Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

آموزش صادرات کالا

فرآیند آموزش صادرات کالا به دلیل نقش حیاتی آن در امور تجاری و اقتصادی کشورها، اهمیت چشمگیری دارد. این روند علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های شغلی، به تعادل تجاری کشورها و رشد اقتصادی نیز کمک می‌کند. صادرات به معنای ارسال و به فروش رساندن محصولات از یک کشور به کشور دیگر با هدف توزیع در بازارهای بین‌المللی است. وقتی کالایی از یک کشور (مثلا ایران) به کشورهای دیگر ارسال می‌شود، این عمل به نام صادرات شناخته می‌شود. صادرات کالا از زمان‌های باستان هنگامی که محصولات کشاورزی و دست‌ساز بین اقوام مختلف مبادله می‌شدند، شکل گرفت. در قرن ۲۰، تجارت جهانی به مرحله تازه‌ای از رشد رسید و سازمان‌هایی بین‌المللی مانند سازمان تجارت جهانی (WTO) برای دستیابی به تجارت آزاد تلاش کردند. به دلیل جایگاه مهم صادرات در اقتصاد کشورها و نقش آن در افزایش درآمد ملی، اشتغال‌زایی و توسعه صنعت داخلی، یادگیری صادرات کالا اهمیت زیادی دارد. در عین حال نیز ممکن است تحت‌تاثیر تصمیمات و سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی کشورها قرار گیرد که اهمیت آموزش در این زمنیه را بیشتر می‌کند. این امر به دلیل پیچیدگی‌ها و چالش‌های مرتبط با صادرات، نیازمند ارتقاء دانش و تجربه‌های تخصصی در این حوزه است.

آموزش صادرات کالا

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

آموزش گام‌به‌گام مراحل صادرات کالا

آموزش صادرات و فرآیند یادگیری آن نیازمند تشخیص اهداف تجاری بازرگانان و ارزیابی میزان توانایی آن‌ها در زمینه صادرات کالا است. برای کسب موفقیت در این حوزه، بازرگانان تازه‌کار با آموزش صادرات کالا می‌توانند آمادگی بیشتری پیدا کنند تا دست به این تجارت پرسود بزنند.

برای شروع آموزش صادرات لازم است ابتدا پرسش‌هایی مانند موارد زیر پاسخ داده شود:

 • آیا برای تجارت بین‌المللی آماده هستید؟
 • آیا قصد دارید برای اولین بار محصولی را صادر کنید؟
 • آیا محصول در بازار داخلی موفق بوده یا بازار مناسبی در بازارها جهانی خواهد داشت؟

آموزش و یادگیری صادرات کالا از ایران شامل موارد زیر است:

آموزش صادرات کالا

 1. پیدا کردن بازار و خریدار مناسب
 2. بررسی شرایط لازم و الزامات بازار هدف صادراتی
 3. آماده کردن سیستم حمل‌ونقل برای فروش محصولات
 4. تهیه و آماده‌سازی اسناد و مدارک مورد نیاز برای ورود کالا به کشور هدف
 5. آماده‌سازی مدارک و مستندات برای ترخیص کالا از گمرک کشور مبدا (ایران)

بهتر است پیش از شروع صادرات با بررسی وضعیت شرکت و ارزیابی دقیق میزان آمادگی آن در انجام تجارت بین‌المللی تصمیم‌گیری شود.

۱. پیدا کردن بازار و خریدار مناسب

برای صادرات کالا به خارج ابتدا لازم است بازار هدف شناسایی و برای محصول مورد نظر خریداری پیدا شود. شناسایی فرصت‌های بازار به هوش اقتصادی احتیاج دارد و  کمک گرفتن از کارشناسان بازرگانی در این مرحله باعث تسهیل صادرات کالا می‌شود.

چگونه بازار هدف خود را انتخاب کنیم؟

با انجام تحقیقات بازار از گزارش‌های صنعت هدف و کمک گرفتن از اتاق‌های بازرگانی یا کارشناس‌های مربوطه، تجزیه تحلیل و ارزیابی فرصت‌های بازار انجام داده می‌شود.

با بررسی بازارهای بالقوه ارزیابی می‌کنید که آیا تقاضا برای محصول مورد نظر وجود دارد یا خیر؟ یا اینکه آیا محصول فعلی در بازارهای هدف یک محصول رقابتی محسوب می‌شود؟

۲. بررسی شرایط لازم و الزامات بازار هدف

راه‌های مختلفی برای صادارات یک محصول وجود دارد که می‌تواند به ارتباط مستقیم با یک خریدار در بازار صادراتی و یا یک شرکت بازرگانی منجر شود. به احتمال زیاد در اولین قدم لازم است که یک شرکت یا موسسه تجاری تاسیس و پس از آن مطابق با الزامات بازار هدف سایر اقدامات انجام شود.

بررسی شرایط لازم برای صادارات کالا ممکن است کمی طول بکشد به همین دلیل بهتر است زمان کافی برای‌ انجام آن را در نظر بگیرید.

۳. آماده کردن سیستم حمل‌ونقل برای فروش محصول

اینکوترمز Incoterms®، مسئولیت فروشندگان و خریداران یک کالا را در رابطه با موعد تحویل، بیمه و قراردادهای خرید و فروش را تعیین می‌کند. این قوانین تشریفات لازم برای صادرات کالا به کشورهای مختلف را پوشش می‌دهد. برای مثال، عبارت ‘Free on Board’ (FOB) به معنی آن است که صادرکننده یا فروشنده مسئولیت تمام هزینه‌های محلی را تقبل می‌کند. این در حالی است که بر اساس CIF، صادرکننده مسئول تمام هزینه‌ها تا رسیدن به مقصد مورد نظر است.

۴. تهیه و آماده‌سازی اسناد لازم

برای آماده‌سازی اسناد ضروری برای صادارت، لازم است که به الزامات بازار هدف توجه کرد تا چالش‌های موجود به کمترین میزان ممکن برسد. پس از ثبت اظهارنامه صادارتی در گمرک ملی، سایر مدارک لازم با توجه به قوانین کشور هدف آماده می‌شوند.

اظهارنامه صادارتی شامل موارد زیر است:

 • مبدا کالا
 • مقصد کالا
 • ارزش کالا
 • کد کالای موردنظر

فاکتور پرداختی‌های انجام شده، اسناد مربوط به حمل‌ونقل، گواهی و مجوزهای لازم (مانند گواهی بهداشت) و… از جمله مدارک مورد نیاز در این مرحله هستند.

۵. ترخیص کالا از گمرک کشور مبدا و ارسال به سوی مقصد

اسناد آماده شده در مرحله قبل تا حد زیادی برای واردات به کشور مقصد نیز کاربرد دارد. هر کشور یک سیستم پردازش الکترونیک برای خود دارد که قوانین آن با توجه به ارزش بار وارداتی تغییر می‌کند. هنگامی که کالا به کشور مقصد می‌رسد، الزامات و فرآیندهای محلی برای صادرات کالا آغاز می‌شود.

آموزش صادرات کالا

در بیشتر اوقات لازم است که توافق‌هایی با خریدار در مورد پذیرفتن مسئولیت ترخیص کالا و پرداخت مالیات و عوارض گمرکی وجود داشته باشد که همگی آن‌ها در قرارداد بین خریدار و فروشنده ثبت می‌شود.

آشنایی با کالاهای صادراتی پرسود

کالاهای پرسود صادراتی معمولاً کالاهایی هستند که در بازارهای خارجی تقاضای بالایی دارند و در نتیجه فروش آن‌ها سودآوری بالایی خواهد داشت. انتخاب کالاهای مناسب برای صادرات وابسته به تقاضا و نیازهای بازارهای مقصد و همچنین توانایی تولید و توزیع کالاها در کشور مبدا می‌باشد.

در ادامه چند مثال از کالاهای پرسود صادراتی آورده شده است:

 1. نفت خام
 2. کالاهای الکترونیکی
 3. صنعت خودروسازی
 4. محصولات کشاورزی (غلات، قهوه، میوه خشک)
 5. ماشین‌آلات صنعتی (دستگاه‌های تولیدی و ساختمانی)

به‌طورکلی، کالاهای پرسود صادراتی با توجه به نیازها و توانایی‌های تولیدی هر کشور متفاوت است و تعیین دقیق آن نیاز به انجام تحقیقات بازار حرفه‌ای دارد.

صادارت کدام کالاها ممنوع است؟

محدودیت‌هایی در صادرات انواع کالا ممکن است وجود داشته باشد که بهتر است برای جلوگیری از برگشت خوردن کالای صادارتی شناسایی شوند. برای اطلاع از لیست محصولات ممنوعه، لازم است با مراجع ذیصلاح صحبت شود.

کالاهایی که احتمال ممنوعیت صادارت برای آن‌ها وجود دارد ممکن است به شرح زیر باشد:

 • برخی از حیوانات زنده، گوشت و گیاهان.
 • گونه‌های در معرض خطر انقراض
 • برخی از محصولات غذایی خاص
 • آثار هنری با ارزش یا عتقیه
 • مواد شیمیایی خطرناک
 • انواع سلاح

برای صادرات چنین محصولاتی لازم است که قوانین کشورهای هدف بررسی شوند.

مزیت‌ها و معایب یادگیری صادرات کالا

صادرات کالا همانند تمامی مراحل تجارت بین‌المللی دارای مزایا و معایب متعددی است که لازم است قبل از هر گونه اقدام به تبادل جهانی، این موارد در نظر گرفته شود و موانع پیش‌رو مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از مزیت‌های یادگیری صادرات کالا به‌منظور انجام آن عبارتند از:

 1. افزایش درآمد ملی
 2. توسعه و رونق اقتصادی
 3. تنوع بیشتر در تولیدات داخلی

صادرات کالاها باعث ورود ارز به کشور می‌شود که تاثیرات قابل‌توجهی در بهبود شرایط اقتصادی و تقویت وضعیت مالی کشور به همراه دارد. این فرآیند علاوه بر بهبود موازنه تجاری کشور، فرصت‌های مناسبی را برای ارتقا دانش و فناوری فراهم می‌کند.

با این حال معایب آموزش و انجام صادرات کالا به شرح زیر است:

 1. نوسانات نرخ ارز
 2. افزایش قیمت در بازار داخلی
 3. ریسک‌های سیاسی و اقتصادی
 4. نیاز به رعایت استانداردهای بین‌المللی

اگرچه صادرات دارای مزایای فراوانی است اما به‌نوعی وابستگی به بازارهای خارجی ایجاد می‌کند که هر گونه تغییر در سیاست‌های خارجی ممکن است آن را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال مشکلات در حمل‌ونقل و ترخیص در گمرک می‌تواند منجر به تاخیر در تحویل کالاها شود که این نیز می‌تواند جزء معایب فعالیت‌های صادراتی باشد.

جمع‌بندی آموزش صادارت

آموزش صادرات کالا به‌عنوان یک پدیده پویا و تحول‌آفرین شناخته می‌شود که تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی عمیقی در جوامع مختلف به جا می‌گذارد. توسعه کسب‌وکارها و پیشرفت آن‌ها در دنیای امروز به‌طور ویژه به صادرات کالا و تجارت بین‌المللی وابسته است. به همین دلیل آموزش صادرات کالا و تسلط بر مفاهیم و روش‌های آن امری ضروری و کلیدی در مسیر توسعه است. شرکت بازرگانی راهکار تجارت پایا با برخوردهای عمیق و تجربه چندین ساله در زمینه صادرات، فرصتی بی‌نظیر برای یادگیری و ارتقاء دانش در این حوزه ارائه می‌دهد. با همکاری تیم متخصص می‌توانید مبانی و تکنیک‌های لازم برای موفقیت در صادرات کالا را بیاموزید و یک تجارت سودآور را تجربه کنید. یادگیری صادرات کالا با شکل‌دهی به تجربه‌های موفق در این زمینه شرایط را برای بهبود سطح دانش و فراگیری مهارت‌های جدید آماده می‌کند. این تجربه نه تنها به شما فرصتی برای دستیابی به موفقیت در بازارهای جهانی می‌دهد، بلکه امکان ایجاد شرایط بهتری برای رشد کسب‌وکار در بازارهای داخلی نیز را فراهم می‌کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان در روند فعالیت خود می‌توانید از فرم زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

Picture of محمود زارعی
محمود زارعی

به بسیاری از واردکنندگان، تولید کنندگان و صادرکنندگان خدمات رسانی کرده ام. در این وبسایت تجربیات 20 ساله من در حوزه ترخیص کاری و گمرک در اختیار شما قرار می‌گیرد تا در واردات، صادرات و ترخیص کالا با چالش مواجه نشوید. سعی شده در تمامی مطالب سایت حداکثر نکات اشاره شود، ولی اگر نکته ای برای شما سوال است، حتما در قسمت کامنت ها بپرسید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهم داد.

شماره تماس

021-28111121