اصطلاحات بازرگانی و گمرکی

اصطلاحات بازرگانی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

مدیر

اصطلاحات بازرگانی و گمرکی و و تسلط بر آنها لازمه ی شروع کار بازرگانی و موفقیت در آن است. در این مقاله به توضیح کامل این موضوع میپردازیم:

 

تعرفه گمرکی چیست؟(Hs codeharmonized system)

تعرفه ی گمرکی یکی از اصطلاحات بازرگانی است. در واقع یک کد هشت رقمی میباشد که جهت شناسایی کالا استفاده میشود. چهار رقم ابتدایی این کد تقریبا در کل جهان ثابت میباشد.

 

Wco چیست؟

Wco سازمانی بین المللی است که در کشور بلژیک بنیاد گذاری شده و یکی از فعالیت های آن رده بندی و ارزش گذاری کالاست. این سازمان با نام سازمان جهانی گمرک شناخته شده است. wco از سامانه هماهنگ شده کالا HS (تعرفه گمرکی) پشتیبانی میکند.

لازم به ذکر است تمامی کشور هایی که تابع سازمان هستند از سیستم تعرفه هماهنگ شده کالا HS بهره میبرند.

 

 

حقوق گمرکی چیست؟ (Customs Duties)

 همه کالاها زمانی که وارد کشور میشوند لازم است تا درصدی از ارزش کل خود را به عنوان حقوق گمرکی به گمرک بپردازند. این عدد در کل جهان ۴ درصد میباشد. تمام دولت ها در عوض واردات یک کالا مبلغی را از صاحب کالا دریافت میکنند.

 

حقوق ورودی چیست؟

حقوق ورودی یکی دیگر از اصطلاحات بازرگانی محسوب میشود. کالاهای وارداتی نیازمند پرداخت مبلغی دیگر به گمرک تحت عنوان حقوق ورودی هستند. حقوق ورودی یکی از منابع اصلی دولت برای کسب درآمد از واردات است. حقوق ورودی در کل دنیا از قوانین اصلی واردات به شمار میرود اما احتمال دارد که برخی تبصره های آن با کشور های دیگر متفاوت باشد. در تعریفی دیگر میتوان گفت که حقوق ورودی در حقیقت همان عوارضی است که واردکننندگان کالا موظف اند آن را به دولت پرداخت کنند.

 

پروفرما اینویس چیست؟

پیش فاکتوری که قبل از هر گونه معامله مالی ما از تامین کننده می گیریم، پروفرما اینویس (یکی از اصطلاحات بازرگانی ) نام دارد. این پیش فاکتور دو کاربرد مهم خواهد داشت. نخست اینکه اطلاعات دقیقی در ارتباط با کالا و شرایط آن به ما میدهد و دوم اینکه به واسطه آن میتوان از وزارت صمت مجوز دریافت کرد.

 

بارنامه چیست؟

بارنامه سندی است که نشان میدهد کالا از یک مبدا تعیین شده به مقصدی معین به وسیله حمل و نقلی که در قرارداد ذکر شده، در عوض مبلغ توافق شده برای حمل  کالا، ارسال میشود. در تعریفی دیگر بارنامه قراردادی است که بین فرستنده و مسئول انتقال کالا بسته می شود و فرستنده طبق مفاد این قرارداد کالایی را به مسئول تسلیم مینماید.

 

دفترچه کارنه تیر

در حمل و نقل جاده ای ممکن است که لازم باشد کالا از چند کشور مختلف گذر کند تا به مقصد نهایی خود برسد. در چنین شرایطی کالا به هر کشوری که برسد، قبل از ورود به کشور مورد نظر محتویات بار ابتدا چک شده تا مشخص شود شامل ممنوعیت میشود یا خیر؟ اگر تعداد کشور های وجود در مسیر  زیاد باشد این پروسه بسیار وقتگیر شده  و سبب تاخیر در تحویل بار خواهد شد. دفترچه کارنه تیر راه حل این مشکل است. دفترچه ی کارنه تیر در این زمان سبب میشود تا بار در هر کشور چک نشده و فقط یکبار مورد بررسی قرار بگیرد.

 

 بارنامه آن بورد

در این شکل حمل و نقل کالای ارسال در قسمت خن کشتی باربری قرار میگیرد و دلیل این کار مطمئن شدن هر دو طرف برای سالم رسیدن کالا به مقصد است.

 

بارنامه آن دک

وقتی که در قسمت خن کشتی باربری جایی برای کالا نباشد، به ناچار کالا روی عرشه قرار خواهد گرفت. در این شیوه امنیت بار به شکل قابل توجهی کاهش میابد و به همین دلیل بانک ها چنین حمل و نقلی را قبول نمیکنند.

 

FCL چیست؟

FCL (یکی از اصطلاحات بازرگانی ) این نوع کانتینر ها اختصاصی هستند. در این نوع کانتینر کل کالای موجود در آن تنها متعلق به یک پروانه گمرکی است.

 

LCL چیست؟

در این کانتینر فضای داخلی آن اشتراکی است. واردکنندگان کالا بسته به نوع و حجم بار ممکن است از این کانتیر استفاده کنند.

اصلی ترین تفاوت آن در اشتراکی بودن فضای آن است. فضای این کانتینر به چند پروانه گمرکی تعلق دارد.

 

کانتینر چیست ؟

جعبه بزرگ فلزی است که جهت انتقال کالا در صادرات و واردات از آن بهره میبرند. کانتینر ها برای سهولت کار بیشتر در حمل و نقل های بین المللی استفاده میشوند

 

کانتینراسیون چیست ؟

 کانتینراسیون نام یک فرایند خاص متعلق به شکل چینش کالاها در کانتینر است. قرار دادن کالاها در کانتینر نیازمند این تکنینک خاص می باشد که استفاده از آن صرفه جویی در هزینه، جابجایی با سرعت بالا و حمل راحت تر را به دنبال خواهد داشت. کانتینراسیون یکی از  اصطلاحات بازرگانی محسوب میشود.

 

دموراژ چیست ؟

دموراژ جریمه دیرکرد عودت کانتینر میباشد. در فرایند حمل و نقل تاخیر اجتناب ناپذیر است. یکی از هزینه هایی که برای جبران این تاخیر دریافت میشود، دموراژ نام دارد. کانتینری که کالا شما در آن قرار دارد در حقیقت به صورت اجاره ای از طرف شرکت کشتیرانی در اختیار شما قرار گرفته است. در هنگام تخلیه کالا باید هزینه آن پرداخت شود.

 

دیسپچ در بازرگانی

دیسپچ حالتی است که در آن کالا زودتر از زمان تعیین شده تخلیه میشود. در چنین حالتی بر طبق قرارداد از پیش منعقد شده به علت سرعت در حمل کالا مبلغی جهت پاداش به چارتر پرداخت خواهد شد. طول مدت این مبلغ از طریق متن قرارداد قابل محاسبه و استناد است.

 

استریپ در دموراژ

این روش برای صرفه جویی در هزینه های شما به هنگام تخلیه کالاست. برای استفاده از این روش کافی است در زمان خروج کالا از گمرک، در محوطه هنگامی که کانتینر تخلیه شد، آن را عودت دهید. کالا نیز مستقیم از کانتینر خارج میشود و جهت خروج در کامیون قرار خواهد گرفت.

 

کوتاژ دقیقا به چه معناست؟

کوتاژ در ابتدای مراحل ترخیص و هنگامی که اسناد لازم را از شرکت کشتیرانی گرفتیم، دریافت خواهیم کرد. در اینجا فرم اظهارنامه کالا شما توسط سیستم EPL قفل میشود. البته در صورتی که کالای شما در سیستم مکانیزه گمرک اظهار و ثبت شده باشد. همه کارمندان گمرک کالاها و محموله های مربوط به صادرات و واردات را با این نام میشناسند.

 

پته گمرکی به چه معناست؟

برخی کالاهای خاص میتوانند تحت عنوان پته ی گمرکی ترخیص شوند. کالاهایی که از نظر پارامتر های مشخصی مثل تعداد و ارزش، کالای تجاری محسوب نشوند و تنها مناسب موسسه های تحقیقاتی و کارخانه های تولیدی باشند. کالاهای مسافری بارنامه مخصوص به خود را دارند، این بارنامه (که دارای سقف مالی مشخص است) پته گمرکی نامیده میشود.

 

تشریفات گمرکی چیست؟

امور اولیه فرایند ترخیص کالا از گمرک، تشریفات گمرکی نام دارد که یکی از اصطلاحات بازرگانی رایج نیز محسوب میشود.

 

لندینگ کرافت چیست؟

لندینگ کرافت یا ناوچه آبی خاکی، یک وسیله حمل و نقل دریایی است. این وسیله در ابتدای ساخت خود تنها برای جابجایی نیروی نظامی کاربرد داشت. امروزه به غیر از کاربرد نظامی از این وسیله جهت جابجایی کانتینر ها در صادرات و واردات نیز استفاده میشود.

 

دوبه چیست؟

دوبه وسیله حمل و نقل دریایی است که برای حمل کالا های سنگین مورد استفاده قرار میگیرد. سطح دوبه کاملا مسطح است.

 

اینکوترمز چیست؟

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات بازرگانی اینکوترمز میباشد. به طور خلاصه اینکوترمز قوانینی برای راحت تر شدن تجارت در سطح جهانی است. ممکن است به طور کلی قوانین تجاری در کشور ها یکی باشد اما در جزییات آن اختلاف زیادی به چشم میخورد. به همین دلیل بازرگانان در هنگام معاملات بین المللی دچار مشکل شدند. اینکوترمز برای حل این مشکل به میدان آمد. چه خریدار چه فروشنده موظف هستند از اینکوترمز در معاملات خود پیروی کنند. اینکوترمز شامل اصطلاحاتی است که هزینه ها و مسئولیت ها را بین فروشنده و خریدار تعیین میکند تا اختلافی وجود نداشته باشد.

 

دامپینگ چیست؟

دامپینگ یعنی کالایی را ارزان تر از قیمت تمام شده آن به کشور های دیگر بفروشیم یا صادر کنیم. این اصطلاح در بازار جهانی قیمت شکنی یا بازارشکنی نیز نامیده میشود.

 

اظهار نامه گمرکی چیست؟

اظهار نامه گمرکی در واقع سند معرفی کالای شما به گمرک است.چرا که گمرک هیچ اطلاعات خاصی درباره کالای شما ندارد. این سند باید قبل از هر اقدام خاصی به گمرک اظهار شود. در قدیم این اظهار به صورت مراجعه حضوری انجام میشد اما امروزه به صورت اینترنتی و از طریق سامانه EPL انجام میشود.

 

بیش بود بانکی چیست؟

اظهار کالا با قیمتی بالاتر از قیمت واقعی به منظور بهره بیشتر از ارز دولتی برای سود بیشتر، بیش بود بانکی نام دارد.

 

سامانه EPL چیست؟

(پنجره واحد تجارت فرامرزی) یک سامانه آنلاین است که در بستر وب ایجاد شده و هدف آن تسریع فرایند ترخیص کالا و امور گمرکی در حیطه ی تجارت کالا می باشد.

 

کالای متروکه چه کالایی است؟

کالای متروکه به کالایی اطلاق میشود که صاحب کالا در زمان و مهلت قانونی برای ترخیص به گمرک مراجعه نکرده است. البته در بعضی از موارد به علت تاخیر در ارسال مدارک مربوطه یا عدم وجود مجوز های لازم ممکن است کالایی تبدیل به کالای متروکه شود.

 

کراس استافینگ چیست؟

یک روش حمل و نقل دریایی محصوب میشود. در کراس استافینگ گاهی محموله ی داخل یک کانتینر را با کانتینری دیگر عوض میکنند و یا خود کانتینر از یک کشتی به کشتی دیگر انتقال داده میشود. از این روش برای رها شدن از یک سری مشکلات در امور واردت و صادرات استفاده میشود.

 

ترانشیپ چیست؟

ترانشیپ نیز همانند کراس استافینگ یکی از روش های حمل و نقل کالا در دریاست، با این تفاوت که در ترانشیپ دیگر بارگیری و تخلیه وجود ندارد. کالا مستقیما وارد کشتی دیگری برای ارسال به مقصد خواهد شد.

 

بیمه حمل و نقل بار چیست؟

در واقع همان بیمه خسارت است که برای کالا در نظر گرفته شده است. شرکت های بیمه در قبال دریافت حق بیمه موظف هستند در صورت بروز حوادث احتمالی هزینه ضرر و خسارت کالا را بپردازند.

 

کارت بازرگانی چیست؟

کارت بازرگانی یک شناسنامه تجاری است. فرد دارنده این کارت دارای وجهی قانونی و رسمی در تجارت است. این کارت قدمتی ۷۰ ساله در ایران دارد. دلیل به وجود آمدن آن نیز ساماندهی مراودات تجاری میباشد. داشتن این کارت برای تمام فعالان حوزه تجارت لازم است. تجار، بازرگانان و …  بدون داشتن این کارت نمیتوانند به فعالیت های تجاری – اقتصادی بپردازند.

نوشته قبلی

نوشته بعدی

امتیاز دهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها