فردی است که در فرآیند ترخیص کالا در گمرک نقش دارد. این شخص به‌عنوان نماینده واردکننده یا صادرکننده کالا در تعامل با مقامات گمرکی و سایر مراجع مربوط عمل می‌کند.

از جمله وظایف ترخیص کار می‌توانیم به مواردی نظیر تهیه مدارک لازم، ثبت کالا در سیستم گمرک، پرداخت هزینه‌ها (Customs Duties) و… اشاره کنیم. ترخیص‌کار با تجربه با آگاهی از سیستم دسته‌بندی کالای جهانی (HS) و توجه قوانین و مقررات به‌روز کشور، روند ترخیص کالا و ارزیابی‌های گمرکی (Customs Valuation)، را تسریع می‌بخشد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک

مراحل ترخیص کالا از گمرک یک فرآیند پیچیده و دقیق است که برای مدیریت ورود و خروج کالاها از یک کشور به کشور دیگر به‌کار گرفته می‌شود. این مراحل به‌طور قابل توجهی تحت‌تاثیر قوانین و مقررات گمرکی هر کشور قرار دارد و توسط تیم ترخیصکاران معتبر انجام می‌شود.

در جدول زیر مراحل گام به گام ترخیص کالا از گمرک قابل مشاهده است:

مراحل ترخیص کالا از گمرک توضیحات
ثبت در سامانه ELP سامانه پنجره تجارت فرامرزی (به‌صورت آنلاین)
احراز هویت و تعیین مسیر بررسی اسناد و صدور شماره ثبت (کوتاژ)
کنترل کالا طی کردن مسیر ارزیابی
دریافت مجوزهای لازم کلیه گواهی‌ها و مجوزهای لازم (بهداشت، مخابرات،
بررسی تعرفه و تطبیق توسط کارشناس مطابقت کالا با اسناد موجود
صدور سند ترخیص شروع فرآیند خروج کالا از گمرک
پرداخت هزینه‌ها هزینه تخلیه و بارگیری، بیمه و هزینه انبار
خروج کالا از گمرک پس از دریافت پروانه سبز گمرکی

ممکن است گمرک از تجار و بازرگانان درخواست مدارک یا مجوزهای بیشتری برای ترخیص برخی موارد ویژه داشته باشد. یادگیری ترخیص کاری منجر به آشنایی دقیق‌تر با این قبیل موارد و شناخت نکات و ترفندهای مرتبط با ترخیص کالا می‌شود که نتیجه بهتری به همراه دارد.

 • ارائه اسناد و مدارک به گمرک

در ابتدا اسناد و مدارک لازم برای واردات کالا به گمرک ارائه می‌شوند. این اسناد شامل فاکتورهای تجاری، بیل‌های بارنامه، مدارک تایید صادرکننده و سایر مدارک مرتبط با معامله هستند. ممکن است برخی از کالاها به اسناد و مدارک ویژه‌ای احتیاج داشته باشند که در چنین شرایطی نیاز به استفاده از خدمات ترخیص کار گمرک وجود دارد.

 • انجام پرداخت‌های گمرکی

پرداخت هزینه‌های گمرکی یکی از مراحل حیاتی در فرآیند واردات کالا به یک کشور و ترخیص از آن است. این هزینه‌ها شامل موارد مختلفی از جمله مالیات (VAT)‌، عوارض گمرکی‌ و دیگر هزینه‌های مرتبط با ترخیص می‌شوند. در تعیین هزینه‌های گمرکی نوع کالا، ارزش بار، تعرفه‌های مشخص شده و همچنین تعیین کشور مبدا اهمیت دارد.

 • بررسی و ارزیابی کالا در گمرک

بررسی و ارزیابی کالا در گمرک به عنوان یکی دیگر از مراحل اصلی ترخیص کالا انجام می‌شود و هدف اصلی این مرحله اطمینان از انطباق کالاها با قوانین و مقررات گمرکی و مالیاتی است. در این مرحله، مقامات گمرکی کالاها را بررسی و ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند که اطلاعات مربوط به آن‌ها (مانند ارزش، تعرفه گمرکی، میزان) صحیح و دقیق ثبت شده است.

این مرحله جهت جلوگیری از تقلب و قاچاق و تعیین مبالغ صحیح گمرکی انجام می‌شود و شامل موارد زیر است:

 1. ارائه اسناد مربوطه
 2. تعیین ارزش بار وارداتی
 3. تعیین تعرفه گمرکی
 4. بازرسی فیزیکی کالا
 5. مطابقت با مقررات بهداشتی و ایمنی

در نهایت پس از انجام تمامی بررسی‌ها و ارزیابی‌ها، مقامات گمرکی می‌توانند مجوز ترخیص کالا را صادر کنند. این مجوز تایید می‌کند که مراحل ترخیص و پرداخت هزینه‌های گمرکی با موفقیت انجام شده و به واردکننده اجازه ترخیص داده می‌شود.

 • تعیین تعرفه گمرکی

بر اساس دسته‌بندی کالا و قوانین گمرکی، تعرفه‌ای برای واردکننده صادر می‌شود که با پرداخت آن یک مرحله به ترخیص کالا نزدیک‌تر می‌شود.

 • بازرسی فیزیکی

در برخی موارد، کالاها باید تحت بازرسی فیزیکی قرار بگیرند تا از تطابق با مستندات و مشخصات فنی اطمینان حاصل شود. پس از طی شدن این مراحل، کالاها ترخیص شده و مجاز به ورود به بازار داخلی هستند.

اهمیت ترخیص کالا از گمرک چیست؟

ترخیص کالا از گمرک برای هر کشور بسیار اهمیت دارد و انجام این فرآیند به عنوان یک قسمت مهم از فرآیند واردات و صادرات به حساب می‌آید. ترخیص از گمرک این اطمینان را به مصرف‌کننده می‌دهد که تمامی کالاها با رعایت قوانین و مقررات وارد کشور شده است.

اهمیت ترخیص کالا از گمرک به دلایل زیر قابل توجیه است:

 1. اجرای قوانین و مقررات
 2. جلوگیری از تقلب و قاچاق کالا
 3. پرداخت مالیات و بهبود درآمد ملی

دولت با اعمال تعرفه‌ها و محدودیت‌های مالیاتی مناسب، صنایع محلی را حمایت کنند و تعادلی بین کالاهای محلی و خارجی ایجاد می‌کند.

آموزش ترخیص کاری

همچنین ترخیص کالا از گمرک به ایجاد امنیت ملی کمک می‌کند. این فرآیند به گونه‌ای تعبیه شده که از ورود کالاهای خطرناک یا ممنوعه به کشور جلوگیری کرده و از این راه به تقویت امنیت ملی کمک می‌کند.

جمع‌بندی آموزش ترخیص کاری

آموزش ترخیص کاری یک فرآیند کلیدی در حوزه تجارت بین‌المللی است که افراد را قادر می‌سازد تا به‌طور موفقیت‌آمیز کالاها را وارد یا صادر کنند. اطلاعات صحیح و دقیقی که به کمک آموزش ترخیص کالا به‌دست می‌آید، می‌تواند موجب انجام ترتیبات مالیاتی بدون اختلال و با سرعت بالا ‌شود. در این فرآیند مراحل مختلف از جمله تهیه و ثبت صحیح مدارک و اطلاعات، تعیین تعرفه گمرکی، تهیه مدارک و اظهارنامه‌های مختلف، پرداخت هزینه‌ها و مالیات تعیین شده و خروج و تحویل کالا انجام می‌شود. آموزش ترخیص کاری گمرک از طریق انتقال دقیق اطلاعات به تجار و بازرگانان کمک کند که کالاهای وارداتی را با موفقیت به کشور وارد کنند. این افراد می‌توانند به‌صورت مستقل به یادگیری ترخیص کاری بپردازند یا از خدمات ترخیص کار گمرک به‌عنوان واسطه برای انجام دقیق‌تر و موثرتر فرآید استفاده کنند. ترخیص‌کاران راهکار تجارت پایا از دانش تخصصی در زمینه قوانین و مقررات برخوردار هستند و می‌توانند در مراحل مختلف به بازرگانان کمک کنند.

سوالات متداول

 • نحوه ترخیص کار شدن چگونه است؟

ترخیص کاری فرآیندی پیچیده است که افراد باسابقه‌ای که اطلاعات کافی در زمینه ترخیص کالا دارند، می‌توانند آن را انجام دهند. این مراحل شامل تعریف کالا، تهیه مدارک، پرداخت هزینه‌های گمرکی، بازرسی و ارزیابی کالا و صدور مجوزهای لازم می‌شود. برای ترخیص‌کار شدن لازم است آموزش‌های لازم از شرکت‌های بازرگانی معتبر نظیر راهکار تجارت پایا دریافت شود.

 • آیا می‌توان مانع تاخیر در ترخیص کالا از گمرک شد؟

تاخیر در ترخیص کالا از گمرک ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که از جمله مهم‌ترین این موارد می‌توانیم به اشتباهات در ارائه اسناد و مدارک، بازرسی‌های گمرکی یا مشکلات فنی در سیستم گمرکی اشاره کرد. با رعایت دقیق قوانین و مقررات، تهیه مدارک کامل و درست، و همکاری با ترخیص کار ماهر، می‌توان تاخیر را به حداقل رساند.

 • ترخیص یک کالا از گمرک چند روز طول می‌کشد؟

مدت زمان ترخیص کالا از گمرک به عوامل متعددی مانند نوع و تعداد کالا، پیچیدگی مقررات گمرکی برای کالای مورد نظر و همچنین میزان تراکم در گمرک مقصد (ترافیک) بستگی دارد. بنابراین، این مدت زمان متغیر است و ممکن است از چند روز تا چند هفته یا بیشتر به طول بیانجامد. کمک گرفتن از ترخیصکار باتجربه گمرک می‌تواند مدت زمان ترخیص کالا را کاهش دهد.

 • برای ترخیص از گمرک به چه مدارکی احتیاج است؟

مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک شامل فاکتور تجاری، گواهی اصالت، گواهی مبدا، اظهارنامه گمرکی، مدارک مالیاتی مانند اصل فاکتور مالیات بر ارزش افزوده (VAT) و سایر مدارک مرتبط با ترخیص کالا می‌شوند. اطلاعات دقیق‌تر در مورد مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالایی خاص پس از مشورت با ترخیصکار گمرک مشخص می‌شود.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

شماره تماس

021-28111121